Tag Archives: движење

(ФОТО) РАЗОТКРИВАЊЕ НА ЛАГИТЕ НА ИНСТАГРАМ: Како навистина изгледаат – вишок килограми, мозолчиња и трансформации до НЕПРЕПОЗНАТЛИВОСТ!

Отстранувањето на несовршеностите на фотографиите прерасна во промена на личниот опис Многу луѓе користат програми за обработка на фотографии за да ги разубават своите изданија што ги презентираат на социјалните мрежи, особено на Инстаграм. Користењето на Photoshop не е ништо ново, но непреченото отстранување на детелите прераснало во опсесија. Има …

Повеќе »

(ВИДЕО) СЕУШТЕ Е ВО ФОРМА – Се сеќавате ли на пензионерот од Загреб и неговата изјава за вежбање? Сега покажал како тренира!

Загрепскиот пензионер Таљат Селмани (84), попознат како Дида Тони, пред три години стана хит на интернет поради изјавата „Вежбај, да ти е**м мајката“, а во новото интервју покажал како тренира. Со тимот на порталот Zagreb.info отишол во парк, каде вежбал на машините. Тој се уште тврди дека неговото здравје е …

Повеќе »

(ВИДЕО) Рафаел Надал на патерици по освојување на титулата на Ролан Гарос

Рафаел Надал веднаш по освојувањето на Ролан Гарос беше подложен на терапија на стапалото, кое веќе неколку месеци му прави проблеми. Шпанецот во неделата го освои парискиот Грен слем, а за време на турнирот откри дека играл благодарение на инјекциите кои му ги блокирале нервите за да не чувствува болка. …

Повеќе »

Избегнувајте СТРЕС НА РАБОТА: Следете ги овие 3. ПРАВИЛА и нема да се чувствувате скршено

Колку и да ви е потребна работа за да можете удобно да живеете, доколку сте невнимателни, таа може да стане една од најлошите закани за вашето ментално и физичко здравје. Според Better Health Channel, стресот е главна причина за здравствени проблеми, вклучувајќи анксиозност, депресија и повреди на работното место. „Токсичните …

Повеќе »

(ФОТО) Исповед на девојка која НЕ МОЖЕ ДА СЕ НАСМЕЕ: Шест пати се обидела да си го одземе животот, а потоа решила да НАПРАВИ ПРОМЕНА

Жена родена со исклучително ретка невролошка состојба која ја оневозможува насмевката, претрпела малтретирање и изолација на училиште, но сега ги инспирира другите како мотивациски говорник и ѕвезда на Инстаграм Млада жена родена со невролошко пореметување кое погодува еден од четири милиони луѓе ги инспирира другите како ѕвезда на Инстаграм и …

Повеќе »

Научниците откриле колку чекори дневно ќе ви го продолжат животот

Според студијата на UMass Amherst објавена овој месец, популарната цел од 10.000 чекори можеби не е совршена бројка за секој да постигне долговечност. Во анализата на 15. различни студии на четири континенти објавена во The Lancet овој месец, истражувачите открија дека возрасните помлади од 60. години можат да имаат корист …

Повеќе »

Што МОЖЕ да открие за нас ДВИЖЕЊЕТО НА РАЦИТЕ? Говорот на телото исто така кажува што не сакаме!

Експертите за говор на телото анализираат што откриваат вашите раце за вас Уметноста на читање на говорот на телото во голема мера се потпира на невербални знаци. Повеќето од неискажаните навестувања дадени од говорот на телото се разбираат потсвесно. Ако сте обучени, можете да разберете што сака некој да каже …

Повеќе »

ЕДНОСТАВНА И ИЗНЕНАДУВАЧКА НАВИКА може да ја спаси врската од пропаст: Еве што вели психотерапевт за љубов!

Секоја врска е различна, па затоа е тешко да се препише еден универзален совет за да се обезбеди долга и квалитетна љубов. Естер Перел, психотерапевт и светски познат експерт за врски и љубов, дал едноставни совети кои можат да ги негуваат врските. Здрав однос Сега можеби очекувате совет да ги …

Повеќе »

Еве кои опасностите ги демнат луѓето кои не пешачат секој ден

Претходната година не беше најактивна за многу луѓе. Всушност, според една студија објавена во ноември 2020 глодина во Annals of Internal Medicine,само во првите 30 дена од пандемијата, просечниот број чекори кај 455.404 испитаници во 187 земји се намалил за 27,3 проценти. Многумина го заменија активниот начин на живот со …

Повеќе »