Tag Archives: финале

(ФОТО) Како машина: Деветто финале на Австралија Опен за Новак Ѓоковиќ!

Новак Ѓоковиќ во полуфиналето имаше најлесна работа од почетокот на Австралија Опен, во кое го победи Аслан Карачев во три сета (6:4, 6:3, 6:2), човек кој играше во квалификациите и беше во главната ждрепка за прв пат во неговата кариера на некој грен слем. That Grand Slam semifinal winning smile …

Повеќе »

(ФОТО) Осака премногу јака за Серена: Наоми во финалето на АО

Наоми Осака славеше против Серена Вилијамс во полуфиналето на Австралија опен во два сета. Беше 6:3 и 6: 4. Saturday plans secured ✅@naomiosaka | #AusOpen | #AO2021 pic.twitter.com/EJtYr1A748 — #AusOpen (@AustralianOpen) February 18, 2021 Натпреварот започна со брејк на Серена Вилијамс, а бидејќи таа не искористи друга шанса да и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ѓоковиќ и Надал за превласт: Еве како изгледаа најважните финални битки!

Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал денеска од 15. часот, во финалето на Ролан Гарос, ќе го одиграат 56. дуел. Резултатот е 29:26 за Ѓоковиќ. Новак во финалните пресметки води со 15:11, Надал води со 9:6 на Грен слем турнирите, додека во финалето на четирите најголеми турнири резултатот е изедначен 4:4. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најдолго ривалство во историјата на тенисот: Ѓоковиќ vs Надал!

Тенискиот свет денеска (недела) ќе има можност да ужива во уште еден класик, во кој двајцата најдобри тенисери на денешницата – Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал ќе се натпреваруваат во финалето на Ролан Гарос. Првиот рекет во светот Новак Ѓоковиќ и Шпанецот, кој има неверојатни 12. титули на Отвореното првенство …

Повеќе »

(ВИДЕО) Новак:„Се чувствував комфорно, знаев што треба да правам!“

Новак:„Се чувствував комфорни, знаев што треба да правам!“ Првиот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ се пласираше во своето 27. грен слем финале, петто на Ролан Гарос, откако во пет сета го совлада Стефанос Циципас, а таму го чека Рафаел Надал. Пред турнирот, тој рече дека ќе биде посебно да се …

Повеќе »

(ВИДЕО) Закажан класик: Ѓоковиќ по петти пат во финалето на Ролан Гарос

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ ќе игра во финалето на Ролан Гарос! Србинот во полуфиналето го совлада младиот грчки тенисер Стефанос Циципас со 6:3, 6:2, 5:7, 4:6, 6:1. Ѓоковиќ по петти пат во кариерата ќе го игра финалето на Грен Слемот во Париз. За прв пат од 2016. година, …

Повеќе »

(ВИДЕО) УС ОПЕН – Зверев во солзи после поразот: „Да се барем мама и тато тука, ама не се бидејќи се заразени!“

Доминик Тим го освои првиот Грен слем во својата кариера откако во драматичното финале на УС Опен го победи Александар Зверев со 2:6, 4:6, 6:4, 6:3, 7:6 (6). Зверев имаше 2:0 во сетови, брејк во третиот и сервис за мечот во петтиот сет, но пукна под притисок. Во тај-брејкот тој …

Повеќе »

УС ОПЕН – ТИМ – ЗВЕРЕВ: Тим во драматичен меч и со грчеви успеа да сврти 0:2 и да го освои УС Опен

ДОМИНИК ТИМ го освои првиот Грен слем во кариерата откако во драматичното финале на УС Опен го победи Александар Зверев со 2:6, 4:6, 6:4, 6:3, 7:6. Германецот имаше 2:0 во сетови и 2:1 со брејк во третиот сет, но не издржа. Зверев сервисот одлично го служеше до тој момент, играше …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НАЈЈАК КОГА Е НАЈПОТРЕБНО – Новак Ѓоковиќ повторно испиша историја: После пресврт ја освои 35. Мастерс титула

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ ја освои 80-та титула во својата кариера совладувајќи го Милош Раониќ со 1:6, 6:3, 6:4 во финалето ма Синсинати. Кој знае колку пати во својата кариера покажа дека е ментален див. Првиот сет го загуби како да не постои на теренот. Канаѓанец „го прегази’ …

Повеќе »