Tag Archives: египет

(ФОТО) Еротски графити ја открива најголемата забранета љубов во антички Египет

Откривањето на еден графит со секс сцена во египетски гробници во Долината на кралевите повторно ја започнало приказната за големата љубов на првата сопруга на фараонот – кралицата Хатшепсут и нејзиниот сакан Сененмет, најголемиот архитект за неговото време. Долго време се шпекулирало дали славната египетска кралица Хатшепсут и нејзината десна …

Повеќе »

Ракометарите вечерва го почнуваат настапот на СП во Египет: Да им посакаме среќа – Кире и Столе ќе ја водат подмладената Македонија

Македонските ракометари дебито на СП во Египет ќе го имаат вечерва од 20.30 часот, а ќе моземе да ги следиме преку директен пренос на МТВ… Македонија ќе игра во групата „Г“ каде се и домаќинот Египет, силната (но десеткувана) Шведска и Чиле… Египет се големи фаворити против нас… Чиле е …

Повеќе »

Македонија на СП во ракомет во Египет: Кој ќе ги брани црвено-жолтите бои и кога ќе играат нашите ракометари?

Короната сакаше Македонија да учествува на Светското првенство во ракомет кое се одржува во Египет… Ракометната репрезентација на Македонија сепак ќе учествува на Светското првенство кое од утре ќе се одржува во Египет. Светската ракометна федерација ја постави Македонија за прва резерва, а откако денеска Чешка и официјално го откажа …

Повеќе »

(ВИДЕО) МНОГУМИНА ГИ ЗАГУБИЛЕ ЖИВОТИТЕ – ВО ЕГИПЕТ ОТВОРИЛЕ 160 ДРЕВНИ САРКОФАЗИ: Биле запечатени со ПРОКЛЕТСТВО – овие зборови сите ги „заледиле“

Пред неколку илјади години, Египќаните ги погребувале своите мртви во дрвениот град на мртвите – Сакари. Со цел да ги заштитат гробовите на нивните најблиски од кражба, тие напишале таканаречена клетва на sидовите на гробниците. Археолозите неодамна открија некои вакви „заштитени“ саркофази. Големите антички гробишта на Сакара се наоѓаат на …

Повеќе »

(ФОТО) СЛИКИТЕ ГО ОБИКОЛИЛЕ СВЕТОТ – ЗНАЧАЈНО АРХЕОЛОШКО ОТКРИТИЕ ВО ЕГИПЕТ: Прионајдени најмалку 100 древни саркофази со мумии и околу 40. позлатени статуи

Египетските власти задолжени за антиквитети денес објавија откривање на најмалку 100 древни саркофази, со мумии во некои од нив и околу 40 позлатени статуи во огромната фараонска некропола Сакари јужно од Каиро. Шарени, запечатени саркофази и статуи кои беа погребани пред повеќе од 2.500 години беа изложени на импровизирана изложба …

Повеќе »

(ФОТО) НОВО ОТКРИТИЕ: Во Египет пронајдени 59. саркофази стари над 2.600 години

Пронајдени се и други артефакти и најмалку 28. статуи.   Во Египет, во некропола во близина на Каиро, пронајдени се 59 добро сочувани саркофази, стари повеќе од 2.600 години. Египетскиот министер за туризам и антиквитети Калид Ал-Анани изјави дека саркофазите се пронајдени во многу добра состојба.   Група свештеници и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ГОЛЕМО ОТКРИТИЕ ВО ЕГИПЕТ: Пронајдени 13. недопрени ковчези стари 2.500 години! За археолозите ова е и понатаму мистерија!

Египетското Министерство за туризам и антиквитети го потврди откривањето на 13. дрвени непроменети ковчези во некрополата на пустината Сакари. Гробницата е откриена околу 11. метри под земја, а за ковчезите се верува дека се стари најмалку 2.500 години. Тие биле запечатени кога биле погребани, а веројатно има и повеќе. Саркофазите …

Повеќе »

(ФОТО) ЛЕГЕНДА – „Ако платам за лек, немаме за храна“: Поради оваа РЕЧЕНИЦА си заминал од ДРЖАВНА БОЛНИЦА, а прегледот го наплатувал 30. денари

Египет жали за Мохамед Машали, лекар кој избрал да ги лекува оние кои немаат да платат наместо да Тој 50. години, 12. часови дневно го следел неговиот пат, откажувајќи се од многу работи. Голем успех е да се стане лекар во Египет, а работата е повеќе од профитабилна. После дипломирањето …

Повеќе »

(ФОТО) ЉУБОВТА НЕ ЗНАЕ ЗА ГРАНИЦИ – ИРИС Е 45. ГОДИНИ ПОСТАРА ОД МУХАМЕД И „ЛУДО СЕ САКААТ“: Се запознале преку Фејсбук а таа тврди дека тој не е со неа поради пензијата!

Ирис Џонс (80), пензионерка од Велика Британија, планира да се омажи за со Мухамед Ахмед Ибрахим (35) од Египет, со кого се запознала преку Фејсбук, иако е дури 10. години постара од неговата мајка. Двојката се за вљубила на прв поглед, а за неколку часа, разликата од четири децении разликата …

Повеќе »