Tag Archives: есен

ТРАЕ 90 ДЕНА – Денес започнува есента, AccuWeather објави долгорочна прогноза

Есента започнува во 3:30 часот попладне и се случува рамноденицата, по што деновите стануваат пократки Есента трае до 21. декември, кога започнува зимата Есента започнува денес на северната хемисфера. Есента започнува во 3:30 часот попладне, а следува рамноденица, по што деновите стануваат пократки. Во исто време, за жителите на јужната …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) ЕСЕН – АТЕРИКС, ОБЕЛИКС, ЕЛВИС направени од тикви: Повеќе од 100.000 тикви се потрошени на овие неверојатни скулптури!

Есента и тиквите имаат посебно место во некои средини… Германците Фестивалот на тиква го користат за да направат невидени скулптури од нив. Повеќе од 100.000 тикви биле искористени за изработка на скулптури од разни видови тикви во Германија оваа година. Во барокниот замок во Лудвигсбург, темата оваа година беше музиката. …

Повеќе »

НАЈДОБАР НАЧИН ДА ГО СОЧУВАТЕ ЗДРАВЈЕТО – Максимално го јакнат имунитетот: Комбинацијата на овие суплементи најдобро штитат од вируси и респираторни инфекции!

Имунолошкиот систем ќе биде силен како карпа Во овој и следниот период, многу е важно да се зајакне имунолошкиот систем со цел да се заштитиме од вирусот корона. Кога зборуваме за здравје и зајакнување на имунитетниот систем, кварцетинот игра важна улога. Кварцетинот спаѓа во група на биофлавоноиди кои се наоѓаат …

Повеќе »

(ВИДЕО) Список од серии кои овој септември „ќе ве залепат“ за малите екрани

Со одбројувањето на последните денови од летото и официјалниот почеток на септември, омилените услуги за стриминг подготвија куп нови серии кои несомнено ќе го задржат вашето внимание пред малите екрани. На Амазон, ќе ја гледаме втората сезона на акционата суперхеројска серија „The Boys“ и римејк на британската серија „Утопија“, додека …

Повеќе »

(ФОТО) Фармерки кои ќе бидат хит на есента

Добрите фармерки се основа на секоја гардероба и клучно парче за есенските аутфити – проверивме кои модели ќе се носат во сезоната што следи. Модните ревии на колекциите за сезоната есен/зима донесоа неколку возбудливи трендови кога станува збор за фармерките – се враќаат силуетите и кроевите од осумдесеттите години, како …

Повеќе »

10 совети на др. Ѓикиќ како да се преживее есента со корона

Познатиот хрватски научник, молекуларен биолог на Медицинскиот факултет во Франкфурт, Иван Ѓикиќ, ја коментираше состојбата со коронавирусот и им дал на граѓаните совети за есен. Ѓикиќ потенцира дека треба да се тестира повеќе, побрзо, поефикасно и попрецизно, како и дека треба целно да се тестират одредени групи. „Јас сум на …

Повеќе »

Епидемиолог предупредува: На есен короната ќе се шири уште побрзо

Специјалистот епидемиолог и редовен професор на Медицинскиот факултет во Риека, Бранко Колариќ, зборувал за борбата против епидемијата на корона за време на туристичката сезона во Хрватска, но и за тоа што нè чека во есен. „Кон крајот на есента и зимата нè чека сезонска појава на други респираторни заболувања, поради …

Повеќе »

Се снима серија „за трката“ за вакцина против коронавирус

Тема на книгата, како и серијалот, е – трката за производство на вакцината за корона! Самата вест е доволно апсурдна, како и времето во кое живееме. HBO во голема мерка зачекори во проектот за снимање на серијалот „The First Shot”“, во кој ќе има ограничен број епизоди, а се заснова …

Повеќе »

ЧЕТИРИ НОВИ МЕРКИ БИ МОЖЕЛЕ ДА НИ ГО ПРОМЕНАТ ЖИВОТОТ: Нашето секојдневие ќе биде повторно ИЗМЕНЕТО и тоа од ЕСЕН!

На почетокот на годината, не можевме ни да замислиме колку корона вирусот ќе влијае на нашите животи. Меѓутоа, како што одминуваше времето, стануваше се’ поизвесно дека вирусот влијае не само на нашето здравје, туку и на нашето секојдневие. Сите вообичаени работи, како што е одење во продавница, добиваат ново значење. …

Повеќе »