Tag Archives: документарен филм

Џони Деп, можеби, ќе глуми во филм за бомбардирањето на Србија?

„Б92“ објави дека на почетокот на март ќе почне да се снима документарен филм за бомбардирањето на СРЈ во 1999. година. Снимањето ќе се одвива на преку 100. локации на Балканот, а продуцентот Немања Недељковиќ би сакал во филмот да се појават и Никита Михалков и Џони Деп. Преговорите со …

Повеќе »

Во петок, 9. февруари, премиера на документарниот филм за тетовскиот поп-рок бенд „Легенда“

Преку архивски снимки и фотографии, тетовскиот поп рок состав „Легенда“ кој важи за синоним на едно убаво време, ќе добие музички документарен филм насловен „Свет без граници“. Режиран е од Билјана Билбилоска и Глигор Кондовски од Тетово, и е нивни подарок за членовите на „Легенда“ и градот кој би сведочел …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Документарен филм за тетовскиот поп-рок бенд „Легенда“

Преку архивски снимки и фотографии, тетовскиот поп рок состав Легенда, кој важи за синоним на едно убаво време ќе добие музички документарен филм насловен „Свет без граници“. Режиран е од Билјана Билбиловска и Глигор Кондоски од Тетово, и е нивни подарок за членовите на Легенда и градот кој би сведочел …

Повеќе »

(ВИДЕО) Се’ за гледаност: Како момче кое гледало документарен филм за духови си го одземало животот?

Невниманието на авторите и BBC директно влијаеле на определувањето на 18. годишно момче да си го одземе животот… Екипата на емисијата „Ghostwatch” била задолжена за истражување на куќа во Британија која била опседната со духови. Документарниот филм „Ghostwatch” за првпат бил емитуван на BBC во 1992 година. Мајкл Паркинсон, Сара …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Исповед на младата пејачка: “Два месеци се дрогирав и пиев. Се случи инцидент и сега сум трезна”

Ги имала сите предиспозиции да стане уште една ѕвезда на Дизни која “полудела”. Таа вели дека деновите ги трошела пиејќи и дрогирајќи се. Еден инцидент бил пресуден за да побара помош и за разлика од своите колешки, со зависноста успешно се изборила. Црнокосата Деми Ловато има 25 години и нејзината …

Повеќе »

(ФОТО) Признала дека со години е на лекови: Лепа Брена во документарец открива за што долго молчела!

Овие денови ќе биде снимен документарен филм кој ќе се бави со животот и кариерата на Лепа Брена, а пејачката во една тв емисија открила детали од новиот проект. „Оваа година правиме документарен филм со наслов ’Не давај да те крадат од мене’. Филмот ќе ја прикаже мојата кариера од …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Енигмата наречена Петер Хандке“ во кината низ Македонија

Овој документарен филмски портрет бил снимен во период од повеќе од три години, а ја имаше својата премиера на филмскиот фестивал во Локарно во август 2016 година Документарниот филм „Петер Хандке“ (2016 година), во режија на Корин Белц, го истражува животот и делото на австрискиот писател Питер Хандке во светлината …

Повеќе »

(ВИДЕО) Излезе трејлерот за новиот документарен филм за Ерик Клептон

„Знаев дека сум различен, но не знаев зошто”, вели Клептон, додека неговите врсници кажуваат како направи успешна револуција во свирењето гитара. Уште еден документарен филм посветен за позната ѕвезда ќе се прикаже на филмскиот фестивал во Торонто. Станува збор за богот на гитарите, легендарниот Ерик Клептон. На почетокот на филмот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Документарецот за „жолтата минута“ го расплакал Зидан кога слушнал што му порачал татко му

Зинедин Зидан проговорил за големиот скандал во пресрет на завршувањето на неговата кариера како фудбалер, на Светското првенство во Германија во 2006.та година. Тогаш во големото финале „се судрија“ репрезентациите на Италија и Франција, а по изведувањето на пеналите, пехарот го подигнаа Италијанците. Сепак, тоа што го одбележа финалето во …

Повеќе »