Tag Archives: едноставно

(ФОТО) Здрави мафини со леќа и семки

Потребно е: 150 г пченкарно брашно 150 г меко брашно 1 прашок за печиво 150 мл јогурт 20 мл сок до лимон 3 јајца 50 г путер малку сол 200 г портокалова леќа 50 г семки од тиква 50 г бадеми Подготовка:леќата малку проварете ја и иситнете во пире. Јајцата …

Повеќе »

(ФОТО) 4. брзи рецепти за мафини, куглоф, пита…

Секогаш е добро да се има некој рецепт „набрзина“ на домашните да им подготвиме, вечера или закуска…Со овие четири можете да избирате со што ќе ги израдувате домашните…а можеби нешто ќе искористите и за некоја домашна свечена трпеза… (ФОТО) Куглоф со шунка, сирење и маслинки Состојки: 3 јајца 1 филџан …

Повеќе »

За само неколку секунди: Со помош на овој трик рерната и стаклото на туш кабината ќе блеснат како никогаш порано!

Чистењето на стаклото на туш кабината може да биде вистински кошмар. Истото важи и за чистење на рерната на шпоретот. Но, една мајка открила генијален трик на Интернет со помош на кој ќе си ја скратите работата. За овој процес на чистење, потребен ви е сунѓер во кој ќе отсечете …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Фини грицки од тиквички – од рерна!

Потребно е: 2 млади тиквички 2 јајца лебни трошки брашно мајчина душица 1 лажичка црвен пипер оригано црн пипер 4 чена лук маслиново масло пармезан Подготовка: тиквичките можете да не ги лупите туку само убаво да ги измиете па исечете ги на стапчиња со дебелина од 1 – 2 см.Насолете, измешајте …

Повеќе »

ОФИЦИЈАЛНО: Ова е најбараниот рецепт за време на карантинот – во цел свет, а башка е и здраво!

Лебот од банани станал заштитен симбол на карантинот. Google Trends открива дека интересот за лебот од банани пораснал за 733. отсто од февруари, што доволно говори колку овој скромен колач станал популарен. Лебот од банани всушност бил многу добар избор за идните мајки поради високото ниво на витасминот Б12. Бананата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Пробајте шарен ролат

Овој бисквит изгледа убаво и не е многу сладок… Потребно е: Бисквит: 4 јајца 80 г брашно малку прашок за печиво 40 – 50 мл масло 50 – 100 г шеќер 50 мл млеко 1 лажица какао Фил: 1 пудинг од слатка павлака 1 кесичка ванилин шеќер 300 мл млеко …

Повеќе »

(ВИДЕО) Дали сте пробале компири подготвени на „торнадо начин“?

Ова е нешто што со задоволство ќе го изедат и’ деца и возрасни. Станува збор за посебно сечење и подготовка на компирите кои на крај се јадат како ражен. Ваквиот начин на подготовка е пригоден и кога имате гости. „Ќе ви покажам како да направите домашни крцкави печени торнадо компири …

Повеќе »

(ВИДЕО) Малку поинаку: 16. идеи како да го „збогатите“ лебот!

Изолацијата и седењето дома на многу домаќинки им донесе и нови проблеми – што да се подготви за јадење… Проблем кој од ден на ден станува се поголем бидејќи кога семејството е на куп секогаш се бара нешто повеќе… Ви донесуваме 16. идеи за поинаква употреба на лебот…Овие идеи се …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО+Рецепт) НЕ ПОСТОИ ПОЛЕСЕН НАЧИН – Академик др. Болотов, украински Ајнштајн: Вака длабински се чистат здравите клетки, а туморските и оштетените се исфрлуваат – а лекот е во кујната!

Еден од најдобрите начини да избегнете сериозни болести… Клетките на човечкото тело стареат, се распаѓаат и умираат со возраста. Ова се должи на штетата предизвикана од слободни радикали и токсини како што се тешки метали, нитрати, радионуклиди, на кои телото е изложено за време на животот. Но, овој процес на …

Повеќе »