Tag Archives: европа

ЗОШТО ГЕРМАНИЈА ИМА ТОЛКУ МАЛА СТАПКА НА СМРТНОСТ ОД КОРОНА: Докторите откриле што и како прават за да го спречат ширењето!

Германија, најдобро од сите европски земји, се справува со вирусот Пандемијата силно ја зафати Германија, заразени се над 92.000 луѓе, но бројот на починати досега е неверојатно низок во споредба со многу други земји. Еве ги најверојатните причини. Лекарите опремени со заштитна опрема, што луѓето ја нарекуваат „Хајлдеберг Такси Корона“, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ДОДЕКА КИНА СЛАВИ – Како Европа се справува против коронавирусот: Италијанците пеат, Данците во паника, Шпанците се борат…

Во многу европски земји владее страв дека најлошото допрва треба да дојде Со навивачки песни од балконите на Италијанците, во карантин, од Неапол се храбрат едни со други. Повеќе од 15.000 луѓе биле заразени со коронавирус, со над 10 смртни случаи. Solo a Napoli ste cose💪💪💪forza Italia❤️ Gepostet von Michele …

Повеќе »

(ФОТО) Вистинска зимска идила: Места од бајките кои морате да ги посетите барем еднаш во животот!

Овие зданија одземаат здив… Туристичката посета на замоците станува се’ повеќе популарна. Кога ќе дојде зимата и ќе падне снегот, овие места се претвораат во бајка, а малку кој призор може да му парира. Некои од нив биле инспирација за креаторите на прекрасните замоци во бајките на Дизни, како и …

Повеќе »

Каква иднина и се предвидува на Европа во 2020? Две земји ќе се борат за превласт во ЕУ, ќе се создаваат нови сојузи и многу работи ќе се сменат…

Германија ќе мора да се запраша каде е нејзиното место во Европа и идниот облик на ЕУ ќе зависи од таа одлука. Како една од причините зошто Британците ја напуштаат ЕУ е наведено дека тие ја препознале германската доминација и не сакаат да се врзуваат во една таква структура. Со …

Повеќе »

(ФОТО) АНГЕЛИНА ЏОЛИ ПОВТОРНО ГО ПРОВОЦИРА БРЕД ПИТ: Решила да се пресели во Европа и купува вили!

Ангелина Џоли одлучила дека не ја интересира што прави Бред Пит и отишла да бара недвижнина во Европа затоа што решила да се пресели. Актерката вели дека е подготвена да живее во Лондон. “Би сакала да живеам некаде преку океанот. Ќе го сторам тоа веднаш штом сите мои деца ќе …

Повеќе »

(ФОТО) Мирно, тивко и скриено: Ова се најромантичните места во Европа!

Секој има свое мислење за тоа што е романтично, но местата преплавени со туристи чии селфи стапови се судираат во воздухот, секако никој не ги смета за место за уживање со саканата личност. Ако две лица не се само придружници додека патуваат, романтичното патување треба да биде на некои вовлечени …

Повеќе »

ПРИСТИГНУВА ЛАДЕН БРАН – ЕВЕ КАКВА ЗИМА НЕ ОЧЕКУВА: Најлошо ќе минат источна Европа и Скандинавија – Снег паѓа во Австрија а еве што не очекува на Балканот!

Додека на подрачјето на Велика Британија, Скандинавија и остатокот од северна Европа се очекуваат големи невремиња на почетокот на зимата, зимата на Балканот се чини дека е блага – без силни температурни осцилации а ќе изостанат и обилни врнежи од дожд. Иако во поголемиот дел од Европа често ќе има …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) АВАНТУРИ – ВО МАРТ ТРГНАЛ СО ЛЕТАЛО кое е хибрид на авион и хелихоптер: БРИТАНЕЦ ГО ПРЕЛЕТАЛ СВЕТОТ со жирокоптер!

Прво лице на кое тоа му успеало… Британскиот авантуристи Џејмс Кетчел е првиот човек кој што успеал да го прелета светот со жирокоптер. Жирокоптер е вселенско летало што се движи со помош на хоризонтален ротор. Роторот не е директно поврзан со моторот на авионот во секое време, а на земја …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Најстрашни туристички патеки во светот

Искрено, кога овде ќе ги видите зборовите „шетаат“ или дури „хајк“ (пешачење) не размислувате веднаш за забава, авантура или возбуда. Она што обично ви паѓа на памет е да се прошетате по природа, да гледате дрвја, да забележите некои птици и да земете свеж воздух. Меѓутоа, откако ќе го прочитате …

Повеќе »