Tag Archives: филм

(ВИДЕО) Сеќавање на прилепската актерска легенда: 7 години без Џумерко

На 69-годишна возраст на 11. јуни во 2015. година, почина познатиот театарски и филмски актер Благоја Спиркоски – Џумерко. Одиграл повеќе улоги, а најпознат ќе остане по улогата на Итар Пејо во „Солунски патрдии“. Беше член на Народниот театар во Прилеп од 1966 година се до неговото пензионирање. Џумерко имал …

Повеќе »

ПЕТИЦИЈАТА вродила со плод – СУДЕЊЕТО НЕ ЗАВРШИ, А АМБЕР ХЕРД Е ВЕЌЕ КАЗНЕТА: Ја исфрлаат од филмот во кој таа е ГЛАВЕН ЛИК! Во Аквамен ќе глуми ПОМАЛКУ од 10 минути

Амбер Херд ќе глуми помалку од 10 минути во „Аквамен 2“. Одлуката ја донеле продуцентите откако била покрената петиција да ја исфрлат од актерската екипа, објави филмската критичарка Грејс Рендолф. Петицијата ја потпишале повеќе од два милиони луѓе. Таа во првиот дел ја играше принцезата Меру. Џин Ларсон, која ја …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПО ВИСТИНСКИ НАСТАН – Гледачите на Нетфликс згрозени од новиот филм: „Ова е нешто највознемирувачко што сме го виделе!“

Реакциите на филмот од 2015. година, кој неодамна пристигна на Нетфликс, го преплавија интернетот, при што многу гледачи се согласија дека тоа е нешто „највознемирувачко“ што го виделе досега. „Cleveland Abduction“ или „Киднапирањето во Кливленд“ е криминална драма заснована на вистинска приказна за злогласните киднапирања на Ариел Кастро кои започнале …

Повеќе »

Прва казна во случајот со убиството на Халина Хачинс на сетот на филмот „Rust“

Бирото за здравје и безбедност при работа во Ново Мексико денеска изрече максимална можна финансиска казна од 137.000 долари на компанија за снимање филмови поради неуспехот да се заштити од огненото оружје на сетот на „Rust“ минатиот октомври, кога член на екипажот беше убиен од револвер во рацете на актерот …

Повеќе »

ТАЖНА ВЕСТ: Починала Кетрин Спек

ИТАЛИЈАНСКАТА актерка, пејачка и водителка Кетрин Спек починала во неделата во болница на 78-годишна возраст, јавува Rai News. Таа беше позната како една од најубавите и најпопуларните актерки на италијанската и меѓународната филмска сцена. Пред две години Спак добила мозочно крварење кое и го оштетило здравјето. Таа за прв пат …

Повеќе »

(ВИДЕО) ФИЛМОТ КОЈ ЦЕЛИОТ СВЕТ ГО КРИТИКУВАШЕ ПОРАДИ БРУТАЛНИТЕ СЦЕНИ НА С**С добил продолжување: Експлицитните сцени во филмот ги ШОКИРАЛЕ гледачите

Нетфликс објави трејлер за филмот „365 Days: This Day“, кој ќе биде достапен за гледање од 27. април. Филмот е продолжение на полскиот хит филм „365 Days“, кој предизвика различни коментари по неговото прикажување во 2020. година поради бројните експлицитни секс сцени. Во првиот филм приказната за Лора и Масимо …

Повеќе »

(ФОТО) КУЛТЕН ФИЛМ – ЖИВОТНИ ЛЕКЦИИ ОД ФИЛМОТ „КУМ“: За работата, семејството, пријателството, почитта …

Филмот „Кум“ не е само гангстерска сага, туку е слоевита приказна за моќта, семејството и капитализмот. Еве 10. лекции што ги научивме од овој филм. 1. Не ветувајте ако знаете дека не можете да го исполните тоа ветување Вашиот збор е најважното нешто што можете да го понудите. Не го …

Повеќе »

Награда за најдобра режија на ФЕСТ за Дина Дума за филмот „Сестри”

Режисерка Дина Дума ја освои награда за најдобра режија на легендарниот филмски фестивал Фест во Белград, за својот дебитантски филм “Сестри”.Меѓународнотo жири во состав Милош Биковиќ, Тамара Драгичевиќ, Ѓерѓи Радули, Аргирис Пападимитрополус и Тони Гојановиќ, ја награди Дума за вештото водење на младите актери и фантастичното разкажување преку објективот. Во …

Повеќе »

ОБЈАВЕНИ НОМИНАЦИИ ЗА ОСКАР 2022: Лејди Гага испаднала од трката, а златната статуа им се насмевнува на ПЕНЕЛОПЕ ИЛИ НИКОЛ! ЕВЕ КОЈ Е С’Е ВО ИГРАТА

Американската филмска академија ја објави листата на сите номинирани за Оскар. Според медиумите најголемо изненадување е тоа што Лејди Гага испаднала од листата на најдобри актерки. Исто така, авторката на „Моќта на кучето“, Џејн Кемпион, влезе во историјата како единствената режисерка која двапати беше номинирана за Оскар во најважната категорија. …

Повеќе »