Tag Archives: финска

(ФОТО) Македонскиот каратист Смилковски на ЕП во Тампере, Финска, се закити со СРЕБРЕН МЕДАЛ!

Македонскиот каратист Столе Смилковски освои сребрен медал во категоријата -67 кг за помлади сениори на последниот ден од Европското првенство во Тампере, Финска. Столе се закити со сребрен медал откако во финалето не успеа да го совлада Алтунер Јилмаз Екрем од Турција. Претходно во првото коло Столе го победи шпанецот …

Повеќе »

(ФОТО) Во Финска пронајден стап во облик на змија стар 4.400 години – можно е да бил на шаман!

Во езеро во југозападна Финска е откриен стап во форма на змија стар 4400 години. Стапот можеби е користен за мистични цели, пишува порталот Live Science. „Сум видела многу извонредни работи во мојата работа како мочуришен археолог, но откривањето на оваа фигура ме остави без зборови и треперев“, рекла археологот …

Повеќе »

(ФОТО) И’ покрај пандемијата тие се среќни: Ова се 5. најсреќните земји во светот

И’ покрај пандемијата која трае повеќе од една година, некои земји можат да се пофалат дека ниту оваа состојба не ги „полула“ да бидат среќни. Ако сте се прашувале како напредувал светот околу вас во целото ова лудило, еве список на првите пет земји кои се уште се прилично среќни, …

Повеќе »

(ФОТО) Што е финскиот концепт „сису“ и зошто е важен за среќата!

Неодамна беше објавен извештај за најсреќните земји во светот, и изненадува еден факт, а тоа е дека задоволството сао животот не се сменило премногу во споредба со претходната година во дури 95. земји. Се претпоставува дека многумина сметаат дека коронавирусот е надворешен фактор што создал повеќе чувства на заедништво отколку …

Повеќе »

Ова е и’ официјално најсреќната земја во светот: Видете на кое место е Македонија

ФИНСКА, и покрај пандемијата на коронавирусите, четврта година по ред ја брани титулата најсреќна земја во светот и се наоѓа на првото место на ранг-листата на ООН, а Македонија е 94-та меѓу 149 земји, објавено е во пресрет на светскиот ден на среќата За авторите на студијата, ова не е …

Повеќе »

(ФОТО) Нов вид на корона во Финска, не го откриваат сите PCR тестови

Досега неоткриена варијанта на новиот коронавирус се појави во Финска, а финските експерти предупредуваат дека не сите PCR тестови, одобрени од Светската здравствена организација (СЗО), можат да ја детектираат оваа варијанта. Нова варијанта на вирусот САРС-КоВ-2 наречен Fin-796H е откриена на југот на Финска, според заедничката студија на лабораторијата Вита …

Повеќе »

Најчудни љубовни обичаи во светот

Самата љубов може да биде чудна, за што сведочат прилично необичните ритуали на изразување емоции во различни земји во светот. Во пресрет на Денот на вљубените, кој се приближува, донесуваме 10. необични љубовни обичаи. Симболична свиња во Германија Во некои други земји, мажот веројатно би добил шлаканица од жена доколку …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт според кој Финска ја победи корона!

Дали Финците подобро се справуваат со пандемијата на коронавирусот затоа што се „несоцијални“ или затоа што имаат силна социјална држава? Стапката на инфекција со ковид-19 во оваа земја е најниска во цела Европа. Финска, со население од нешто помалку од 6. милиони жители, е една од земјите кои најдобро се …

Повеќе »

ФИНСКИ КУЧИЊА ОТКРИВААТ КОРОНА: Имаат скоро идентични резултати како ПЦР тестовите

Експерти од Финска денес објавија дека првите резултати од експериментот со кучиња кои го намирисуваат новиот вирус на корона ветуваат, а заменик-градоначалникот Ванта посочил дека резултатите добиени од кучињата се скоро идентични со резултатите од тестовите за ПЦР. Три кучиња душкале 2.200 патници откако е поставена пробна кабина кон крајот …

Повеќе »