Tag Archives: европа

(ВИДЕО) Маки за слетување: Силен ветер го фрлал авионот на сите страни

Освен на земјата олујата предизвикала проблеми и во воздухот. Посебно тешко им било на пилотите кои морале да ги покажат сите свои вештини за да по силното невреме успешно ги приземјат авионите… Во олујата „Херварт“ која во неделата ја погодила средишна и северна Европа со удари на ветар до 180. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Незапамтено невреме во Европа: Апокалиптични призори после олујата!

Најмалку шест лица, вчера, во невремето кое ги погодило северните и централните делови на Европа загинале во Германија, Полска и Чешка. Властите го Германија го надгледуваат изливањето на нафта од огромен товарен брод кој се насукал на остров во Северно море. Четири лица во Полска и Чешка загинале од последици …

Повеќе »

Писателката Џ.К. Роулинг е најплатена личност во Европа: Побогата од Роналдо и Ѓоковиќ

Со заработка од 95. милиони долари во 2017. година, британската писателка Џ.К. Роулинг, позната по серија романи за Хари Потер, е најплатената славна личност во Европа, пишува британскиот Телеграф. Половина од заработените пари, во кои не се вклучени таксите и другите трошоци, ги заработила само од сценаријата за претставата “Хари …

Повеќе »

(ФОТО) Добри плати, мали трошоци: Седум најевтини европски градови за живот!

Првото место го зазема најголемиот универзитетски центар на Естонија, градот Тарту. Со нешто повеќе од 100. илјади жители, тој се смета за интелектуална престолнина на државата… На Стариот Контитент се наоѓаат бројни преубави градови кои нудат се’, а сепак се одликуваат со „евтин живот”. Секако, пред да се запрашате како …

Повеќе »