Tag Archives: експеримент

(Социјален експеримент) Jутјyбер oд Македонија оди кaj луѓе и им вели дека избегал од затвoр: Ќе му помогнат или ќе повикаат полиција?

Меѓу мноштвото видеа кои на социјалните мрежи се појавуваатод Македонија овој ни го привлече вниманието – не е некоја „будалаштина“ или „глупава шега“ туку, како што вели и самиот наслов на видеото – социјален експеримент! Македонски јутјубер прашува – дали би помогнале на криминалец?, и пти тоа прави „социјален експеримент“ …

Повеќе »

(ФОТО) ШПАНСКИ ЕКСПЕРИМЕНТ: 5.000 луѓе на концерт после тестирање – дали тоа значи враќање на нромалниот живот?

Околу 5.000 луѓе присуствувале на концерт во Барселона синоќа, откако сите беа тестирани за вирусот корона со брз тест, во еден вид експеримент од шпанските власти што може да ја оживее музичката индустрија во таа земја, но и низ целиот свет. Љубителите на музиката морале да носат маски на концертот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Атрактивна девојка, по град, шетала во проѕирни хеланки: Реакциите на луѓето се урнебесни!

Групата љубопитници ја интересирало како ќе реагираат минувачите и кој ќе ја гледа… Групата од Грузија одлучила во четвртокот, 29. октомври, да спроведе необичен социјален експеримент и, се разбира, да го сними. Експериментот вклучувал привлечна девојка што шета низ градот во тесни и проѕирни хеланки, а групата се прашувала како …

Повеќе »

РУСКИ ЛЕКАР два пати намерно се заразил со корона и еве што сознал

Рускиот лекар Александар Чепурнов (69) двапати се заразил со новиот коронавирус – еднаш случајно, а вториот пат намерно, заради експеримент. Неговите откритија укажуваат на тоа дека не треба да се надеваме на имунитетот на стадо. Лекарот најпрво се заразил со коронавирус во февруари додека скијал во Франција. Откако се опоравил …

Повеќе »

(ВИДЕО) НОВ НАЧИН НА РАБОТЕЊЕ – МИЛИОНЕР СИ ЈА НАМАЛИЛ ПЛАТАТА ЗА ДА ИМА ПОВЕЌЕ ЗА ВРАБОТЕНИТЕ: Еве што се случило со неговата компанија 5. години подоцна!

Пред неколку години, целиот свет го следел потегот на Ден Прајс, претприемач од Сиетл. Имено, тој си ја намалил платата од еден милион долари годишно на 70.000 за да може да им исплати на своите вработени 70.000 долари. Прајс, сопственикот на компанијата за финансиски услуги „Гравити пејментс“, неодамна се појавил …

Повеќе »

(ФОТО) Научник направил експеримент и покажал зошто е важно да се носи маска за лице

Иако носењето на маските не е задолжително на сите затворени простори, има предности да се носат. Многумина се скептични и не веруваат дека маските се ефикасна заштита од инфекција со вируси и бактерии, па научникот Рич Дејвис решил да покаже зошто се. „Што прави маска? Ги блокира респираторните капки што …

Повеќе »

ИСТРАЖУВАЊЕ на Академијата на воени медицински науки во Пекинг: Коронавирусот во воздух може да патува до 4. метри – познато е каде најмногу се задржува

Биле тестирани примероци од оддел од болницата Хоушеншен во Вухан… Повеќето капки со вирусот паѓаат на тлото… Новите истражувања кои ги испитувало причините за воздух од болничките одделенија со пациенти позитивни на „Ковид-19“ откриле дека коронавирусот може да достигне и до четири метри – двојно повеќе од растојанието што треба …

Повеќе »

(ВИДЕО) ВО ДУПКА СТАВИЛЕ ЈАЈЦА И ПАСТА ЗА ЗАБИ: Потоа се случило нешто неочекувано!

На прв поглед, снимката изгледа сосема безопасно, сепак кога го гледате целото видео сфаќате колку е неверојатна природата. Имено, поради многуте сушни денови, рибата „двоодалка“ се криела во дупката за да го преживее тој сув период. Во таа дупка во земјата, ловците истуриле јајца и паста за заби да ги …

Повеќе »

(ФОТО) НЕКОЈ НЕМА ЗА ЖИВОТ, А НЕКОЈ СИ ИГРА – Милијардер подарил 9. милиони долари: Сакал да провери колку се среќни луѓето!

Јапонскиот моден тајкун Јусаку Маезава преку Твитер на илјадници негови следбеници споделил 9. милиони долари, во обид да ја тестира теоријата дека луѓето се посреќни кога имаат повеќе пари. Илјадници кои ќе ја ретвитуваат неговата објава на Твитер добивале по девет илјади долари. Тој објасни дека го започнал овој социјален …

Повеќе »