Tag Archives: дневник

Пресечете еднаш засекогаш: Изборете се со емоционалното прејадување веднаш и сега

Луѓето со компулсивно прејадување ја користат храната како единствен начин да се справат со негативните емоции. Не бидете еден од нив. Понекогаш најсилните желби за храна се јавуваат кога емоционално сте на најниската точка. Кон храната се обраќате за утеха, свесно или несвесно, кога сте соочени со тежок проблем, кога …

Повеќе »

Дали знаевте дека со водење ДНЕВНИК можете да ги победите стресот и лошото расположение?

Можеби звучи чудно, но дневникот навистина може да ви помогне Водењето дневник е одличен начин подобро да се запознаеме себеси, но и подобро да го контролираме стресот и да ги идентификуваме причините за стрес во животот. За овие цели, најдобро е редовно да водите дневник, но дури и спорадичното пишување …

Повеќе »

(ВИДЕО) Во дневникот на својот син прочитала нешто СТРАШНО и го ПРИЈАВИЛА ВО ПОЛИЦИЈА: Цел свет говори за оваа мајка!

Приказната за оваа жена потресе многумина, но и ги натера длабоко да се запрашаат… За многумина звучи лудо и незамисливо мајката да го пријави својот син во полиција. Сепак, оваа жена немала избор. Никол Шуберт ја чистела куќата тој ден во 2019. година, кога наишла на дневникот на нејзиниот 17-годишен …

Повеќе »

Почина Владимир Богоев, новинар и еден од основачите на „Дневник“

Почина Владимир Богоев (61), новинар и еден од основачите на дневниот весник „Дневник“. Со него, преку социјалните мрежи се прости неговиот син, ексградоначалникот на Карпош, Стефан Богоев. „Си замина мојот татко, а ваш другар и приател Владимир Богоев. Тажен сум зошто го нема, пресреќен сум зошто го имав во животот“, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Шок за време на пренос во живот: Водителка на ДНЕВНИК на ХРТ паднала во несвест за време на интервју!

Одеднаш и се слошило… Водителството може да биде многу стресно и тешко, а понекогаш се случуваат непредвидени ситуации, кои едноставно не можете да ги контролирате. Водителката ја изгубила свеста Иако немало ништо што би укажало на тоа дека ќе се случи нешто лошо непредвидено со новинарот, за време на интервјуто, …

Повеќе »

(ВИДЕО) ХРАБРО – САМА ТРГНАЛА ПРОТИВ КОРОНА: Медицинска сестра ја снимила борбата со вирусот која ја загубила после 24. дена!

Медицинска сестра од Њу Џерси која почина од коронавирус,во застрашувачко видео, последните три недели од животот ги поминала снимајќи ја битката за животот . Покажува како температурата што ја спуштила дома се претворила во ужасен напад врз целото тело, а потоа останала без здив во преполната болница. “Здраво на сите, …

Повеќе »

Ова е семејство на доброволци на кои се тестира вакцината против корона: Не знаат што им е инјектирано, ниту како делува, но поради ќерката одлучиле да се пријават!

Кејти, Тони и нивната ќерка Рајанон Вејн се согласиле да бидат доброволци Семејството Вајни од Бичестер (Оксфордшир) е едно од британските семејства кои учествуваат во револуционерно испитување на вакцината против коронавирус, спроведено од Универзитетот во Оксфорд. Мајката Кејти, таткото Тони и нивната ќерка Ријана Вејн, се согласиле да волонтираат во …

Повеќе »

Дневник на мажот кој се борел со КОВИД-19: „Како да имав ИЗГОРЕНИЦИ НА ГРАДИТЕ, толку болеше. А дишењето? Е, тоа беше борба!“

Еден Канаѓанец (43) опишал пет неделна битка со корона вирусот и ги повикал сите да бидат внимателни и да останат дома. Дневникот за КОВИД-19 го објавил на „Имгур“ каде што напишал дека бил болен пет недели а последните два дена ги поминал во борба, кога му било најлошо, бил во …

Повеќе »

(Вознемирувачки) РУСКА НОВИНАРКА ГИ ОПИШАЛА ПОСЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ СО КОРОНА:„Лекарите по телефон се расправаа што да прават со мене!“

„Денес требаше да биде на мојот прв ден одмор“, напишала Анастасија Петрова на својата страница на Фејсбук попладнето на 23 март. „Но, наместо тоа, тоа е мојот прв ден на боледување“. „Имав висока температура во текот на ноќта“, продолжила 36. годишната новинарка. “Ми се појави болка во грлото и имав …

Повеќе »