Tag Archives: епидемија

(ФОТО) Објавена е нова корона карта на Европа – погледнете каде е најкритично!

Европскиот центар за контрола на болести ја ажурираше својата мапа на корона. Епидемиолошката карта за Европа ECDC се објавува секоја недела врз основа на инциденцата од 14. дена и учеството на позитивните тестови во вкупниот број тестирани. Картата на ECDC е советодавна, но некои земји членки се потпираат на неа …

Повеќе »

БРОЈКИТЕ ИНТЕНЗИВНО РАСТАТ: СЗО – Во светот за 24. часа повеќе од 614.570 новозаразени – најмногу во Европа!

Во светот, во претходните 24 часа се потврдени повеќе од 614.000 нови случаи на коронавирус, а починале 9.396 лица, објави Светската здравствена организација (СЗО). Според СЗО, во изминатиот ден се регистрирани 614.570 нови инфекции и 9.396 смртни случаи поврзани со Ковид 19, со што вкупниот број на инфекции од почетокот …

Повеќе »

ВО СЛОВЕНИЈА АЛАРМАНТНО: Корона вирусот „влегол“ во повеќето домови за стари лица

СЛУЧАИ со вирусот корона се потврдени во 85% од домовите за стари лица во Словенија, изјавил во вторникот владиниот портпарол Јелко Кацин, наведувајќи дека старечките домови се повторно жаришта на инфекција. Во моментов има 1.962 случаи на инфекција активни меѓу вкупно 19.000 корисници на домови за стари лица, а 797 …

Повеќе »

(ВИДЕО) КОРОНАТА НИКОГАШ НЕМА ДА ИСЧЕЗНЕ А НИТУ ВАКЦИНАТА НЕМА ПОТПОЛНО ДА ЈА ЗАПРЕ: Бротанскиот научник објаснува што е поголема закана од ковид 19

„Коронавирусот веројатно никогаш нема да исчезне а вакцината нема да ја запре целосно“, рекол британскиот сер Патрик Валанс во обраќањето пред Домот на лордовите. Валанс, научник и клинички фармацевт, а неодамна и главен советник за наука во британскиот парламент, верува дека короната еден ден ќе биде како грип и ќе …

Повеќе »

(ФОТО) ЕПИДЕМИЈА – РЕНОВИРАЛЕ ЖЕЛЕЗНИЧКА СТАНИЦА И ОТКРИЛЕ МАСОВНА ГРОБНИЦА: Мистерија на кружните јами со 1.500 лица!

Археолозите откопале остатоци од повеќе од 1.500 луѓе за кои се верува дека починале во епидемија, затрупани во масовна гробница од 19. век, ископана како дел од Проектот за развој на Осака во западна Јапонија. Официјални лица на Здружението за културно наследство на градот Осака, кое ги проучува остатоците, изјавиле …

Повеќе »

(ФОТО) Брижит Макрон повторно во акција: Прво појавување на француската прва дама по епидемијата!

Првата дама на Франција, Брижит Макрон, со дополнителна претпазливост, полека се враќа на своите должности, но слободното време го користи и за активности што ја прават среќна. Јавноста копнееше по првата дама на Франција, Брижит Макрон (67), која не ја напушти Елисејската палата од затворањето на таа земја поради коронавирусот. …

Повеќе »

ПООПАСНА КОРОНА: Ново жариште во Пекинг – Еве зошто овој дирус е поопасен од оној од Вухан!

Вирусот корона откриен на пазарот Синфади во Пекинг е веројатно повеќе заразен од оној што е пронајден во Вухан, изјави за кинескиот весник „Huangkju šibao““, Јанг Жангкју, професор на Институтот за вирологија при Универзитетот Вухан. „Во процесот на еволуција, инфективноста на вирусот може да се зголеми или намали. Но, мислам …

Повеќе »

Кон Њујорк запловил воен брод – болница

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на пат кон Њујорк ќе испрати воен брод болница на за да нагласи дека федералните власти реагираат на епидемијата на вирусот корона. Воениот брод „Комфорт“, со капацитет од повеќе од илјада болнички кревети, бил подложен на редовен ремонт кога биле добиени наредби итно да се …

Повеќе »

(ФОТО) „Нашата ќерка беше потполно здрава а потоа почина од корона“: Клои (21) ја загубила битката со вирусот – нејзиното семејство упатило АПЕЛ на цел свет!

„Зборувам од лично искуство затоа што ова чудовиште го одзеде животот на мојата здрава 21-годишна ќерка“, рекла Дијана Мидлтон “На сите луѓе кои мислат дека е само вирус, ги молам повторно да размислат. Зборувам од лично искуство, бидејќи ова чудовиште и го одзеде животот на мојата здрава 21-годишна ќерка”, изјавила …

Повеќе »