Tag Archives: екран

(ВИДЕО) LG екран на одвиткување од 100.000 долари

LG објави дека Signature OLED R ќе понуди три режими: Целосен приказ за гледање видеа, играње игри или користење на вградени функции за паметни домови, Line View за слушање аудио содржина и Zero View “што звучникот го прикажува како уметничко дело” кога е затворен екранот. LG на CES 2014, најпрво …

Повеќе »

Поради можно откажување на екранот Тесла повлекува 135.000 автомобили

Конкретниот проблем е поврзан со флеш мемориски чип „eMMC NAND“ од 8ГБ кој може да откаже кога ќе го достигне максималниот капацитет на складирање. Повлекувањето опфаќа точно 134.891 примерок од „Modela S“ и „Modela X“. Станува збор за возила направени во фабриката во Фримонт во Калифорнија, а проблемот е во …

Повеќе »

По повод претстојниот саем на книгата ЕКРАН ПОДАРУВА ЕКРАНИЗИРАНИ РОМАНИ!

Во соработка со издавачката куќа „Македоника литера”, по повод нејзиниот е-саем од 7 до 15 септември, ЕКРАН подарува екранизирани романи, изданија на овој издавач. Овојпат го подаруваме рускиот мега-хит НЕБОТО НА ПАДНАТИТЕ од Јуриј Полјаков. Според овој роман се снимени два играни филма, а книгата само во Русија досега е …

Повеќе »

Среќна нова 2020.:Нека оваа година ви биде полна со насмевки!

Ви посакуваме од доброто – најдоброто, од убавото – најубавото, од среќното – најсреќното. Нека оваа година ви биде полна со насмевки, да трае со среќа и заврши со исполнување на сите ваши желби! Ваш Екран

Повеќе »

Честитка на Екран: „Христос Воскресе“ – Среќен празник!

Редакцијата Екран ја користи можноста да ви го честита најголемиот христијански празник – Воскреснување Христово – Велигден! Ја користиме можноста да Ви посакаме мир, среќа, задоволство, спокој… Христос Воскресе!

Повеќе »

(ФОТО) Сеќавање на ревијата која внесе многу иновации во Македонија: „Екран“ е во историјата но и спомените на читателите

Денес е четврток. Денот кога ревијата „Екран“ се појавуваше во продажба…Но, првиот број на ЕКРАН излезе на 20. ноември 1970. година. „Во пресрет на роденденот, ќе објавувам насловни страници и текстови со цел зеднички да се потсетиме на досега најтиражната ревија во Македонија“ напиша на својот профил на Фејсбук, Томчо …

Повеќе »