Tag Archives: формула 1

(ФОТО) Ферстапен рутински, Леклер вицешампион, Фетел во пензија!

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен триумфираше на трката за ГН на Абу Даби, со која заврши овогодинешниот шампионат во Формула 1. Последната трка од сезоната го означи и крајот на кариерата на четирикратниот светски шампион Себастијан Фетел, кој го освои 10-то место на „Јас Марина“. #F1DriverOfTheDay It could only …

Повеќе »

(ФОТО) Првенец на Расел за прв триумф на Мерцедес во 2022 година!

Возачот на Мерцедес Џорџ Расел ја постигна првата победа во кариерата откако триумфираше на Големата награда на Бразил, претпоследната трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1. Our 113th Grand Prix winner… GEORGE!! 🖤#BrazilGP #F1 pic.twitter.com/1xcXwwsaqd — Formula 1 (@F1) November 13, 2022 На овој начин Британецот на својот тим му …

Повеќе »

(ФОТО) Спектакл во Бразил: Првиот пол на Магнусен во кариерата!

Данскиот возач Кевин Магнусен ги шокираше сите во Бразил, бидејќи постигна најдобро време во квалификациите за спринтерската трка и ја освои првата пол-позиција во кариерата. Ако мислевте дека одбраната на титулата на Макс Верстапен е крај на возбудувањата во Формула 1 за 2022 година, сте се излажале. Не се. Остануваат …

Повеќе »

Се продава шампионското Ферари на Шумахер

Болидот на Ферари со кој Михаел Шумахер победи на пет трки за време на сезоната во Формула 1 во 2003 година ќе се најде на аукција следната недела во Женева, објави денеска Сотби. Продавачите велат дека црвеното „ферари“ наречено „Шасија 229“ во кое девет пати се појави повеќекратниот светски шампион …

Повеќе »

(ФОТО) Макс ги „одби“ Стрелите за пол-позиција

Новопечениот двократен последователен светски шампион Макс Ферстапен ја освои пол-позицијата пред Големата награда на Мексико, пред дуото на Мерцедес, Расел и Хамилтон. Иако поминаа неколку недели откако ја одбрани математичката титула, „гладот“ ​​не го напушта Ферстапен. Прво за победи, а сега за пол-позиции. Го освои 19-от пол во кариерата и …

Повеќе »

(ФОТО) ЌЕ БИДЕ АВТЕНТИЧНО – Бред Пит ќе снима филм за Формула 1 за време на тркачките викенди во 2023 година

Благодарение на успехот на серијата на Нетфликс „Формула 1: Возете за да преживеете“, најбрзиот циркус во светот привлече многу нови фанови, а истиот ефект треба да го има и претстојниот филм. Веќе е познато дека Кијану Ривс работи на документарен филм за Формула 1, односно за тоа како Браун ГП …

Повеќе »

(ВИДЕО) Како во 2021: Ферстапен го скрши Хамилтон за да триумфира во Остин!

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен славеше на Големата награда на Соединетите Американски Држави, 19-та трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1, каде неговиот тим ја обезбеди титулата кај конструкторите. Во првата трка, откако ја обезбеди втората титула, Холанѓанецот ја постигна 13-та победа сезонава, а 33-та во кариерата. Ферстапен го …

Повеќе »

(ФОТО) Брилијантниот Саинс ја освои пол-позицијата во Остин

Возачот на Ферари, Карлос Саинс, ќе стартува од првата позиција на трката за Големата награда на САД во Остин. Шарл Леклер најмногу доминираше на квалификациите. Тој беше најбрз во Q2 и поголемиот дел од Q3, но неговиот тимски колега од Ферари, Карлос Саинс беше побрз во Q1 и, најважно, неговиот …

Повеќе »

(ВИДЕО) ИНОВАТИВНО – Момче во автомобил кој има повеќе од 1.000 коњски сили

Автомобилот е опремен со сопирачка за ладење на тркалата од карбонски влакна Delage D12 е хибриден уличен спортски автомобил произведен од францускиот производител на автомобили Delage од 2022 година. На социјалните мрежи се појави видео од момче кое тимот на оваа компанија го стави во автомобил со повеќе од 1.000 …

Повеќе »