Tag Archives: емотивно

(ВИДЕО) Емотивен момент: 100-годишен старец ја запознава својата правнука

ПРВАТА средба на 100-годишниот Вилф Дрискол со неговата правнука Мили е снимена на камера. Дрискол го прославил својот 100-ти роденден на 25 јули 2022 година, а на крајот на декември една од неговите внуки го запознала со нејзината ќерка. Од моментот кога пристигнала, нејзиниот грижлив прадедо ја држел во раце …

Повеќе »

Маја Бабиќ, ќерката на Марин, искрено на комеморацијата: „Тоа беше Марин, животот му беше театар, а театарот живот, во буквална смисла на зборот“

Со аплауз и почит колегите од Драмски театар Скопје го испратија актерот Марин Бабиќ, кој на 74-годишна возраст почина по кратко и тешко боледување на 15 октомври годинава. Директорката на Драмски, Катерина Коцевска, по говорот на една од неговите ќерки, Маја Бабиќ, ги замоли сите присутни актери, режисери, драматрузи, да …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЛУЃЕТО ПЛАЧАТ ПОРАДИ УКРАИНСКАТА ПЕСНА ЗА ЕВРОВИЗИЈА: Синоќа избраа претставник и веќе се ФОВОРИТИ! Носи ЈАСНА ПОРАКА

Украина синоќа го избра својот претставник на претстојниот избор за песна на Евровизија, кој годинава ќе се одржи во Торино. Песната „Tíní zabutih predkív“, односно „Сенки на заборавените предци“ на пејачката Алина Паш е прогласена за најдобра, а веднаш по прогласувањето на победникот, букмејкерите дивееле. Еден час по објавувањето, Украина …

Повеќе »

(ФОТО) Кристијан Рахимовски јавно се простил од својот татко и многумина расплакал: „Татичко, сега одмори, па рокај горе со екипата!“

Скршениот син на пејачот Аки Рахимовски утрово можеше да му напише последна поздрав на татко му и да се заблагодарил на сите кои се со мислите и тагата со него и нивното семејство. По вчерашното трагично и прерано заминување на Аки Рахимовски, пејачот на „Парни ваљак“, утрово неговиот син Кристијан …

Повеќе »

Што значи ЕМОЦИОНАЛНО НЕВЕРСТВО: Пет однесувања за кои можеби не сме ни свесни!

Емотивното неверство понекогаш е толку скриено што не сме ни свесни дека го правиме тоа. Секој човек и секој пар има свои верувања, норми и правила за врските. Сепак, постојат некои работи кои важат за речиси секоја врска. Што се однесува до неверството, на пример, ако тајно спиете со некој …

Повеќе »

(ФОТО) ЕМОТИВНО – Пишаниот состав на момче со Даунов синдром го расплака регионот

Регионот беше трогнат од домашната задача напишана од средношколец со Даунов синдром, откако неговата задача завршо на Фејсбук. Доминик има Даунов синдром и ја напишал домашната задача „Животот како ткиво на мојата приказна“. Тој ги опишал предизвиците со кои се соочува секој ден, а неговата задача ја објавило Здружението за …

Повеќе »

(ВИДЕО) Оваа прабаба од 108. години прв пат ја земала внуката во раце – но ЕДНО сознание сите ги скршило!

Видео кое го расплака светот… 108-годишната баба за прв пат ја земала во прегратка својата правнука, а нејзината емоција кон ова мало суштество растажила многумина. Од видеото, можеме да разбереме дека бабата е слепа и не може да го види своето правнуче, но многу е среќна што има можност да …

Повеќе »

ЗОШТО ЈАДЕМЕ А НЕ СМЕ ГЛАДНИ? Стручњак дава ТРИ фантастични совети!

Сити сме а јадеме? Зошто храната е наша удобност и задоволство? Во храната наоѓаме засолниште од негативните емоции и проблеми, „лечиме“ тага, разочарувања, го смируваме гневот и бесот, славиме успеси, „компензираме“ и многу други состојби. Она што го јадеме и начинот на кој тоа го правиме, всушност открива кои сме. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Емотивна реакција на девојка, после години болки, кога ја дознала дијагнозата

На социјалната мрежа TikTok, достапно е вирално видео од ординација, во кое девојката Јонела Мерсер (19) конечно дознава за дијагнозата на нејзината хронична болка, која ја мачи со години. Мерсер рекла дека од првата менструација се справува со силни болки. „Мојата болка отсекогаш се гледаше како тешка менструација“, рекла таа. …

Повеќе »