Tag Archives: филхармонија

(ВИДЕО) Што одговори Дарио на коментарите за високите цени на билетите?

Дарио Панковски ќе одбележи 40 години музичка кариера со ексклузивен концерт во Филхармонијата на 17 февруари. Дарио ќе го придружува неговиот некогашен бенд „Миг-21″, со кој ги сними првите два албума во почетокот на 1990-ите. Еден од најпопуларните македонски поп пејачи, кој ја почна кариерата во групата „Бон-тон”, има објавено …

Повеќе »

„ПЕСНИ ЗА ЉУБОВ И КОПНЕЖ” со Каролина, Дуке и Исмаил на 23. декември во живо во Македонска Филхармонија

Авалон Продукција ви го претставува својот предновогодишен, последен проект за 2022 година кој за нас претставува можеби и најважен кога е Македонија во прашање. Со големо задоволство ви го претставуваме проектот ,,Песни за љубов и копнеж” од Каролина, Дуке и Исмаил, кој во пакет претставува студиски албум и концертна промоција …

Повеќе »

(ФОТО) Дино Имери на концерт со Софиската филхармонија ја освои публиката со симфонија бр.2 од Бернштајн

Македонскиот пијанист и композитор Дино Имери синоќа одржа концерт во Софиската филхармонија во сала „Бугарија“ во Софија, како дел од есенската сезона на Софиската филхармонија. Освен учеството на Имери како солист која ја свиреше симфонијата бр.2 од Бернштајн, под диригентската палка на Љубомир Денев – син, исто така на сцената …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) BARCELONA GIPSY BALKAN ORCHESTRA на 11. декември во Македонија – ИТАЛИЈАНКАТА која феноменално ја отпеа „Море сокол пие” на концерт во Скопје

11 декември е датумот резервиран за премиерната дружба со македонската публика и концертот на Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO). Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO) е бендот, чиј вокал, неверојатната Маргерита Абита од Сицилија пред светот ја претстави магичната интерпретација на безвременскиот класик „Море сокол пие”. Начинот на кој Маргерита ја …

Повеќе »

Неповторливиот Божо Вреќо во ноември доаѓа во Скопје, картите пуштени во продажба

Лирскиот тенор со ангелски глас што преку звук ги отсликува најдлабоките емоции, Божо Вреќо, на 1 ноември од 20 часотво салата на Македонска филхармонија во Скопје, подготвува неповторливо доживување за љубителите на севдалинките. Картите се веќе пуштени во продажба. Пристап кој е навистина катарзичен, трансверзален и единствен, како што пишуваат …

Повеќе »

(ФОТО) КОНЕЧНО НАЈУБАВАТА ВЕСТ: Детскиот фестивал „Поточиња 2022“ на 18-ти и 19-ти јуни во Македонска филхармонија

Многу нешта ги радуваат децата, прегратки, шеги, игри, забава, другарување, но танцувањето и пеењето им се можеби омилените. На прагот од летото, детските желби ќе станат реалност, – „Поточиња 2022“” и официјално ќе се одржи на 18-ти и 19-ти јуни во Македонска филхармонија, – најубавата вест за сите дечиња. Новото …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) “Зарина Првасевда со концертна промоција на својот прв албум “ЕХО”

На 15ти Април со почеток во 20ч., во Македонската Филхармонија , ќе се случи долго очекуваниот и најавуван настан на Зарина Првасевда каде таа ќе одржи свој солистички концерт-промоција на нејзиниот прв официјален студиски албум, насловен како “ЕХО” кој во деновите што следат ќе излезе под етикетата на Croatia Records, …

Повеќе »

КОНЦЕРТИ НА СИНТЕЗИС И ВЛАТКО СТЕФАНОВСКИ

По повод прославата на 30 годишнината од македонската независност, од Баги Комуникации најавуваат два концерти во деновите што следат.  Вечерва, 3 септември, со почеток во 20 часот, на археолошкиот локалитет Стоби ќе настапи групата Синтезис изведувајќи дела од својот богат музички опус со кој како амбасадори на културата не преставуваат во светот …

Повеќе »

„Архангел“ и Филхармонија со концерт за 26. јули во Градски парк

Во рамки на програмата за одбележување на 58-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје, на 25 јули во 21 часот во Градскиот парк, ќе се одржи концерт на Филхармонија на РСМ и „Архангел“, насловен како „Филхармонија и Архангел за Скопје“.  На денешната прес-конференција присуствуваа градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, директорката …

Повеќе »