Tag Archives: Доминик Тим

(ВИДЕО) Надал го совлада Тим во Аделаида

Рафаел Надал ја започна 2021. година со победа. Сопственикот на 20. Грен слем титули беше подобар од Доминик Тим 7:5, 6:4 на егзибицијата во Аделаида. Дуелот во првиот сет до резултат 5:5 се одигра во знак на добри сервиси. Ниту еден од играчите немаше можност за брејк. И тогаш во …

Повеќе »

(ФОТО) Знаете ли кој е тениски крал на 2020?

Тениската сезона официјално заврши со завршниот Мастерс во Лондон, на кој победи Данил Медведев. Покрај АТП-финалето, рускиот тенисер успеа да го освои и претпоследниот турнир на годината – Париз. Тоа му помогна да ја заврши 2020 година на четвртото место во караванот АТП, кое до неодамна го држеше Роџер Федерер. …

Повеќе »

Новак пропушти шанса при 4:0 во тај-брејкот, Тим во финалето во Лондон

Откако спаси четири меч поени во тој брејк од вториот сет, Новак Ѓоковиќ испушти со 4-0 во тој брејк од третиот сет и загуби од Доминик Тим со 7:5, 6:7 (10-12), 7:6 (7-5) во полуфиналето на завршниот турнир на АТП во Лондон. На натпреварот кој траеше два часа и 55 …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Завршен Мастерс турнир: Најдобрите четворица во борба за титулата!

Можеби не изгледаше дека така ќе биде, но добивме силно тениско крешендо за крајот на сезоната. Четворицата најдобро пласирани играчи во овој момент ќе решат кој ќе биде освојувач на последната голема титула во 2020 година. "To all the tennis fans: We miss you very much." ❤️ @DjokerNole #NittoATPFinals pic.twitter.com/9y5KojVU8s …

Повеќе »

АТП Мастерс Лондон – Ѓоковиќ оди во полуфинале: Зверев „падна“ во два сета!

Новак Ѓоковиќ го победи Саша Зверев во два сета 6:3 и 7:6 (7:4) и со тоа помина во полуфиналето на последниот Мастерс во Лондон. Новак Ѓоковиќ одлично го отвори мечот, веднаш направи брејк, што се покажа како единствен на натпреварот. Србинот поведе со 3:0, а Зверев дури потоа влезе во …

Повеќе »

Завршен мастерс во Лондон: Надал и Тим ги минаа првите закани!

Вчера во Лондон започна завршниот турнир на најдобрите осуммина. Доминик Тим беше подобар во три сета од Стефанос Циципас -7-6, 4-6 6-3, и освен во мал делот на натпреварот, беше подобар од младиот Грк. 2019 final: Tsitsipas d. Thiem 6-7(6) 6-2 7-6(4) 2020 group stage: Thiem d. Tsitsipas 7-6(5) 4-6 …

Повеќе »

ЗАВРШЕН МАСТЕРС ВО ЛОНДОН: Новак во група со Медведев, Зверев и Шварцман

Новак Ѓоковиќ на АТП-турнирот во Лондон ќе игра во групата „Токио 1970“, во која се и Данил Медведев, Александар Зверев и Диего Шварцман, беше одлучено со ждрепка. Новак е секако голем фаворит и ќе се обиде да ја освои титулата по шести пат на јубилејното, 50-то издание на последното натпреварување …

Повеќе »

УС ОПЕН – ТИМ – ЗВЕРЕВ: Тим во драматичен меч и со грчеви успеа да сврти 0:2 и да го освои УС Опен

ДОМИНИК ТИМ го освои првиот Грен слем во кариерата откако во драматичното финале на УС Опен го победи Александар Зверев со 2:6, 4:6, 6:4, 6:3, 7:6. Германецот имаше 2:0 во сетови и 2:1 со брејк во третиот сет, но не издржа. Зверев сервисот одлично го служеше до тој момент, играше …

Повеќе »

УС ОПЕН: Младите лавови во борба за Грен слемот

Во отсуство на Роџер Федерер, Рафаел Надал, а од завчера и Новак Ѓоковиќ, младите лавови ја преземаа борбата за Грен слемот во Њујорк. И, се чини дека Данил Медведев и Доминик Тим се најсериозните кандидати за пехарот… Медведев без милост, му остави само пет гема на ривалот Со убедлива победа …

Повеќе »