Tag Archives: епидемија

(ФОТО) Објавена е нова корона карта на Европа – погледнете каде е најкритично!

Европскиот центар за контрола на болести ја ажурираше својата мапа на корона. Епидемиолошката карта за Европа ECDC се објавува секоја недела врз основа на инциденцата од 14. дена и учеството на позитивните тестови во вкупниот број тестирани. Картата на ECDC е советодавна, но некои земји членки се потпираат на неа …

Повеќе »

БРОЈКИТЕ ИНТЕНЗИВНО РАСТАТ: СЗО – Во светот за 24. часа повеќе од 614.570 новозаразени – најмногу во Европа!

Во светот, во претходните 24 часа се потврдени повеќе од 614.000 нови случаи на коронавирус, а починале 9.396 лица, објави Светската здравствена организација (СЗО). Според СЗО, во изминатиот ден се регистрирани 614.570 нови инфекции и 9.396 смртни случаи поврзани со Ковид 19, со што вкупниот број на инфекции од почетокот …

Повеќе »

(ВИДЕО) КОРОНАТА НИКОГАШ НЕМА ДА ИСЧЕЗНЕ А НИТУ ВАКЦИНАТА НЕМА ПОТПОЛНО ДА ЈА ЗАПРЕ: Бротанскиот научник објаснува што е поголема закана од ковид 19

„Коронавирусот веројатно никогаш нема да исчезне а вакцината нема да ја запре целосно“, рекол британскиот сер Патрик Валанс во обраќањето пред Домот на лордовите. Валанс, научник и клинички фармацевт, а неодамна и главен советник за наука во британскиот парламент, верува дека короната еден ден ќе биде како грип и ќе …

Повеќе »

(ФОТО) ЕПИДЕМИЈА – РЕНОВИРАЛЕ ЖЕЛЕЗНИЧКА СТАНИЦА И ОТКРИЛЕ МАСОВНА ГРОБНИЦА: Мистерија на кружните јами со 1.500 лица!

Археолозите откопале остатоци од повеќе од 1.500 луѓе за кои се верува дека починале во епидемија, затрупани во масовна гробница од 19. век, ископана како дел од Проектот за развој на Осака во западна Јапонија. Официјални лица на Здружението за културно наследство на градот Осака, кое ги проучува остатоците, изјавиле …

Повеќе »

(ФОТО) Брижит Макрон повторно во акција: Прво појавување на француската прва дама по епидемијата!

Првата дама на Франција, Брижит Макрон, со дополнителна претпазливост, полека се враќа на своите должности, но слободното време го користи и за активности што ја прават среќна. Јавноста копнееше по првата дама на Франција, Брижит Макрон (67), која не ја напушти Елисејската палата од затворањето на таа земја поради коронавирусот. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ОТРЕЗНУВАЧКИ ПОРАКИ НА ХРВАТИ ОД ШПАНИЈА: „Состојбата е исклучително тешка, луѓе, држете се, останете дома!“

Шпанија е втор најголем епицентар на инфекција со корона вирусот во Европа. Таму се разболеле околу 49.510 луѓе. Државата се соочува со колапс на економијата и здравството. Хрватите кои живеат таму предупредуваат дека сите се внимателни и се придржуваат до мерките на претпазливост. “Бројот на заразени лица се зголемува. Не …

Повеќе »

(ВИДЕО) ШПАНСКИ ЛЕКАР ОБЈАСНУВА: Епидемијата ќе трае 4. месеци

Во Шпанија, втората земја во Европа по бројот на заболени од коронавирусот по Италија, епидемијата може да трае четири месеци, изјави шпански службеник од здравствените служби. „Воведените мерки ќе имаат ефект од десет дена за да се запре ширењето на вирусот корона, но нема да дојде до запирање на неговото …

Повеќе »

ДАЛИ Е ВРЕМЕ ЗА ПАНИКА? Драстично зголемен бројот на заболени од КОРОНАВИРУСОТ! 

Бројот на загинати од епидемијата на коронавирус во Кина се искачи на 106, при што властите во покраината Хубеи се под силен притисок,бидејќи во вторникот починале други 24. лице. Во целата земја се потврдени 4.500 случаи, на национално ниво. Бројот на смртни случаи од респираторни заболувања предизвикани од новиот коронавирус …

Повеќе »

ПРЕПОРАКИ НА СЗО – СВЕТСКА КОМИСИЈА ЗА ВОНРЕДНИ СИТУАЦИИ: Сите држави да се подготват и да превземат мерки против ширење на коронавирусот!

Светската здравствена организација (СЗО) им препорачала на сите земји да се подготват за натамошно ширење на коронавируси и да преземат мерки на претпазливост, објавено е по состанокот на Меѓународната комисија за итни случаи. Комисијата, која дава совети за јавно здравје и предлага привремени препораки, се состана на 22. и 23. …

Повеќе »