Tag Archives: ема

Европската агенција за лекови (ЕМА) проверува извештаи за ретко нервно нарушување по вакцинирањето со АстраЗенека

Европската агенција за лекови (ЕМА) денес објави дека ги разгледува извештаите за ретко нервно нарушување кај луѓето кои примиле вакцина АстраЗенека и побарала подетални информации од компанијата, пренесуваат медиумите. Како дел од редовниот преглед на извештаите за безбедноста на вакцините, Комитетот за безбедност на Европската агенција за лекови ги анализирал …

Повеќе »

НЕ СТИВНУВААТ ПОЛЕМИКИТЕ ОКОЛУ АСТРАЗЕНЕКА: Британскиот регулатор по пресот на ЕМА ги сменил препораките за оваа вакцина

Британскиот регулатор анализирал 79 случаи на ретки згрутчувања на крвта во Велика Британија откако луѓето ја примиле вакцината АстраЗенека. Починале 19 анализирани лица. Британската регулаторна агенција за лекови (МХРА) одлучила да ги смени препораките за употреба на вакцината АстраЗенека. Имено, МХРА препорачала на Британците на возраст од 18. до 29. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Европската агенција за лекови соопшти дали вакцината АстраЗенека ќе може понатаму да се користи!

Европската агенција за лекови (ЕМА) донела проценка за безбедноста на употребата на AstraZeneca против ковид-19, откако повеќе земји, вклучувајќи ги Франција и Германија, ја прекинаа нејзината употреба поради страв од несакани ефекти. „Продолживме со истрагата за AstraZeneca. Ќе ве информираме за нашите откритија“, беше речено на почетокот на конференцијата. „Дојдовме …

Повеќе »

Дали ќе продолжи вакцинацијата со АстраЗенека? Еве во кои земји е стопирана оваа вакцина!

СЗО синоќа соопшти дека вакцинирањето со АстраЗенека треба да продолжи засега, ЕМА денес ќе ги објави своите заклучоци… Светската здравствена организација вчера попладне препорача „вакцинирањето засега“ со вакцината на АстраЗенека за ковид-19 да продолжи, иако е суспендирана од повеќе земји поради повеќе случаи на сериозни несакани ефекти. „Засега СЗО верува …

Повеќе »

ЕМА дозволила уште една комбинација на лекови против корона

Европската агенција за лекови (ЕМА) објавила дека комбинацијата на лекови од компанијата „Ели Лили“ може да се користи за третман против ковид 19 кај пациенти на кои не им е потребна поддршка за кислород и кои имаат висок ризик да преминат во сериозно заболување. Препораката сега може да се користи …

Повеќе »

(ФОТО) Познатиот глумец има избраничка која е помлада од него скоро 40. години

Актерот Долф Ландгрен и неговата триесет и осумгодини помлада девојка Ема Крокдал се заедно од 2019 година, а странските медиуми сега јавуваат дека тајно се венчале. Шведскиот актер Долф Ландгрен минатата недела беше виден со прстен на раката налик на венчален, со што започнаа приказни дека актерот тајно се оженил …

Повеќе »

(ВИДЕО) Пука од гордост: Снимката од соло пеењето на синот на Џеј Ло ја погледнале 5,5 милиони луѓе

Иако кариерата и е многу важна, Џенифер Лопез неброено пати покажала дека семејството и е на прво место. Така популарната пејачка неодамна со емотивна фотографија го одбележала 12. роденден на своите близнаци Ема Марибел и Максимилиан Давид,кои ги добила во бракот со Марк Ентони. „Знам дека имате 12. години но …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ема и го украла шоуто на мајка и: Наследничката на Џенифер Лопез воодушевила!

Дека Џенифер Лопез ќе направи вистинско шоу во полувремето на Супер Бол, им било јасно на сите. Но, она што никој не го очекувал е дека денес многу повеќе ќе се зборува за нејзината 11. годишна ќерка Ема Марибел Муниз. Девојчето се појавило на сцената на Супер Бол и ја …

Повеќе »

(ФОТО) Божиќно чудо: Се родило девојче кое е зачнато пред 25. години

Ема како ембрион била замрзната во октомври 1992. година, кога нејзината мајка била стара само 18. месеци. „Тој ембрион и јас можевме да бидеме најдобри пријателки“ рекла Тина. Жена од Тенеси минатиот месец родила бебе од ембрион замрзнат 1992. година. Тина (26) и Бенџамин Гибсон (33) на 25. ноември станале …

Повеќе »