Tag Archives: егзема

(ВИДЕО+ФОТО) Девојка добила „СТАРЕЧКИ РАЦЕ“ на 28 години: Се’ започнало кога ја добила БОЛЕСТА која ја имаат многумина во Македонија

Жената ја задевале затоа што има „раце на баба“ иако има 28 години, но има причина зошто кожата на Лорен Бел изгледа старо – а и многу други завршија со истиот проблем „Јас сум дизајнер и работам многу со моите раце. Без разлика дали сум на работилници или правам групни …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) МЕД и ЛИМОН се идеална комбинација која ја заштитува КОЖАТА: Направете природен тоник за егзема

Со почетокот на студеното време, на кожата може да настанат промени и инфекции како егзема. Егземата, ако не е атопична, односно наследна, често се јавува со доаѓањето на постудено време, кога кожата (особено рацете) е изложена на студ или висока влажност. Покрај тоа, може да се појави како алергија на …

Повеќе »

Природни решенија за егзема кои можеби не сте ги пробале досега

Сува, кожа која се рони и чешање на кожата е практично неизбежна во овој период од годината. Но, ако сте еден од 10-те проценти од луѓето во светот со егзема, дури и највнимателната рутина за хидратација ќе престане да функционира со текот на времето. Затоа, обидете се со неколку природни …

Повеќе »

Ослободете се од проблемите со кожата со сода бикарбона – Доаѓа времето на комарците, а…

Сода бикарбоната има навистина чудесно дејство Иако сме навикнати да ја користиме во исхраната, таа има поширока намена, па затоа може да ви помогне при многу здравствени проблеми, доколку го користите правилно и редовно. Сода бикарбоната е еден од главните состојки во многу здравствени препарати, па затоа често се користи …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Ова растение е познато по портокаловиот цвет, а од него можете да направите крем кој е ОДЛИЧЕН за третман на многу кожни болести

Ја обновува кожата, хидрира и штити од многу болести. Невенот е една од најкорисните билки за нега и третман на кожата. Содржи флавоноиди со чија помош има антиинфламаторно дејство, затоа се користи против изгореници и рани, сите видови на егзема, псоријаза. Ја омекнува кожата, ја обновува и хидрира и е …

Повеќе »

Како да се ублажи егзема на рацете?

Луѓето кои се борат со егзема веројатно знаат дека реакцијата може да се појави на кое било место на телото, од скалпот, дерматитисот на лицето, до алергиска реакција на кожата во контакт со некои алергени. Кај некои луѓе, егземата често се јавува на усните, како резултат на што тие се …

Повеќе »

(ФОТО) МИНАЛ НИЗ ПЕКОЛ – СО МЕСЕЦИ СЕ БОРЕЛ СО ЕГЗЕМА И ГРДИ РАНИ ПО ЛИЦЕТО: Не смеел да се погледне во огледало се додека не престанал да користи РАБОТА која лекарите му ја препишале!

Џонатан Роу (32) од Лондон со години страдал од егзема и лупење на кожата, но откако се ослободил од стероидните кремови кои неговите лекари упорно му ги припишувале, неговата кожа се „излекувала“ и станала многу поубава. Најпрво со егзема се соочил на 18-годишна возраст. Ја добил најпрво на лицето, а …

Повеќе »

(ФОТО) 20. години се борела со псоријаза и егзема: Лекарите и предлагале и’ хемотерпија, а таа со диета се излекувала и ја исчистила кожата

Псоријазата и егземата се многу напорни заболувања и на пациентите можат да им направат пекол од животот. Покрај напорните терапии и лекови многу е важна упорноста и вољата за оздравување. Хана Салито 20. години се борела со псоријаза и единствен лек кој и го предлагале за потполно излекување била хемотерапија. …

Повеќе »