Tag Archives: електричен автомобил

(ФОТО) Ова е најефтиниот електричен автомобил во Европа

Позната е и почетната цена… А таа изнесува 9999 евра за овој минијатурен автомобил на ниво на скоро двојно поскап Smart. Сепак, овој автомобил нуди четири седишта и електричен досег од 200 км. Неговото име е Dartz, односно Dartz FreZe Nikrob.. Овој автомобил ги споделува основите со кинескиот Wuling Mini-EV, …

Повеќе »

(ФОТО) ЕКОЛОШКИ – Рециклираат пластични шишиња и прават врвни автомобили!

„Волво“ го претставил својот прв електричен теренец, чија продажба почнува следната година За производство на одредени делови, како што се облоги на врати и под, „Волво“ користел 97% пластиката добиена со рециклирање пластични шишиња за својот нов модел “XC40 Richards”! Новиот автомобил е првиот целосно електричен теренец на оваа компанија, …

Повеќе »

Ова е најдобриот електричен автомобил во светот

Британската јавност се согласува со објавувањето на „The Sun“ дека овој електричен автомобил е феноменален, дури и најдобриот на пазарот. Тоа е EV адут на германскиот премиум производител на Porsche Taycan. Tesla беше првата компанија што масовно го започна првото производство на електрични возила, па така ги „принудила“ и другите …

Повеќе »

(ВИДЕО) Усеин Болт го претставил својот прв електричен автомобил

Јамајчанинот Усеин Болт, откако се докажал во спортот, сега се обидува да биде успешен и во автоиндустријата. А, следејќи ги трендовите се одлучил за електрично возило. Најбрзиот човек на светот, повеќекратен победник на 100. и 200. метри, така не се одлучил за создавање на најбрз автомобил, но затоа би можел …

Повеќе »

(ФОТО) Taycan е првиот целосно електричен спортски автомобил на Porsche

Иднината на електричната мобилност е уште еден чекор поблизу: Сериското производство на првиот целосно електричен автомобил на Porsche ќе започне следната година. Концептот Mission E сега го доби своето име и ќе биде познат како Taycan. Името може грубо да се преведе како “жив млад коњ”, што се однесува на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Успеал:Елон Маск во ракета во вселената го лансирал автомобилот „Тесла“

Falcon Heavy е најјака ракета после Saturn V кој ги носел првите луѓе на Месечината. После совршеното лансирање, електричниот автомобил на Маск, го продолжил својот пат во „длабоката“ вселена… Елон Маск синоќа после успешното лансирање на најсилната ракета на светот уште еднаш напишал историја во истражување на вселената. Elon Musk …

Повеќе »