Tag Archives: финале

(ВИДЕО+ФОТО) АТП Мастерс Лондон – Се појави нов крал на тениските терени: Стефанос Циципас се закити со титулата!

Грчкиот тенисер, Стефанос Циципас е новиот шампион на Завршниот мастерс, откако во финалето го победи Австријанецот Доминик Тим со 6:7 (6), 6:2, 7:6 (4). Циципас ја освои третата титула оваа сезона, инаку четврта во кариерата. Интересно, грчкиот тенисер минатата година славеше на Финалниот турнир на новите генерации. Гркот со 21. …

Повеќе »

Смена на генерациите: Циципас преку Федерер до финалето во Лондон

Грчкиот тенисер Стефанос Циципас се пласираше во финалето на Завршниот Мастерс во Лондон. Тој во полуфиналето го совлада Роџер Федерер во два сета, 6:3, 6:4. Циципас до местото во финалето стаса за еден час и 37. минути. Гркот до клучната предност во првиот сет стаса во вториот гем, кога направ …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Новак Ѓоковиќ со уште една лекција по тенис: Убедлив против Гофан за пласман во финалето во Токио!

Новак Ѓоковиќ се пласираше во финалето на АТП турнирот во Токио со победа од 2:0 против Давид Гофан, во сетови 6:3 и 6:4. Во финалето, тој ќе игра со Џон Милман во 8 и 30 во недела со директен пренос на Спорт Клуб 1. Српскиот тенисер веднаш направи брејк и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Надал во ЕПСКО ФИНАЛЕ до 19. Грен слем титула!

Во финалето на УС Опен, во натпревар кој траеше скоро пет часа, Рафаел Надал го победи Данил Медведев со 3-2 во сетови. Надал поведе со 2:0, но Медведев успеа да се врати, да го освои третиот и четвртиот сет, сепак во петтиот пресуди искуството на Надал во однос на младиот …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Меган Маркл нема време за кралицата но има за другарка и Серена: Војвотката од Сасекс сама на синоќешното финале на УС Опен!

Кога Меган Маркл беше на Вимлбдон да ја гледа другарка и Серена Вилијамс се’ околу неа мораше да биде празно…Но, на УС Опен на финалниот меч во женска конкуренција во кој играа Серена Вилијамс и Бјанка Андреску имаше обичен третман како и сите присутни… Војвотката од Сасекс, Меган Маркл, во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Младата Андреску ја победи Серена и го освои УС Опен!

Канаѓанката Бјанка Андреску во финалето на УС Опен ја победи Американката Серена Вилјамс со 6:3, 7:5 за еден час и 40. минути и прв пат во кариерата освои Грен слем титула. Деветнаесетгодишната Андреску одигра уште еден одличен натпревар во Њујорк и го освои својот прв трофеј на четвртото учество на …

Повеќе »

(ФОТО) Рекорден награден фонд: Еве колку заработи Ѓоковиќ на Вимблдон!

НОВАК ЃОКОВИЌ И РОЏЕР ФЕДЕРЕР вчера одиграа еден од најдобрите, најдраматичните и најспектакуларните мечеви во историјата на тенисот. Ѓоковиќ после пет часа чудесна игра победи со  7:6 (5), 1:6, 7:6 (4), 4:6, 13:12 (3) и дојде до својот 16. Грен слем, односно петтиот Вимблдон. Со оваа победа Ѓоковиќ освои и …

Повеќе »

(ФОТО) Вимблдон финале: Трката продолжува: Ѓоковиќ или Федерер?

Грен слем титули – 35, Вкупно трофеи – 176. Недели на првото место на АТП листата – 570. Титули на Вимблдон -12. Тоа се бројките кои денес од 15. часот ќе се најдат на Централниот терен. Ним можат да им се восхитуваат само неутралните љубитери на тенисот, но Роџер федерер …

Повеќе »

(ФОТО) Федерер: Уживав во мечот со Надал, едвај со чекам финалето со Новак!

Швајцарскиот тенисер после пласманот во финалето на Вимблдон и победата над рафаел Надал рекол дека е уморен, но и дека тоа било еден од потешките мечеви во неговата кариера… Роџер Федерер е вториот финалист на Вимблдон откако во јубилејниот 40. натпревар го совлада Рафаел Надал со 3-1 (7-6, 1-6, 6-3 …

Повеќе »