Tag Archives: драган спасов дац

(ВИДЕО) Дац и Александар ја продолжуваат веселбата: „Вакцина“ за повеќе ведрина во време на пандемијата!

Една година по првата песна посветена на пандемијата „Корона чао“ но и ведри ноти за сите нивни фанови, Драган Спасов Дац и Александар Митевски“ се огласија со нова песна – „Вакцина“… „На денешен ден, 24 април лани, ја промовиравме “КОРОНА ЧАО” и токму на годишнината од оваа песна ви подаруваме …

Повеќе »

(ВИДЕО) Борисов со „Корона чао“ на Александар и Дац ја поздрави Македонија: Може да сметате на нашата поддршка!

„Само со заеднички труд, дух и дисциплина ќе можеме да го победиме коронавирусот. Само така ќе се вратиме кон нормалниот живот. Им благодарам на Дац и Александар. Северна Македонија може да смета на нашата поддршка“ Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов на својот профил на социјалната мрежа „Фејсбук“ објавил видео како …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Корона чао“: Александар и Дац за збогум на вирусот снимија кавер верзија на „Bella ciao“

Верзијата е направена за еден ден, од идеја до реализација, со многу љубов 🙂 Спотот е снимена во карантин, во домашни услови на учесниците, без користење на професионални камери и светла. Во време на коронавирусот, корона, пандемијата која владее во целиот свет многу јавни личности, но и многу аматери, непознати …

Повеќе »

(ВИДЕО) ВИ БЛАГОДАРИМЕ: Музичка прегратка од Италија и Македонија со Благој Нацоски, Александар и Дац – „Ми фалиш“

„Физички сме одвоени во емотивно сплотени како никогаш до сега. Во моменти кога далечината не одвојува но и сплотува се бориме со ова зло со заеднички сили. Никому не му е лесно но на некого му е најтешко, во мислите ни се сите оние кои изгубија најблизок. Се гушкаме музички …

Повеќе »

Макфест прва вечер: Поделени бодови на првата полуфинална вечер – дали се наѕира победникот!

Наместо да се на „Макфест“ во Штип, поголемиот дел од новинарите се во Охрид, на друга задача… Но, од она што некако успеавме да го слушнеме и видиме синоќа од Штип, од првата полуфинална вечер на „Макфест“ и не се многу за осуда… Салата полупразна (а собира околу 700 луѓе), …

Повеќе »

Колегите се простуваат од Билјана Беличанец:„Во вечноста пронајди го она што тука не можеше“

Актерката и поранешна градоначалничка на Кисела Вода Билјана Беличанец синоќа беше пронајдена мртва во станот во Скопје. Од МВР потврдуваат дека нејзината смрт ја пријавил член на семејството синоќа околу 22.40 часот. Според извори од истрагата, се работи за самоубиство, таа била пронајдена обесена во бањата. Беличанец беше актерка во …

Повеќе »

(ФОТО) БРАВО – Пост за кој се (и ќе се) зборува: Драган Спасов Дац – „Јас вака го поимам светот!“

Драган Спасов Дац сподели фотографија за неговото поимање на светот… Можеме само да кажеме дека овој пост на Фејсбук е неброено пати поубав и почовечки од оние други кои се обидуваат да „кажат нешто што не го разбираат“… Само љубов и разбирање ни се потребна…Впрочем кој од нас знае што …

Повеќе »

Симона Угриновска на местото на Драган Спасов – Дац

По оставката на в.д. директорот на Македонскиот народен театар, Драган Спасов – Дац, Министерството за култура за нов в.д. директор ја назначи Симона Угриновска, која во согласност со законот е од вработените во театарот, продуцент во МНТ. „Таа ќе ја извршува функцијата до распишување на конкурсот за нов директор. Како …

Повеќе »

Директорот на МНТ, Драган Спасов Дац, со возило повредил девојка

Директорот на МНТ, Драган Спасов Дац, со возило синоќа во Скопје повредил девојка. Девојката итно била префрлена во болница каде што биле констатирани полесни повреди и е пратена на домашно лекување. Полицијата го привела директорот, а на местото на настанот имало увид на сообраќајната полиција. Драган Спасов Дац, директорот на …

Повеќе »