Tag Archives: филипини

(ФОТО) Вулканска венчавка – Вљубените Филипинци не дозволиле вулканот да им ја расипе свадбата

„Однесувањето“ на еден од најактивните вулкани на Филипините не ги спречил Чин Вафлор и Кат Баутиста Паломар да стапат во брак. Чадот и пепелта што ги фрла вулканот Таал не ги нарушил плановите на парот, па покрај опасноста тие го изговориле „судбоносното ДА“ и нивните свадбени фотографии беа навистина спектакуларни. …

Повеќе »

(ВИДЕО) КЛИМАТСКИ ПРОМЕНИ – ВАКА ИЗГЛЕДА ЖИВОТОТ ВО СЕЛО ШТО ТОНЕ: Нема брег, но има луѓе кои одбиваат да си заминат!

Ситио Парихијан е мало рибарско село на Филипините,30. километри северно од Манила. Порано имало околу 100. семејства, а селото имало црква и училиште со повеќе од 100. ученици. Денес, и’ црквата и училиштето се поплавени, опкружени со импровизирани дрвени куќи кои на штици ѕиркаатод водата. Изгледаат како тие потпорници да …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СУРОВ ЖИВОТ – ТАКА ГО ИЗДРЖУВА СЕМЕЈСТВОТО: МОМЧЕ СЕКОЈ ДЕН НУРКА ВО ЛЕГЛО НА ЗАРАЗИ – од реката вади пластика, а плови на врата од фрижидер!

Бидејќи Кина од минатата година не го рециклира пластичниот и електронски отпад од САД и Европа, отфрлената пластика ги загушува Филипините, Индонезија, Виетнам и Малезија. Ситуацијата на Филипините е хаотична. Ѓубрето е насекаде, го загрозува здравјето на луѓето секој ден, а сиромаштијата ги тера многумина на драстични мерки. Раниел Мирадор …

Повеќе »

(ФОТО) Агонија на Бахарех Зара – МИСИЦАТА ЗАРОБЕНА НА АЕРОДРОМ МОЖЕ ДА ЗДИВНЕ: Крај на драмата за Иранската убавица која се плашела за својот живот. Филипи и одобриле азил – не се враќа во Техеран!

Речиси еден месец откако беше заглавена на аеродромот во Манила, поранешната мисица на Иран,на Бахарех Зара Бахари добила азил од владата на Филипините. Поради црвената потерница издадена од Техеран за нејзино апсење, Бахарех останала во заробеништво на аеродромот на 17. октомври кога се обидела да влезе на Филипините. Таа повеќе …

Повеќе »

(ФОТО) ОТСЕКОГАШ ДИВА – Одамна знаеме дека Брена има слугинки дома, но нејзините вработени поради шокантен предлог од нeа избегале на Филипини!

Во последно време се зборуваше многу се пишува за важноста на слугите во куќата на Лепа Брена. Пејачката неодамна изјави дека не сака да губи време на домашни работи и дека е полесно да има некој да ги прави за неа. “Мајка ми ме научи како да готвам, тоа беше …

Повеќе »

(ВИДЕО) КАКОВ ГЕСТ: Учениците го изненадиле професорот кој секој ден пешачел 8 км до школо – Еве како реагирал!

Професорот Цезар Пунзалан од Филипини работи веќе долго време во училиштето. Секој ден пешачо дури 16 километри, 8 км до училиштето и 8 км назад кон својата куќа, што секако не е лесно после напорниот ден на работа. Неговите ученици, кои многу го ценат и почитуваат, решиле да соберат пари …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) КАКВА КАЗНА – Се обидел да ги измами властите при увозот на автомобил: Му го здробиле Ферарито!

На Филипините се немилосрдни кон измамниците, посебно оние кои ја измамуваат државата при илегален увоз на автомобили. На таквите по правило им ги запленуваат автомобилите, ги уништуваат и уште им наплатуваат казна. Последниот случај е поврзан со Ferrari 360 Modenа која сопственикот ја увезол и навел дека станува збор за …

Повеќе »

(ФОТО) Удомила куче а после два месеци починала: Одморот од соништата за оваа девојка се претворил во трагедија!

Младата Норвежанка, Бригите Калестед (24) во февруари со пријателите била на Филипините каде на улица видела куче скитач. Бригите кучето го ставила во корпа на својот мопед и го однела каде што била сместена. Го избањала, исчеткала а со кученцето си играла во градината. Тогаш се здобила со малечки гребаници …

Повеќе »

(ВИДЕО) Близу Кина се појави “Бермудски триаголник”: 85. бродови исчезнале од непознати причини

Водите околу јужниот дел на Кина, Индонезија и Филипините се место на кое завршиле една четвртина од исчезнатите бродови Новиот “Бермудски триаголник” се отвори во Кина откако 85 товарни и патнички бродови исчезнале во изминативе неколку години. Мистеријата која го опфаќа исчезнувањето на товарните и патничките бродови во азиските води …

Повеќе »