Tag Archives: европа

(ВИДЕО) ШТО НЕ ЧЕКА – МОРНИЧАВО ПРОРОШТВО НА БАБА ВАНГА: Европа исчезнува а луѓето поради МИСТЕРИОЗНА БОЛЕСТ ќе остаруваат за неколку секунди…

Бугарската пророчка Вангелија Димитрова попозната како баба Ванга предвидуваше некои настани како што се бомбардирањето на Белград на 6 април 1941 година, скопскиот земјотрес, киднапирањето на италијанскиот премиер Алдо Мора, смртта на принцезата Дајана, злогласниот крај на Хитлер и Сталин, нападот врз трговскиот центар во Њујорк, распадот на СССР … …

Повеќе »

(ФОТО) ПРЕУБАВИ ПЛАЖИ И СИНО МОРЕ: 6. најубави приморски градови во Европа

Кога ќе дојде лето на сите ни треба одмор и море. Нема ништо поубаво од излежување на плажа покрај море со голем ладен коктел во раката… Ако сеуште не сте одлучиле каде би се одморале ова лето, ви предлагаме некои од најубавите градови покрај брегот. Во продолжение погледнете кои се …

Повеќе »

(ФОТО) ОТКРИЕНО Е ЗОШТО Е ОВА НАЈСКАПА ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА: Високи цени но и убави плати!

Иако трошоците за живот може да бидат шок за туристите, Исланѓаните во просек добро живеат, па минатата година просечната месечна плата пред оданочувањето изнесувала повеќе од 4.000 евра. Цените на Исланд во просек се 56. проценти повисоки отколку во остатокот од Европа, што таа островска држава ја прави најскапа земја …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПЕКОЛ ВО ЕВРОПА – Насекаде има црвен аларм: Во Холандија и Белгија паѓаат рекорди, а допрва се чека пораст на температурите!

Западна Европа оваа недела дочекала нов бран на жештина… Рекордна вруќина вчера е забележана во Холандија, и Белгија со 38,8 односно 38,9 степени, што се највисоки температури било кга регистрирани во овие земји, јавиле нивните метеоролошки институти. “The most extreme heat will build from central and northern France into Belgium, …

Повеќе »

Овие неверојатни фотографии покажуваат каков пекол владеше вчера во Европа

Пекол е најдобар збор со кој може да се опише топлотниот бран кој ја зафати Европа. Најлошо е во западна Европа а луѓето кои мораат да ги напуштат климатизираните простори бараат разни начини да се разладат . Како и секогаш во исклучителни ситуации социјалните мрежи се полни со скоро неверојатни …

Повеќе »

(ФОТО) СНАОДЛИВОСТ – Полиција го запрела гол на мопед – го пуштиле без казна кога им открил зошто!

ТОПЛИНСКИОТ БРАН кој ја погодил Европа ги присилува луѓето да пронаоѓат разни начини да се разладат, а еден бизарен случај е забележан во германската сојузна држава Бранденбург, каде полицијата запрела маж кој потполно гол возел мопед. На себе имал само сандали и кацига на главата. Успеал да ги убеди полицајците …

Повеќе »

НАРЕДНАТА НЕДЕЛА ЕВРОПА ЈА ПОГОДУВА ТОПЛОТЕН БРАН КАКОВ НЕ СЕ ПАМТИ:Нема да може да се дише – еве како ќе биде кај нас!

Метеоролозите најавиле дека Европјани наредната недела ги очекуваат температури од 40. степени, во топлотниот бран каков е невиден во јуни а кој ќе зафати поголем дел од западна Европа. Од Велика Британија, до Белгија и Грција, топлотниот бран ќе пристигне од Магреб во северна Африка и Шпанија со високи температури …

Повеќе »

Голема временска прогноза за летото во цела Европа

Пеколно лето предвидува Акуведер за ова лето во Европа. Во својот извештај наведуваат дека подрачјата на долготрајни жештини ќе се протегаат од Португалија, Шпанија од Полска и Унгарија. „Жештината ќе биде подолготрајна од минатото лето кога рекордните температури беа измерени во деловите на Португалија, Белгија, Холандија, Германија и Скандинавија, но …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Серијата „Чернобил“ е погледана и од трите омилени серии меѓу кои е и „Игри на престолите“

„Овој неверојатен проект на ‘Sky Original’ привлекува гледачи ширум Велика Британија и пошироко заради добри причини- сценариото и продукцијата се без пропусти, а приказната е фасцинантна и крајно трагична“ Новата телевизиска серија „Чернобил“ набрзо после емитувањето станала најгледаната содржина според податоците на IMDB, престигнувајќи ги долгогодишните омилени серии на публиката …

Повеќе »