Tag Archives: финска

Лос Анџелес преместува бездомници во хотели

Од четврток, 22 декември, Лос Анџелес ќе започне со имплементација на програмата „Inside Safe“ која има за цел да го намали бројот на бездомници во овој град. Луѓето кои живеат на улица ќе добијат соба во хотел или мотел, изјавила за NBC градоначалничката на Лос Анџелес, Карен Бас, но исто …

Повеќе »

(ФОТО) Потоп во Црна Гора и опрема за нуркање. Ова е јавувањето на финските новинари од Подгорица

ЦРНА ГОРА во последното коло од втората група на Лигата на нации ја угости Финска, за која мечот беше клучен. Гостите победија со 2:0 и со тоа се спасија од испаѓање во трета класа. Натпреварот понуди сцени за паметење. Натпреварот во Подгорица се одигра по потоп, а обилниот дожд го …

Повеќе »

(ВИДЕО) „НЕМАШЕ КОКАИН“: Финската премиерка е во центарот на скандалот поради видеата од забавата

ПРЕМИЕРКАТА на Финска,. Сана Марин (36) се огласи откако беше објавено видео од нејзиното ноќно излегување. Таа негирала дека земала дрога откако на интернет протекоа видеа од забави, на кои, наводно, може да се слушнат неколку нејзини пријатели како разговараат за кокаин. Контроверзноста поттикна некои политичари да го повикаат младиот …

Повеќе »

(ВИДЕО) СЕ ЗАБАВУВАЛА СО ПРИЈАТЕЛИТЕ: Интернетот врие од видеа на кои финската премиерка пуши и „лудува“ на музика

На социјалните мрежи се појавија видеа од финската премиерка Сана Марин како се забавува на домашна забава. На видеата можете да видите како премиерката Марин го поминува времето со пријателите и пее и танцува на песните на финскиот рапер Петри Нигард и поп ѕвездата Анти Туиска, пренесува финскиот таблоид Iltalehti. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) УБАВИЦА ОД ГАНА ОДБИЛА МИЛИЈАРДЕР И ОСТАНАЛА ВО СВОЕТО СЕЛО: Неверојатна приказна за самохрана мајка!

Хамамат Монти е убава Африканка од Гана која најчесто објавува фотографии од неа и нејзините две деца на кои се гледа традиционалниот живот во нејзиното родно село. Хамамат прави путер, фаќа риба, бере овошје, а во исто време изгледа беспрекорно во нејзините весели, шарени фустани, со беспрекорна кожа и совршена …

Повеќе »

(ФОТО) ТУКА ЖИВЕАТ НАЈСРЕЌНИТЕ ЛУЃЕ НА ПЛАНЕТАТА: 13. работи кои остатокот на светот никако да ги сфати!

Да бевме сите малку повеќе како Финците, светот ќе изгледаше сосема поинаку Финска, земја во која живеат исклучително точни, одговорни и вредни луѓе, го зазеде првото место на листата на најсреќни земји во светот. Тоа е мала северна земја во која луѓето го ценат патриотизмот и каде 99. отсто од …

Повеќе »

(ФОТО) Македонскиот каратист Смилковски на ЕП во Тампере, Финска, се закити со СРЕБРЕН МЕДАЛ!

Македонскиот каратист Столе Смилковски освои сребрен медал во категоријата -67 кг за помлади сениори на последниот ден од Европското првенство во Тампере, Финска. Столе се закити со сребрен медал откако во финалето не успеа да го совлада Алтунер Јилмаз Екрем од Турција. Претходно во првото коло Столе го победи шпанецот …

Повеќе »

(ФОТО) Во Финска пронајден стап во облик на змија стар 4.400 години – можно е да бил на шаман!

Во езеро во југозападна Финска е откриен стап во форма на змија стар 4400 години. Стапот можеби е користен за мистични цели, пишува порталот Live Science. „Сум видела многу извонредни работи во мојата работа како мочуришен археолог, но откривањето на оваа фигура ме остави без зборови и треперев“, рекла археологот …

Повеќе »

(ФОТО) И’ покрај пандемијата тие се среќни: Ова се 5. најсреќните земји во светот

И’ покрај пандемијата која трае повеќе од една година, некои земји можат да се пофалат дека ниту оваа состојба не ги „полула“ да бидат среќни. Ако сте се прашувале како напредувал светот околу вас во целото ова лудило, еве список на првите пет земји кои се уште се прилично среќни, …

Повеќе »