Tag Archives: документи

(ФОТО) Се појавиле докази за кралскиот расизам: Палатата дала изјава!

За време на истражувањето во Националната архива, магазинот The Guardian открил никогаш невидени документи со кои се потврдува дека палатата практикувала расистички правила при вработување на странци и етнички малцинства и имигранти до 1968. година. Тие не можеа да добијат работа меѓу редовите на свештениците или да вршат такви видови …

Повеќе »

МНР ги објави препораките за влез во Грција до 24 мај – Какви се’ документи ќе ви бидат потребни!

МНР информира дека Владата на Хеленската Република, донесе нова заедничка министерска одлука со која од 14 мај 2021 се укинуваат мерките за ограничување на копнените, воздушните и водните врски со трети држави. Министерството за надворешни работи на Македонија информира дека Владата на Хеленската Република, донесе нова заедничка министерска одлука со …

Повеќе »

БАЈДЕН СЕ ОТКАЖУВА ОД КОВИД ПАСОШОТ? Белата куќа нема да бара граѓаните да носат доказ за вакцинација

Белата куќа денес објави дека нема да подржи никаков систем со кој од Американците би се барало да носат доказ дека се вакцинирани. Портпаролот на Белата куќа, Џен Псаки изјавила дека нема да има база на податоци за федерални вакцини, ниту ќе биде задолжително сите да набават потврда дека биле …

Повеќе »

(ФОТО) Оваа година за одење на море ќе биде пресуден еден документ!

И покрај фактот дека е само февруари, многумина се замислуваат на плажа. Веќе е поставено важното прашање: дали ќе можеме да одиме на море оваа година? Туристичките работници се на маки како и идните клиенти, но се’ поизвесно е дека одредени дестинации ќе бидат достапни но со сертификат за вакцинација, …

Повеќе »

ПАТУВАЊА – ОД МАРТ повеќе нема влегување во авион без „КОВИД ПАСОШ“? Еве кој ПРВ ќе го бара!

Претставници на Меѓународната асоцијација за воздушен транспорт (ИАТА) најавија дека нивните „дигитални пропусници“, „Travel pass“, треба да започнат да се користат од март. Travel Pass ќе биде првиот што ќе го користат националните и големите авиокомпании. Станува збор за мобилна апликација која им помага на патниците да ги имаат на …

Повеќе »

(ВИДЕО) БИВШИ ФУНКЦИОНЕРИ ВО ПЕНТАГОН ТВРДАТ:„Најдовме остатоци од летала кои не се од Земјата!“

ПЕНТАГОН има тајна единица за истражување на НЛО и наскоро ќе треба да го објави она што го откриле во нивното истражување. Иако Пентагон тврдеше дека ја распуштил својата тајна програма за идентификација на НЛО уште во 2012. година, се чини дека програмата е само преместена и преименувана. Она што …

Повеќе »

(ВИДЕО) МРАЧНИ ТАЈНИ – ПОСЛЕ 34 ГОДИНИ СИМНАТИ ОЗНАКИТЕ ЗА ТАЈНОСТ: Објавени непознати детали за катастрофата во Чернобил!

Архивите на Службата за безбедност на Украина и украинскиот институт за национално сеќавање ја отстраниле ознаката за тајност од документите за изградбата на нуклеарната централа во Чернобил и несреќата што се случила таму. Институциите се повикуваат на објавената втора книга од збирката „Чернобил датотека на КГБ. Од изградба до несреќа“. …

Повеќе »

Се бара сопственик на паричник во Тетово!

За секој од нас е најтешко кога ќе го загубиме паричникот. Не толку поради самиот паричник колку поради тоа што сите ние со себе носиме документи како лична карта или возачка дозвола, кредитни картички… Токму таков призник, со сите документи е пронајден во Тетово… Чесниот наоѓач поставил пост на социјалните …

Повеќе »

Ако ги изгубите документите ја губите историјата на вашата компанија, деловна и финансиска, ја губите контролата и безбедноста

Што би се случило доколку ги изгубиме семејните фотографии? Би исчезнале и сеќавањата од специјалните моменти. Ако ги изгубиме личните документи, писмата, дипломите, како да губиме и дел од себе, или во најмала рака се ни се комплицира, и мораме да влеземе во административниот лавиринт, кој секако многу ќе не …

Повеќе »