Tag Archives: европа

ЗА ДЕН И ПОЛ МИЛИОН НОВИ: Бројот на заразени со корона вирус во светот надминал 57. милиони

Бројот на заразени со вирусот корона во светот надмина 57. милиони, а последните милион случаи беа потврдени за само ден и половина. Според веб-страницата „Worldometers“, од почетокот на пандемијата на коронарниот вирус, регистрирани се 57.269.893 случаи на инфекција ширум светот. Како резултат на вирусот корона починале 1.363.451 лице, а 39.630.160 …

Повеќе »

(ВИДЕО) НАУЧНИ ТВРДЕЊА – ОВОЈ КОРОНА ВИРУС Е 10 ПАТИ ПООПАСЕН ОД ОНОЈ ОД ВУХАН: Низ Европа владее моќна мутација но има и олеснителна околност!

Иако е до десет пати поинфективен од кинескиот вид на коронавирус, мутацијата D614G остава доволно простор на антителата да реагираат на јадрото на самиот вирус, што го прави помалку опасен за луѓето. D614G е еден од најновите, но исто така и најраспространетите видови на новиот коронавирус. Тестирајќи на заморчиња, научниците …

Повеќе »

(ФОТО) ЛУДИЛОТО НА КОРОНАТА: За еден ден во пет земји на Европа заразени 150.000 луѓе

Бројот на заразени луѓе во светот надмина 49. милиони, а околу 1,2 милиони луѓе починаа, покажуваат податоците на Универзитетот Џон Хопкинс. Многу земји низ светот воведуваат или планираат да воведат мерки за затворање или полициски час поради скокот на бројот на заразени лица. Соединетите држави имаат нов дневен рекорд во …

Повеќе »

Каде луѓето најчесто се заразуваат со корона вирус?

Делови од Европа повторно влегуваат во блокада и многумина се прашуваат: зошто некои места се затворени, додека други остануваат отворени? ДВ ги проверил фактите, обидувајќи се да утврди што е познато за местата на инфекција, а што не е. Нервозата и гневот растат во Германија: угостителите се плашат за својата …

Повеќе »

ВТОР БРАН – Нов вид на корона хара во Европа: Откриено од каде потекнува и кој играл клучна улога во ширењето

Меѓународен тим научници го опишале необичното ширење на оваа верзија на коронавирусот Верзијата коронавирус, која потекнува од шпански земјоделски работници, од летото брзо се рашири низ цела Европа и сега го сочинува мнозинството нови случаи на ковид-19 во повеќе земји. Во Велика Британија, на пример, тоа чини дури 80 проценти …

Повеќе »

(ФОТО) КОРОНА ВИРУС ВО ЕВРОПА – Зелените точки се портокалови, а портокаловите преминале во црвени: Картата на Европа „гори!“

Изработена е нова мапа за епидемиолошката состојба во Европа, која секоја недела ја подготвува Европскиот центар за контрола и превенција на болести. Сè е црвено. Ажурирана секој четврток, мапата има два главни критериуми за класификација на земјите: процентот на нови случаи на 100.000 жители во текот на изминатите 14. дена …

Повеќе »

(ФОТО) БОРБА ПРОТИВ КОРОНА: Жена во Мексико заболела и од ковид и од грип – Италија, Велика Британија и Словачка подготвуваат нови мерки

54-годишна жена стана првата личност во Мексико која истовремено се заразила со Ковид-19 и добила грип А (Х1Н1), објавија синоќа мексиканските власти. Таа има автоимуни заболувања, страдала од рак и е дебела и има хронично заболување на белите дробови, рекол Хозе Луис Аломиа, директор на одделот за епидемиологија во Министерството …

Повеќе »

ТРАЕ 90 ДЕНА – Денес започнува есента, AccuWeather објави долгорочна прогноза

Есента започнува во 3:30 часот попладне и се случува рамноденицата, по што деновите стануваат пократки Есента трае до 21. декември, кога започнува зимата Есента започнува денес на северната хемисфера. Есента започнува во 3:30 часот попладне, а следува рамноденица, по што деновите стануваат пократки. Во исто време, за жителите на јужната …

Повеќе »

(ФОТО) ИМА СВОЈ ШАРМ – Питорескно селце кое важи за едно од најубавите на Островот

Во 19 век, еден уметник го прогласил за најубаво село во Англија, а Бибури сè уште ги воодушевува сите што го посетуваат. Илјадници туристи доаѓаат во ова село секоја година Бибури е село во Глостершир, Англија. Сместено е на реката Колн, притока на Темза. Но, она што го прави особено …

Повеќе »