Tag Archives: донирање

(ВИДЕО+ФОТО) ЖИВОТОТ Е ЧУДО – СЕ ПОДГОТВУВАЛЕ ДА ГО ИКСЛУЧАТ ОД АПАРАТИТЕ, А ПОТОА ТРЕПНАЛ: Се случило чудо – почнал сам да дише…

Младиот Британец, Луис Робертс (18) од Лик во Стафордшир, бил прогласен за мртов по тешка сообраќајна несреќа, сепак, кога лекарите биле подготвени да го исклучат од апаратите, тој започна да дише самостојно! Робертс бил удрен од комбе на 13. март и претрпел катастрофални повреди на главата. Четири дена подоцна, на …

Повеќе »

(ФОТО) Мајка мора да одлучи дали бубрегот ќе го донира на синот или ќерката – и двајцата имаат ретка болест!

САРА БИНГХАМ (41) од Нортамберленд, Велика Британија, се соочила со тешка одлука. Нејзините две најстари деца, 20-годишниот Ноа и 16-годишната Ариел, страдаат од нефронофтиза, цистична бубрежна болест, состојба што ги оштетува бубрезите и предизвикува воспаление и лузни. Проблемите започнале во 2016. година кога Ариел се пожалила на постојан замор. Во …

Повеќе »

(ФОТО) БРАТСКА ЉУБОВ: Момче ослабнало 30. килограми за да на братот близнак му донира бубрег!

Луѓето се подготвени да направат најголеми жртви кога животот на член на семејството е во опасност. Далтон Игли открил проблеми со крвниот притисок пред четири години. Тој бил вработен во компанија за собирање ѓубре. На лекарски преглед, било утврдено дека боледува од дисфункција на бубрезите, а болеста била во напредна …

Повеќе »

(ФОТО) НЕСРЕЌЕН СЛУЧАЈ – Починал тригодишен син на познат пејач: Родителите ќе ги донираат органите за други деца да добијат втора шанса!

Тригодишниот Ривер Кечи се удавил во базенот во дворот на семејната куќа. Тажната вест ја објавил неговиот татко, познатиот кантри пејач Гренџер Смит, на својот профил на Инстаграм. „И’ покрај напорите на лекарите му немаше спас. Амбер и јас одлучивме неговите органи да ги донираме за да други деца добијат …

Повеќе »

„Капитол мол“ чекори кон зајакнување на хуманоста во заедницата

Mарко Новески, Вики Ристовска и Владимир Блажевски – DJ Shorty P aka Панчо донираа за СОС Детско село во Капитол мол СОС Детско село Македонија посветено работи и гради семејства за децата без родителска грижа и социјален ризик, им помага во оформување на нивната иднина и учествува во развојот на …

Повеќе »

Да и помогнеме на малечката Катерина: Поради 800. евра зафатот со кој ќе прогледа е одложен!

Да бидеме хумани и да донираме за Катерина Рујковска на која треба да ѝ се пресади рожница за да може светот да го гледа како останатите нејзини врсници. Семејството Рујковски апелира до сите хумани луѓе и институции да им помогнат преку донации. Бидејќи не беа собрани доволно пари во предвидениот …

Повеќе »

(ФОТО) Започнува проектот „Сите сити“ – нов систем за донирање на вишокот храна

Според податоците на Државниот завод за статистика 453 илјади луѓе во земјава живеат во сиромаштија, и не можат да си ги дозволат сите оброци на ден, со месечни приходи помалку од 6.500 денари. Семејствата со три и повеќе деца се во поголем ризик. Според податоците, во 2016 година, стапката на …

Повеќе »