Tag Archives: драмски театар

(ФОТО) Реакција на семејството на Ристо Стефановски: „Собирањето што го предложува Драмски е омаловажување на ликот и делото, не само на нашиот Ристо, туку и на глумците на театарот кои починаа во изминатите месеци“

Семејството на Ристо Стефановски одбива да присуствува на денешниот настан организиран од Драмски театар, нарекувајќи го недостоен не само за неговото, туку и за ликот и делото на а глумците на театарот кои починаа во изминатите месеци. „Драги пријатели и почитувачи на делото на Ристо Стефановски: Во името на најблиската …

Повеќе »

Почина легендарната актерка Мајда Тушар

Утрово почина Мајда Тушар (1950-2022), нашата драга колешка и актерка во Драмски театар Скопје (од 1972 до 2015г.), напишаа од Драмски на нивната страна на Фејсбук. Мајда Тушар дипломираше актерска игра во првата класа на Факултетот за драмски уметности Скопје и веднаш по дипломирањето активно се вклучи во тековниот репертоар …

Повеќе »

ИН МЕМОРИАМ: Почина Ристо Стефановски – долгогодишен директор на Драмски театар и познат театарски работник и театарски историчар

Драмски театар соопшти дека денес не напушти Ристо Стефановски (1928-2022) долгогодишен директор на Драмски театар Скопје (1957-1983). За датумот на комеморацијата, дополнително ќе ве информираме. Кратка биографија Ристо Стефановски (театролог, долгогодишен театарски работник и театарски историчар) е роден 1928 година во Скопје. По завршувањето на Државната театарска школа во родниот …

Повеќе »

Вечерва, премиерно, во Драмски ќе биде изведена „Чудесна терапија“:Претстава за нарушената комуникација меѓу мажот и жената

Вечерва, сабота, од 20 часот во Драмски театар Скопје на малата сцена премиерно ќе биде изведена камерната претстава „Чудесна терапија“ по текст на австрискиот автор Даниел Глатауер и во режија на Димче Николовски. Осумдесетминутната претстава со тројца актери (Соња Стамболџиоска во ликот на психотерапевт и Маја Вељковиќ-Пановска и Предраг Павловски …

Повеќе »

Утре во бифето на Драмски театар промоција на новата книга на Коле Ангеловски –  „Педесет години во драмски…и клоцата во …“

Ова е приказна за претставите, пробите, животот во Театарот, за патувањата, турнеите, гостувањата, фестивалите… Во бифето на Драмски театар – Скопје утре во 19. часот ќе биде промовирана книгата „Педесет години во Драмски… и клоцата во …” на Коле Ангеловски, македонски театарски и филмски актер, театарски и филмски режисер, сценарист, …

Повеќе »

(ФОТО) Репертоар на Драмски театар од 9. до 18. април

09 Април 20:00 „Како да се ограби банка“ Парите го вртат светот. А што би правеле кога тие не би биле дел од нашиот живот и нашето секојдневие? Што би правеле кога ќе го допрете дното во општеството и кога единствената мисла со која ќе се будите наутро е “како …

Повеќе »

Репертоар на Драмски театар од 14. до 20. февруари

14 Февруари „Партија реми“ Драмскиот текст „Партија реми“ од американскиот драмски автор Доналд Ли Кобурн, 1978 година ја добива Пулицеровата награда за најдобар драмки текст а актерите кои ги играле улогите за најдобри актери таа сезона на њујоршката сцена. Еден човек и една жена во својата Трета доба, како штитеници …

Повеќе »

(ФОТО) Утре премиера на „Крал Иби“ во Драмски театар:Претстава за алчноста и моќта за власт како „болести“ во модерниот свет

„Крал Иби“ од Алфред Жари, текст кој е стар 122 години утревечер, среда, на 23 јануари во 20 часот во Драмски театар, премиерно ќе се изведе како експериментална и современа поставка, во режија на Васил Христов. Францускиот автор Алфред Жари претставува предвесник на Надреализмот во театарот како и основоположник на …

Повеќе »

(ФОТО) Репертоар на Драмски театар од 21. до 31. јануари

23 Јануари 20:00 Крал Иби Францускиот автор Алфред Жари претставува предвесник на Надреализмот во театарот како и основоположник на Театарот на апсурдот. Неговото култно дело Крал Иби се третира како првата модерна авангардна драма во театарската традиција која веднаш по нејзиното поставување на сцена го сврте вниманието на публиката кон …

Повеќе »