Tag Archives: еден час

(ФОТО) ОД БЕТОН И ЧЕЛИК – Најтивката просторија на светот се наоѓа во зградата на Мајкрософт, луѓето во неа можат да останат најмногу еден час

Во 2015 година, Мајкрософт ја создаде најтивката соба во светот во своето седиште во Вашингтон, која влезе во Гинисовата книга на рекорди. Нивото на бучава во него е -20,35 децибели А (dB(A)). Луѓето можат да останат во неа најмногу еден час. Само неколку минути откако ќе влезете во оваа соба …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) КОНЦЕРТ ВО ДУБАИ – Бијонсе,за 24 милиони долари, настапи по петгодишна пауза: Снимките објавена и’ покрај забраната

По петгодишна пауза, Бијонсе настапи во Дубаи за дури 24 милиони долари. И покрај тоа што на присутните им беше строго забрането да објавуваат снимки и фотографии, тие набрзо почнаа да се шират на социјалните мрежи. Концертот траел еден час и се одржал во новиот хотел Atlantis The Royal. На …

Повеќе »

(ВИДЕО) УЖИВАЊЕ ЗА ГЛЕДАЊЕ – Новак Ѓоковиќ експресно меѓу 8. најдобри во Астана

Новак Ѓоковиќ е во четвртфиналето на АТП турнирот во Астана бидејќи го совлада Ботик Ван Де Зандшулп во два сета со 6:3 и 6:1. Дуелот траеше само еден час и десет минути игра. Токму во периодот од денот кога треба да почнете да готвите ручек, Новак Ѓоковиќ го одигра вториот …

Повеќе »

Ноќта меѓу сабота и недела, започнува ЛЕТНОТО СМЕТАЊЕ НА ВРЕМЕТО: Како да го подготвите телото за промените?

Пролетта дојде минатиот викенд, а наскоро ќе започне и летното сметање на времето. Ноќта меѓу сабота и недела на 27. март во 2. часот по полноќ започнува летното сметање на времето. Стрелките ќе ги поместиме еден час нанапред, односно од 02:00 на 03:00 часот. Поместувањето на времето за само еден …

Повеќе »

Дали знаете колку трае сексот во просек? Ќе бидете (НЕ) пријатно изненадени!

Многумина мислат дека другите парови водат љубов со часови. Голема заблуда! Неодамнешните студии покажаа дека должината на интимната врска е околу седум минути, но американскиот лекар Хари Фиш, почитуван уролог и експерт за третман на сексуални проблеми кај мажите, тврди дека и ова е претерување. Секој втор пар води љубов …

Повеќе »

(ВИДЕО) Далматинец последните 15. години секој ден, барем еднаш, се капе во морето

Анте Жилиќ доаѓа секој ден да плива во морето, и ништо не може да го спречи, па дури ни ниските температури. Анте вели дека сака да плива во такви услови затоа што тоа му помага на неговото здравје, и тој никогаш не настинал, иако во последните 15. години секој ден …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТАЖНО – 53. ГОДИНИ БИЛЕ ВО БРАК, А ПОТОА И ДВАЈЦАТА ЗА ЕДЕН ЧАС ПОЧИНАЛЕ ОД КОРОНА: До последен момент се држеле за раце!

Бети и Куртис Тапли биле заедно поголемиот дел од животот. После 53. години брачен живот, двајцата починале од последиците на вирусот корона во рок од еден час во болница во Тексас… Бети и Куртис Тапли оделе во истото средно училиште во Илионис, се запознале и се заљубиле во Калифорнија, се …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО – Куче уфрлило во рикверц и возело во круг: „Дајте му возачка дозвола!“

Сопственикот на црн лабрадор го оставил автомобилот запален и си заминал. Во еден момент кучето успеало да го покрене автомобилот. По „слепата“ улица кружел околу еден час. „Отпрвин, помислив дека некој само се паркира, но потоа кружењето продолжи, па почнав да се прашувам што се случува“, рекла Ана Сабол, која …

Повеќе »

Правда: Шефот заработува 11. милиони на час а неговите вработени само 12. долари

Џеф Безос, првиот човек на Амазон за еден час ќе заработи повеќе од 11. милиони долари, а неговиот најмалку платен работник добива 12. доалри на час. Ова посебно паѓа во очи после фактот дека Амазон неодамна ја надмина пазарната вредност на милијарди долари. Само во 2018. година, Безос го зголеми …

Повеќе »