Tag Archives: едноставно

(Рецепт) Посна трпеза: „Фиделии пилаф“ – Турски десерт со ориз и фиде!

Во јужниот дел на Македонија се уште многу често се подготвува „Фиделии пилаф“, односно посен десерт со ориз и фиде… Состојки: бел ориз фиде масло или маргарин ванилин шеќер шеќер (по вкус) Подготовка: во соодветно количество вода сварете го белиот ориз – како за тавче (не смее  да има отповеќе …

Повеќе »

ЗА ЕДНА ГОДИНА, БЕЗ НИКАКОВ НАПОР, ЗАШТЕДИЛА 500 ЕВРА: „Тато ми ми’ го покажа овој ТРИК, почнете и вие од ЈАНУАРИ!

Една Британка објавила како неосетно успеала да заштеди скоро 400 фунти (околу 30,000 денари),за една година, со едноставен трик што го научила од нејзиниот татко. Ерин Омера од Сари се обидувала да го најде најлесниот начин да заштеди за депозит во куќа, кога се сетила на тедна цака што нејзиниот …

Повеќе »

(ФОТО) Меланија Трамп уште еднаш покажала што значи стил: Нејзините чизми се инспирација на сите – ПРВАТА ДАМА држи ниво!

Меланија Трамп ја поддржуваше организација која произведува и дистрибуира играчки на деца кои ги немаат, а таа облекла бела волнена, ролка и здолниште во нуде боја. Сепак, нејзините чизми ги измамиле погледите на сите. Жените ги гледаат воодушевено. Црвениот пар чизми совршено придонел за комбинацијата и Меланија повторно се покажала …

Повеќе »

(ВИДЕО) Идеален рецепт за посна слава – Риба на манастирски начин: Свежа и вкусна и наредниот ден!

Уживајте во ароматичниот вкус на ослиќ печен во рерна Потребно е: 3 парчиња ослич, 1 главичка лук, сончогледово масло, свеж магдонос, суви зачини: оригано,босилок, копар, маслиново масло. Подготовка: сувите зачини измешајте ги и убаво распоредете на рибата исечена на парчиња. Оставете барем два часа да отстои во фрижидер. Потоа рибата …

Повеќе »

КОРИСНО – ЛЕСНО ОТСТРАНУВА: Со оцет отстранете го каменецот во туш кабината – ЕВЕ КАКО!

Со слични состојки можете да направите и одлично средство за бришење прозорци и огледала, само во смесата додајте вода… Каменецот и валканиците во туш кабината ќе ги отстраните лесно со мешавина на алкохолен оцет и течност за миење садови во машина, во сооднос – 75% и 25%. Состојките истурете ги …

Повеќе »

(ВИДЕО) Едноставен трик со кој за една минута ќе ги здиплите чаршавите со ластик…

Вработена во еден шопинг центар во Австралија станала хит на социјалните мрежи благодарение на видеото во кое објаснува како уредно да се здиплат чаршавите со ластик за само една минута. Видеото во кое објаснува неколку едноставни чекори го прегледале повеќе од половина милион луѓе. How to fold a fitted sheet …

Повеќе »

(ФОТО) Билка која донесува мир, среќа и успех: Еве колку стебленца треба да внесете во домот!

Во Азија се внесува во нов станбен простор бидејќи позитивно влијае на емоциите на домашните и на атмосферата во домот, како и деловниот простор бидејќи се верува дека донесува успех и напредок во кариерата…  Среќниот бамбус е еден од најпопуларните „лекови“ против негативната енергија во домот. Донесува мир, добра енергија …

Повеќе »

(ФОТО) „Пица леб“: Убав деликатес кој го обожуваат и’ малечките и големите гурмани

Ова е всушност леб кој има вкус на пица бидејќи во него се наоѓаат сите состојки. Одличен е за вечера, но и практичен – секој со рака го кине своето парче така што нема валкани чинии Состојки: 350 г брашно 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер 5 г сув квасец …

Повеќе »

(ФОТО) Смути за имунитет

Состојки: тиква јаболка неколку бриселски зелкички малку кокосово масло сок од лимон мед зачини: морско оревче, чили, цимет, куркума Подготовка: тиквата исчистете ја, исечете и сварете во вода. Исцедете но оставете ја водата од страна.Зачинете, но не претерувајте, за да еден од зачините не го преземе вкусот и не ја …

Повеќе »