Tag Archives: фолк фест валандово

(ФОТО) Мишко Крстевски победи на Фолк фест Валандово: Квалитетот и скромноста не излегуваат од мода!

Токму поради тој скромен и смирен начин на кој владее на сцената, неговата победа на „Валандово 2023” помина со одобрување и искрени честитки од широката јавност… Синоќа се одржа 36-то издание на популарниот фолк фестивал Валандово, каде беа отпеани 20 новокомпонирани народни песни. Традиционално беа доделени повеќе награди за учесниците. …

Повеќе »

Јубилејното 35. издание на Валандовскиот фестивал ќе се одржи на 5. јуни

Во најава на фестивалската програма, на 3. и 4. јуни на градскиот плоштад во Валандово ќе настапуваат Горан и Ленче Куќиќ, Александар и Дац, Љубојна и Владо Јаневски. Годинешново 35. јубилејно издание на фестивалот на новосоздадени македонски песни „Фолк Фест Валандово”, ќе се одржи во една натпреварувачка вечер, на 5. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Утре почнува „Валандово фест“:Ретроспектива и 19. нови песни

По пауза од една година, поради забраната на ЗАМП на изведување песни од македонски автори, оваа година, повторно во мај ќе се одржи годинешното издание на „Фолк фест Валандово“. Фестивалот ќе има две вечери и тоа на 24-ти мај:Ревијална вечер и на 25. мај – Натпреварувачка вечер. Првата вечер ќе …

Повеќе »

Триесет и третиот „Фолк фест Валандово“ ќе се одржи на 24. и 25. мај

Во две фестивалски вечери на 24. и 25. мај во Валандово ќе се одржи 33. издание на најреномираниот фестивал на фолк-песни „Фолк фест Валандово“. Министерот за култура Роберт Алаѓозовски на  прес-конференција истакна дека „Фолк фест – Валандово“ е значајна манифестација за македонската народна музика, на која во нејзините најдобри времиња …

Повеќе »