Tag Archives: дрво

ЛЕКОВИТОСТ НА МОРИНГАТА – НЕВЕРОЈАТНИ ЕФЕКТИ НА ЗЕЛЕНИОТ ЗЛАТЕН ПРАВ: Ова чудесно растение го регулира крвниот притисок, ги штити срцето и црниот дроб!

Морингата моментално е една од најпопуларните намирници за луѓето кои уживаат во здрава исхрана. По чиа семињата, киноата и ашвагандата, на пазарот за храна се појави нова „суперхрана“ која воодушеви многу поборници за здрава исхрана, нутриционисти и фитнес гуруа. Тоа е моринга, дрво кое расте во подножјето на Хималаите и …

Повеќе »

(ФОТО) ДВОЈНА СПАСУВАЧКА АКЦИЈА: Тинејџер се качил на дрво за да спаси мачка, па морале и него да го спасуваат

Пожарникарите во Индијанаполис биле повикани да спасат тинејџер кој се заглавил на дрво обидувајќи се да спаси мачка. Седумнаесетгодишниот Овен сакал да направи добро дело и да го спаси животното откако го забележал на дрво на висина од околу 10 метри. Меѓутоа, откако се качил на дрвото, Овен се заглавил …

Повеќе »

Откријте ја ТАЈНАТА на вашиот карактер: Дрвото кое најмногу ве привлекло кажува многу за вас

Направете го овој интересен тест на личноста, можеби ќе откриете нешто интересно за себе. Секој од нас има посебна природа, карактер и особини, но има една доминантна особина која не издвојува како автентични личности. Овој тест може да открие, врз основа на вашата перцепција, која особина доминира кај вас. Изберете …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НЕВЕРОЈАТНА ПРИКАЗНА НА МИК ДОЏ – ОВОЈ ЧОВЕК ПРЕД 30 ГОДИНИ ЗАМИНАЛ ВО ШУМА: Живее во дрво, се лекува со огин и вода, а еве што вели за модерниот свет!

Пред 30 години, Мик Доџ (68) решил да го напушти современиот свет и нашол нов дом во природата на полуостровот Олимпик, недалеку од американската држава Вашингтон. Ова е приказна за човекот кого го нарекуваат Големото стапало. Тој ја помина својата младост патувајќи во Соединетите Држави и светот со неговиот татко, …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРЕКУ ДРВОТО ПРЕЛЕТАЛ ДИРЕКТНО НА ПАРКИНГ! А сите се виткаат од смеење поради ОВОЈ коментар!

Снимка од спортски авион кој прелетува преку паркинг, го закачува дрвото па како свеќа паѓа покрај неколку автомобили, ги преплавила социјалните мрежи. Шок ситуацијата, меѓутоа, предизвикала повеќе смеа отколку солзи поради коментарот: „Баш сакал да паркира во ладовина!’. „Мајсторскиот“ потег привлекол огромно внимание па снимката наскоро станала вирална. Jel` ga …

Повеќе »

(ВИДЕО) Седнале во најпосакуваниот спортски автомобил, ја вклучиле камерата и потоа удриле во дрво!

Во поплавата на спортски вести, едно име не се симнува од насловната страница, но и од усните на возачите-ентузијасти. Секако, зборуваме за новата „Супра“, а подолу можете да видите како изгледала првата жртва од сообраќајна несреќа што се случила во Мериленд. И’ додека возачот на јавниот автопат нагазил „до даска“, …

Повеќе »

ЧУДО ВО АМАЗОНИЈА – 88.метри висока Dinizia excelsa заобиколена од огромните пожари!

Највисокото дрво во Амазонија, висок 88 метри, „Dinizia excelsa“, не е во опасност од пожарите што горат во оваа огромна дождовна шума, објавија британски и бразилски научници. На северот на Бразил, во областа на гигантските дрвја, на границата меѓу државите Пара и Амапа, се наоѓа и „Dinizia excelsa“, која има …

Повеќе »

(ВИДЕО) Голем верник во Швајцарија: Со „Ферари“ по Бадник!

Бадник и Божик се слават ширум светот, се палат бадници и се одбележува денот пред најрадосниот христијански празник. Го прославил и овој Србин кој живее во Швајцарија. И’, тоа не би било ништо чудно по своето дрво да не отишол со црвено „Ферари“. Бадникот го врзал за задниот дел од …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) За изградба на оваа прекрасна куќа ви треба само шрафцигер

Цената на метар квадратен чини помеѓу 1.200 1.900 евра, но со оглед на тоа дека куќата го искористува најдоброто од природата, вклучувајќи и соларни панели, сметките се драстично помали. Француско дизајнерско студио направило концепт на куќа која можете да ја составите за помалку од еден месец користејќи само шрафцигер. PopUp …

Повеќе »