Tag Archives: дојран

(ФОТО) Во Дојран денес се одржа традиционалниот триатлон! Тест на подготвеност, брзина, издржливост!

Крајот на мај е секогаш термин за одржување на Триатлонот во кој најдобро подготвените се обидуваат да ги одмерат силите во три дисиплини – пливање, возење велосипед и трчање. Годинава триатлонот се одржа под задолжителните ковид мерки,но иако се чини дека за публиката беше рано, сепак натпреварувачи имаше во сите …

Повеќе »

(ФОТО) Убавините на Дојран видени од колиба – Не, не е слика туку фотографија

Отец Пимен очигледно е голем вљубеник во Дојран… Штом пристигнал во Дојран тој се упатил во една од колибите, карактеристични за нашето најјужно езеро, и направил фотографија но ја крстил „Не, не е слика од бонбониера туку од колибата во Дојран“. Фото:

Повеќе »

(ФОТО) Во Дојран се снима филмот „Зад стоговите сено“, приказна за рибар кој живее до границата и запаѓа во долгови…

Директорот на Агенцијата за филм, Бојан Лазаревски и продуцентот Владимир Анастасов деновиве беа во посета на отворен сет за филмот „Зад стоговите сено” кој во моментов се снима на локации низ Дојран. Лазаревски изјави дека „Зад стоговите сено“ е филм кој е поддржан од страна на Агенцијата за филм на …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Ова навистина постои и веројатно на никој не му е гајле: Другата страна на туристичката мека Дојран!

Последниве години постојано се говори за убавините на Дојран, напредокот, посетеноста од се повеќе туристи, историските објекти што се реставрираат… Но, едно место за живеење не може да биде само делот покрај езерото, она што сите го гледаат кога ќе дојдат… Каков впечаток туристите би добиле ако малку прошетаат по …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Во Дојран стартуваше националното првенство во триатлон

Натпреварот е во организација на Триатлон Федерацијата на Македонија и на Општина Дојран, помагатели се Агенцијaта за млади и спорт и Олимписки Комитет на Северна Македонија. На настанот учествуваат над 80 учесници во 12 категории. „Триатлон спортот во Македонија засилено расте и напредува и очекуваме убаво организирана и силна трка …

Повеќе »

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) ОДМОР И МОЖНОСТ ЗА ЗАРАЗУВАЊЕ: Дојран преполн со туристи и потенцијални носители на коронавирусот!

Втори август е традиционално денот кога Дојран се полни, во вистинска смисла на зборот, а оваа година за уште поголема навалица придонесе и коронавирусот, односно затворените граници за македонските жители во соседна Грција…     Нашиот фоторепортер „прошета“ по Дојран од фотографиите и’ навистина има што да се види… Сите …

Повеќе »

(ФОТО) Во Дојран на слобода: Ем без карантин ем без заштитна опрема!

Дојран од вчера доживува ренесанса… Туристичкото место на југот од нашата земја доживува своевидна ренесанса бидејќи на почетокот на јуни е преполн со посетители…Поточно голем дел од оние кои избегаа од 80. часовниот карантин во Скопје, Куманово, Штип и Тетово си најдоа засолниште таму. Но, најтрагично е што градоначалникот на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ЉУБОВНАТА ПРИКАЗНА НА ИГОР И ИЛИНА: Зближување на два осамени врвови!

„Фотографиите кои очигледно побудија толкав интерес во јавноста се најчесто фотографирани околу 5,30 часот наутро, додека уживаме во зраците на изгрејсонцето, без шминки и фотошоп, со бушави коси, но со искрена насмевка и сјај во очите…“, вели Илина Сите дознаа за љубовната врска на Илина Арсова со Игор Џамбазов. Легендарниот …

Повеќе »

(ФОТО) БЕЗГРАНИЧНА ПОЧИТ: Ова е Македонката која загина во сообраќајна несреќа, а нејзините органи спасија ТРИ животи!

„За жал еден живот згасна…, но други ќе бидат спасени. Изгубивме сограѓанка, пријателка, пред се сопруга, мајка, баба… 💔💔💔💔 Прерано не напушти… Emilija Dineva твоето срце душо продолжи да чука…“ Во Македонија беше направена историска трансплантација на срце, истата беше успешна, а покрај хероите доктори и медицински сестри, најголема ХЕРОИНА …

Повеќе »