Tag Archives: доделување

(ФОТО) ЗАГРЕВАЊЕ ПРЕД 95. ДОДЕЛУВАЊЕ НА ОСКАР: Ова е списокот на номинирани, обложувалниците типуваат на еден филм, а дали ВИЕ го имате вашиот фаворит?

Доделувањето на Оскарите ќе се одржи во недела, на 12 март, во театарот Долби во Лос Анџелес, а ќе бидат доделени награди во 23 категории. Ова е 95-та манифестација по ред, а првата се одржа во далечната 1929 година како приватна вечера организирана од актерот и режисер Даглас Фербенкс. Првото …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Откриена содржината на торбите со подароци на Оскарите: Липосукција, парче земја во Австралија и урми – ВРЕДАТ 126.000 долари

Овогодинешното доделување на Оскарите ќе се одржи во понеделник, на 13 март, а неодамна беше откриено што освен престижната филмска награда, номинираните би можеле да однесат дома како подарок. Подароците кои и оваа година на номинираните ѕвезди им ги дели маркетинг агенцијата Distinctive Assets, се проценети на околу 126.000 долари. …

Повеќе »

ПОЧНУВААТ КАЗНИТЕ ЗА ШАМАРОТ: По скандалот на Оскарите, Нетфликс и Сони ги одложија претстојните проекти на Вил Смит

Откако Вил Смит се повлече од Американската филмска академија, беше најавено дека идните проекти на кои требаше да работи за Нетфликс и Сони ќе бидат одложени, пишува Page Six. Имено, Нетфликс беше во процес на пронаоѓање на нов режисер за филмот Fast and Loose откако Дејвид Леич се повлече од …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најемотивна сцена на Оскарите: Лејди Гага и Лиза Минели предизвикале аплаузи и солзи кај публиката

Освен разни инциденти, церемонијата на доделувањето на Оскарите ја одбележа и многу емотивна ситуација Легендарните Лиза Минели и Лејди Гага беа презентери на 94-тото доделување на престижните награди. Тие неколку пати ги добиваа своите златни статуи, па годинава се најдоа во улога да доделат Оскар на своите колеги. Со оглед …

Повеќе »

(ФОТО) 94-тe Оскари® вечерва на МРТ

Македонската Радио Телевизија ексклузивно ќе го емитува 94-то доделување на најпрестижните филмски награди во светот, Оскарите… Македонската Радио Телевизија ексклузивно ќе го емитува 94-то доделување на Оскарите в недела, 27-ми март. Академијата за филмски уметности и науки ќе ги награди најдобрите остварувања во 2021 година. Вестернот „Моќта на кучето“ има …

Повеќе »

Овогодинешните Оскари повторно со водител

Вечерта на доделувањето на Оскарите, наградата на Американската академија за филмски уметности и науки, повторно ќе биде со домаќин на церемонијата за прв пат од 2018. година, објави американската телевизиска мрежа ABC, која секоја година ја емитува церемонијата. Овогодинешното 94-то доделување на Оскарите, кое е закажано за 27. март, се …

Повеќе »

4. ДЕЦЕНИИ СЕ МОЛЧЕЛО ЗА ОВА, А РОБЕРТ ДЕ НИРО КОНЕЧНО ПРОГОВОРИЛ: Ова е вистината за улогите во култниот серијал „КУМ“ а посебно се однесува на Вито!

Роберт де Ниро, еден од омилените и најуспешни актери во светот, досега има одиграно голем број улоги во својата кариера, а една од најзабележителните секако е во филмот „Кум“. Во култниот филм, кој беше прогласен за најдобар филм на светот, актерот ја играше улогата на помладиот Вито Корлеоне, а сега …

Повеќе »

Оскарот за најдобар филм му припадна на Nomadland

ЕДНА од најчудните години, како што се очекуваше, изроди една од најчудните филмски години, а такво беше секако и доделувањето на најпрестижната филмска награда, која се обидуваше да го задржи зракот на нормалноста со сета сила на продуцентите, но вибрацијата на пандемијата избувнуваше во секоја секунда. Едноставно кажано, филмовите номинирани …

Повеќе »

Ноќеска се доделуваат Оскарите

Ако сте љубител на оваа најпопуларна церемонија на доделување награди во светот на филмот можете да ја следите вечерва на Телма од 02. часот... Вечерва во Лос Анџелес ќе бидат доделени Оскарите, и ќе се знае кој е најдобриот филм за 2021 година. Оскарите се доделуваат во 24. категории, вклучително …

Повеќе »