Tag Archives: донација

(ФОТО) Претседателот Пендаровски денеска донираше за настраданите во Турција и Сирија

Претседателот на државата Стево Пендаровски и неговото семејство денеска на пункт на Црвениот крст на Македонија донираа производи за помош на населението во Турција и во Сирија погодено од катастрофалниот земјотрес. -Денеска дониравме храна, средства за хигиена и облека за настраданите лица од земјотресите во Турција и Сирија. Во овие …

Повеќе »

ХУМАНОСТА ПОБЕДУВА – Марко почна со терапија во Франција: „Верувам дека на крајот на денот сè ќе биде добро“

Марко Здравковски има 25 години и боледува од канцер, а веќе некој период трае акција за собирање на средства за да се лекува во странство. – Би сакал да ве известам дека конечно почнав со потребната терапија во Франција. Ви благодарам на сите вас кои одвоивте време и средства за …

Повеќе »

MOZZART донира материјални добра во ОУ „Иднина“

Компанијата Mozzartпродолжува со хуманитарните акции ширум државата. Како општествено одговорна компанија, најголемиот приредувач на игри за среќа на Балканот донира материјални добра (училишен прибор и наставни помагала) во Основно училиште со ресурсен центар„Иднина“ – Скопје. Со цел учесниците кои се дел од оваа установа да имаат подобри услови за едукација, …

Повеќе »

(ФОТО) НАСТРАДАЛО 41. ЛИЦЕ – Салах направил голема донација за обнова на црквата уништена во смртоносниот пожар

Најдобриот фудбалер на Ливерпул Мохамед Салах донирал над 150.000 долари за обнова на црквата во Египет која изгоре во пожар. Во Гиза пожар уништи црква, а во таа прилика загинаа 41. лице, а 14. лица се повредени. Пожарот, за кој се претпоставува дека избувнал поради дефект на струја во клима …

Повеќе »

(ФОТО) Хуркач ќе донира по 100 евра за Украина за секој погоден ас

Хуберт Хуркач, полски тенисер, донесе одлука да им помогне на луѓето во Украина на свој начин за време на Вимблдон. Седмиот носител на најпознатиот тениски турнир и минатогодишен полуфиналист на терените на Ол Ингланд клубот, за секој ас што ќе го постигне на овогодинешниот турнир ќе и донира на Украина …

Повеќе »

Македонски Телеком донираше вреден апарат на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во Скопје

Kлиниката за гинекологија и акушерство во Скопје доби значајна донација од Македонски Телеком. Станува збор за современ, мултифункционален апарат за анестезирање на пациенти кај коишто се спроведуваат оперативни зафати од гинеколошка и акушерска природа. Ова е прв ваков апарат на клиниката и воопшто во земјава, обезбеден согласно со потребите на …

Повеќе »

Црвен Крст со благодарност до Жито Лукс за донацијата за социјално ранливите семејства

Црвениот Крст на Македонија доби вредна донација леб од Жито Лукс, којашто е наменета за семејствата во социјален ризик. Жито Лукс достави околу 2000 пакувања леб кои ќе бидат распределени до семејствата што имаат најголема потреба од помош. Според Црвениот Крст, оваа донација доаѓа во момент кога многу семејства се …

Повеќе »

ПРЕКРАСЕН ПОТЕГ – ДИ КАПРИО ЕМОТИВНО ПОВРЗАН СО УКРАИНА! Холивудската ѕвезда платила ОГРОМНА донација поради ЕДЕН член на семејството кој многу го сакал!

Многу јавни личности се вклучија во активно помагање на Украина и бегалците од таа земја, поради моменталната ситуација што се случува на нејзина територија, а меѓу нив беше и легендарниот Леонардо ди Каприо. Имено, популарниот актер донирал 10. милиони долари за поддршка на Украина, а како што пренесува германски RTL, …

Повеќе »

Италијанска донација од над 250.000 дози Фајзер за Македонија но и современи машини за медицинскиот сектор во вредност од над 2,5 милиони евра

Вчера во попладневните часови, во Скопје пристигна првиот дел од италијанската донација од 250.380 вакцини Pfizer (втората пратка пристигнува во среда, 9. февруари). Ова е најголемата донација досега направена од една земја за Северна Македонија, како што најави министерката за внатрешни работи на Италија, Лучана Ламорџезе, при нејзината посета на …

Повеќе »