Tag Archives: евровизија 2019

(ФОТО) УШТЕ ЕДНО ПРИЗНАНИЕ – Тамара Тодевска е најдобриот женски вокал на Еуросонг 2019: Така одлучија гласачите на евровизиските радио награди

Нашата Тамара е на врвот а песната „Proud“ беше рангирана на високото 5. место… Дури 23,3 отсто од гласачите за најдобар женски вокал ѝ го дале својот глас на македонската претставничка Тамара Тодевска, што е и прв воопшто трофеј за нашата земја на ова натпреварување. Зад Тамара се Кејт Милер-Хајтке …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Вака не гледаат во Европа – Северна Македонија:Тамара Тодевска избрана за Евровизија 2019

„Македонскиот национален сервис, МКРТВ интерно ја избра Тамара Тодевска да оди во Тел Авив на Евровизискиот избор за песна за 2019. година. За неа тоа ќе биде четврти настап на евровизиската сцена, пишува на официјалниот сајт за Евровизија 2019. година. Потоа ги набројуваат сите настапи на Тамара Тодевска на евровизиската …

Повеќе »

(ФОТО) Тамара Тодевска е македонски претставник за „Песна на Евровизија 2019“

Тамара Тодевска ќе ја претставува Македонија на Изборот за песна на Евровизија, кој ќе се одржува од 14 до 18 мај во Тел Авив, Израел. Веста за фановите ја потврди и Тамара објавувајќи ја на својот профил на Фејсбук. Синоќа на вестите, кој гледал видел, МРТ соопшти дека македонски претставник …

Повеќе »

„Евровизија 2019“ сепак во Тел Авив – поради безбедносни причини

Европската радиодифузна унија (ЕБУ) соопшти дека Тел Авив ќе биде град домаќин на 64. издание на „Евровизија“. По неколкумесечни преговори, организаторите велат дека го избрале Тел Авив, а не Ерусалим, заради инфраструктурата и можностите што ги нуди. Финалето ќе се одржи на 18. мај 2018 година, а полуфиналињата се закажани …

Повеќе »