Tag Archives: федерер

(ФОТО) 10. НАЈПЛАТЕНИ ЛУЃЕ ВО СВЕТОТ: Спортистите доминираат, глумците ги следат во чекор…

Славата и парите често одат рака под рака, а овие 10. најдобро платени познати личности го докажуваат тоа. Според магазинот GQ, на листата повеќето се спортисти. Кајли Џенер – 590 милиони долари Иако сè уште заработува од кариерата во реално шоу, главниот приход сепак доаѓа од брендот Kylie Cosmetics. Тоа …

Повеќе »

(ВИДЕО) Вака го прават тоа големите: Рафа, Федерер, Тревор Ноа и Бил Гејтс за школување на децата!

Фондацијата на Роџер Федерер за школување и помош на децата во Јужноафриканската република редовно одржува големи тениски натпревари со цел да собере повеќе средства за децата… „Еден ден ќе престанам да играм тенис но Фондацијата е тоа што ќе продолжи понатаму и сакам по тоа исто така да бидам запамтен“, …

Повеќе »

Федерер пред одлука која ќе му го промени животот: Дали ова мириса на крај…

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер наредната година би можел да ја прекине професионалната кариера. Наредните денови Роџер ќе одлучи дали после две години повторно ќе настапи на турнир на земја. Ако го потврди учеството на Ролан Гарос, тоа би можело да значи дека легендарниот Швајцарец сака по последен пат да игра …

Повеќе »

(ФОТО) Денес започнува Мастерс 1000 Синсинати:Увертира пред УС Опен со Надал, Федерер, Вавринка, Мареј, Ѓоковиќ, Зверев,Чилиќ, дел Потро…

Ѓоковиќ го чека пекол,а ќе мора да го мине доколку сака да го освои единствениот Мастерс кој му недостига… Според ждребот за седмиот годинешен Мастерс во Синсинати Новак Ѓоковиќ беше назначен за 10. носител и од првото коло започнува против Стив Џонсон. Веќе во четвртфиналето е можен дуел со Надал. …

Повеќе »

(ФОТО) Завршен Мастерс во Лондон: Надал во групата Сампрас, Федерер е фаворит во групата Бекер

Започнувајќи од недела, најдобрите светски тенисери ќе го играат завршниот Мастерс турнир во Лондон кој традиционално во изминативе неколку години се одржува во „О2“ арената.Како што беше најавено, на четири дена пред почетокот на спектаклот беше одржана ждрепката по која најдобро рангираните осум тенисери беа сместни во две групи. Овојпат …

Повеќе »

(ВИДЕО) Долгот јазик на Мекинро предизвикал скандал на Лејвер купот: Дрдоркото го навредувал Надал…

Еден од најдобрите тенисери на сите времиња, Џон Мекинро за време на мечот го навредувал Шпанецот, Рафел Надал, нарекувајќи го грди имиња… Роџер Федерер и Рафел Надал, кои заедно имаат 35 Грен слем титули во сингл конкуренција, по прв пат во кариерата заедно играле дубл. Двајцата најдобро пласирани тенисери на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Федерер и Надал рутински до четирифиналето

Роџер Федерер е во четирифиналето на УС Опен откако во три сета,6:4, 6:2, 7:5, го победил Германецот Филип Кошрајбер. .@rogerfederer defeats Kohlschreiber 6-4, 6-2, 7-5 to set up a highly anticipated QF against Del Potro!#USOpen pic.twitter.com/0MbQnlGhsj — US Open Tennis (@usopen) September 5, 2017 Во 12. мечеви од 2005. година …

Повеќе »

(ВИДЕО) Федерер рутински на патот кон Надал

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер ја пружил својата најдобра партија на годинешниот УС Опен победувајќи го Фелисиано Лопез во третото коло, за само час и 48. минути, во три сета – 6:3, 6:3, 7:5. Федерер во наредното коло ќе игра против Германецот Филип Кошрајбер кој во саботата без поголеми проблеми го …

Повеќе »

(ВИДЕО) Надал го приземјил забревтаниот „среќен губитник“ Маер

Шпанскиот тенисер, Рафаел Надал, се пласирал во четвртото коло на УС Опен откако во голема борба го совладал Аргентинецот, Леонард Маер. Slightly later than advertised, Rafa #Nadal vs Leo #Mayer is coming up – but the roof is apparently being closed due to rain in NY. pic.twitter.com/9ZWwz6v9Qq — Live Tennis …

Повеќе »