Tag Archives: фета сирење

5. причини зошто фетата е најздраво сирење

Ако уживате во грчка, медитеранска и средноисточна храна и тоакако знаете колку фета сирењето може просечен оброк да направи врвен. Она што можеби не сте го знаеле е дека фета сирењето не само што е многу вкусно, туку е и многу здрава храна. Некои би се осмелиле да кажат дека …

Повеќе »

Рецепт на денот: Ароматична грчка пита

Потребно е: 3 тиквички 60 мл. маслиново масло 2 страка праз 300 г. брашно половина шоља сечкани свежи мирудии половина шоља сечкано нане 250 г. фета сирење 250 г. урда 8 јајца 200 г. пршута, сланина Подготовка: тиквичките излупете ги и исечете на кругови, насолете и ставете на страна да …

Повеќе »