Tag Archives: финска

(ВИДЕО) Финска веќе 82. години на родителите им подарува пакет со 63. предмети за новороденче – со се’ што е потребно за првата година!

РОДИТЕЛСТВОТО е возбудливо за родителите, но и за сите околу нив. Самиот почеток на родителството доаѓа со многу предизвици, како што се подготовка на сите работи што ви требаат за новороденче. Па, во 1938 година, финската влада започнала програма за, меѓу другото, да го ублажи стресот на новите родители. Како …

Повеќе »

(ФОТО) Тука живеат најсреќните луѓе на планетата: 13. работи кои остатокот на светот никако не ги сфаќа!

Ако сите бевме малку повеќе како Финците, светот ќе изгледаше сосема поинаку… Финска, земја во која живеат крајно точни, одговорни и вредни луѓе, го зазеде првото место на списокот на најсреќните држави во светот. Тоа е мала северна држава каде што луѓето го ценат патриотизмот и каде 99% од луѓето …

Повеќе »

(ВИДЕО) Финците нудат бесплатно летување за да луѓето научат да бидат среќни!

Финска,во која според извештаите живеат најсреќни луѓе на светот, се обидува таа среќа да ја подели со светот така што на луѓето им нуди бесплатно летување. Финската туристичка заедница од неодамна ја има понудата „Rent a Finn”(Изнајми Финец) преку која на луѓето им нудат да ја изберат Финска за својот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Се подготвува изградба на најдолгиот подморски железнички тунел – Ќе ги поврзува престолнините на Финска и Естонија

Изградбата на најдолгиот подморски железнички тунел на светот кој ќе ги поврзува финската и естонската престолнина ќе чини 15. милијарди евра. За изградба на најдолгиот поморски железнички тунел на светот, кој ќе ги поврзува главните градови на Финска и Естонија, обезбедени се средства во износ од 15 милијарди евра. Кинеската …

Повеќе »

(ФОТО) Писмо до Дедо Мраз: Само искрени желби за неопходни нешта – предност имаат добрите луѓе!

Кога сакате да испратите писмо до Дедо Мраз треба да имате предвид дека е многу зафатен човек. Сите знаеме дека живее во лапонија, поточно во Рованиеми, каде можете да го посетите во неговата канцеларија. Дедо Мраз и неговата прва дама Ако Лапонија е многу далеку за вас оваа година но …

Повеќе »

(ФОТО) Глетка која го воодушевила светот: Претседателот на Финска предавањето на сопругата го слушал на скали и меѓу „обичните смртници“!

Претседателот на Финска, Саули Нинисто, овој месец отишол на саемот на книги во финскиот град Турк за да го слуша говорот на својата сопруга Јени Хауко. Меѓутоа, немало слободни места, па претседателот седнал на скалите, а фотографијата на која тоа е забележано наскоро го обиколила светот. Корисниците на социјалните мрежи …

Повеќе »

(ФОТО) Идиличен остров во Рованиеми, најладно место во Финска

Луѓето понекогаш сами си избираат место каде што ќе живеат. Некои избираат градови, густо населени, други претпочитаат мир и се определуваат за помали средини, трети пак… Е, трети избираат нешто најекстремно и решаваат да се населат на мал остров, комплетно изолирани од се.. На фотографијата е мал остров во областа …

Повеќе »

(ВИДЕО+ ФОТО ГАЛЕРИЈА) Прв ред до поларната светлина: Село на „иглоа“ како од бајките во самото срце на прекрсната природа

Набљудување на поларната светлина од кревет е призор за памтење, но сопствениците на хотелот ги предупредуваат гостите да не се разочараат… Ако сте се запрашале од која локација е најдобро да се набљудув поларната светлина, дефинитивно една од најдобрите е – од кревет. Стуткани во снег и лед, иглоата во …

Повеќе »