Tag Archives: фондација

(ФОТО) Надал речиси никогаш не се појавува во јавност со сопругата, а сега направиле исклучок со причина

Рафаел Надал важи за тенисер кој љубоморно ја чува својата приватност и ретко се појавува во јавноста со сопругата Марија Франциско Переља. Сепак, тие одвреме-навреме прават исклучок… Марија и Рафа се појавиле заедно во Мадрид за да ја одбележат десетгодишнината од Фондацијата Рафа Надал. Тенисерот ја основа фондацијата заедно со …

Повеќе »

(ФОТО) Вилијам и Кејт одат на службено патување во САД, дали ќе ги посетат Хари и Меган?

Вилијам и Кејт планираат следната година да одат на службено патување во САД, а обожавателите на кралското семејство се прашуваат дали ќе ги посетат принцот Хари и Меган Маркл. Според некои кралски експерти, средбата нема да се случи. View this post on Instagram A post shared by Duke and Duchess …

Повеќе »

(ВИДЕО) УБАВА ЖИВОТНА ПРИКАЗНА – Му пришол на бездомникот и му поставил едно прашање: Кога почнал да плаче, му го променил животот

Се се случило во текот на едно попладне… Бездомник од САД стана познат на Тикток, ниту виновен ниту должен, не знаејќи дека двајца непознати момци ќе му го сменат животот. Од причини што им се само ним познати, тие одлучиле да го подобрат животот на бездомникот Енрике, поставувајќи му само …

Повеќе »

Фотографија која Кејт и Вилијам ќе ги направи љубоморни

Меган Маркл и нејзиниот сопруг Хари стануваат се’ попопуларни преку Атлантикот, а потврдата за оваа теза пристигна на 37-от роденден на војводата од Сасекс. Имено, овој пар беше на листата на 100 највлијателни луѓе во годината. Во нивно друштво се гимнастичарот Сајмон Бајлс, актерката Кејт Винслет, Били Ајлиш, Селена Гомез, …

Повеќе »

(ФОТО) ЗА ПОБЕДНИКОТ 2.000 ЕВРА И СТАТУЕТКА: Избрани финалистите на конкурсот за наградата „Милан Младеновиќ“ – Дина Јашари и „Фанк шуи“ меѓу најдобрите!

Годинешниот конкурс за наградата „Милан Младеновиќ“ за најдобра песна од поранешна Југославија примил 197 апликации, а меѓу нив беа избрани 14 финалисти од пет земји од регионот, објави Фондацијата „Милан Младеновиќ“. Во финалето влегоа песните  „Бои“ од Дина Јашари (Македонија), „Кобра“ од групата „Јоник“ (Црна Гора), „Граде мој“ од Александар …

Повеќе »

(ФОТО) ХУМАН ГЕСТ – Џон Бон Џови има три ресторани во кои се служат бесплатни оброци

Првиот ресторан ги отвори вратите во октомври 2011. година. Џон Бон Џови и неговата сопруга имаат три ресторани во кои луѓето плаќаат колку што можат и’ ако можат. „Soul Kitchen“ е името на непрофитна организација управувана од Фондацијата JBJ, водена од музичарот Џон Бон Џови. Во „Soul Kitchen“ чиниите немаат …

Повеќе »

(ВИДЕО) Вака го прават тоа големите: Рафа, Федерер, Тревор Ноа и Бил Гејтс за школување на децата!

Фондацијата на Роџер Федерер за школување и помош на децата во Јужноафриканската република редовно одржува големи тениски натпревари со цел да собере повеќе средства за децата… „Еден ден ќе престанам да играм тенис но Фондацијата е тоа што ќе продолжи понатаму и сакам по тоа исто така да бидам запамтен“, …

Повеќе »

(ФОТО) ШТО ЧОВЕК ЌЕ БЕШЕ – Новак Ѓоковиќ подарил скенер од 210.000 евра во болница во Белград – но и многу потребни медицински апарати за цела Србија

Денеска во Клиничкиот болнички центар „Д-р Драгиша Мишовиќ“ во Белград бил пуштен во употреба најсовремениот апарат за скенер, вреден 210.000 евра, што ќе помогне за забрзување на дијагностицирањето на пациентите со лезии, а е донација од фондацијата „Новак Ѓоковиќ“. Новак Ѓоковиќ лично го предал скенерот и ја искористил можноста да …

Повеќе »

(ВИДЕО) Јелена и Новак Ѓоковиќ повторно пееле: Среде театарска претстава го извеле својот перформанс и воодушевиле!

По заслужениот семеен зимски одмор Новак Ѓоковиќ овие денови е во Белград, каде го искористил времето за посета на пријателите и семејството, а имал и обврски околу прославата на фондацијата која го носи неговото име и која била одржана во Ателје 212. Во текот на претставата „Бродот плови” со семејството, …

Повеќе »