Tag Archives: дишење

Седум начини како да запреме НАПАД НА ПАНИКА и да си помогнеме!

Нападите на паника се ненадејни и интензивни напади на страв или вознемиреност. Тие се силни и имаат физички и емоционални симптоми. Многу луѓе со напади на паника може да имаат потешкотии во дишењето, изобилно се потат, треперат и чувствуваат како им чука срцето. Некои луѓе, исто така, ќе доживеат болка …

Повеќе »

Научете да се опуштите – прв чекор е да ги ЗАТВОРИТЕ ОЧИТЕ

Не можеме да ги избегнеме сите извори на стрес, но можеме да научиме како да се опуштиме. Без оглед на тоа колку сте сигурни дека можете да се справите со проблемите и грижите и дека секогаш ве води здравиот разум, докажано е дека стресот зема данок. Затоа е важно човекот …

Повеќе »

КОРИСНО – Симптоми кои укажуваат на згрутчување на крвта

Ако одеднаш сфатите дека многу тешко успевате да земете длабок здив, тоа може да биде симптом Постојат неколку симптоми кои можат да индицираат дека тромб предизвикува проблем. Ако чувствувате некој од нив и ако чувството е често, би било добра идеја да се консултирате со лекар. Сува кашлица Отежнато дишење …

Повеќе »

Осум навики во исхраната кои можат да го попречат спиењето

Изборот на храна многу добро може да влијае на квалитетот на ноќниот одмор. Ако се борите со несоница или се будите уморни, време е да направите попис за тоа што јадете и кога. 1. Конзумирате премногу кофеин Според едно истражување, кофеинот може да го попречува спиењето дури и ако се …

Повеќе »

ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ – ФЕЈСБУК СТАТУС: Респиратор или маска? ТИ ОДБИРАШ ШТО ЌЕ НОСИШ!

За оние кои НЕ знаат што значи да се биде на РЕСПИРАТОР. За почеток, респираторот не е кислородна маска ставена преку устата на пациентот, додека тој лежерно одмара и чита весник на болничкиот кревет. Респираторната цевка се спроведува под анестезија и останува во вашата трахеа 2 до 3 недели, овозможувајќи …

Повеќе »

(ВИДЕО) Јапонска вежба на дишење: Симнал 12. сантиметри мрсни наслаги и ослабнал 13. килограми!

Покрај тенката линија, оваа вежба, наводно, ги зајакнува мускулите и ги стимулира супстанциите во организмот За време на пандемијата на вирусот корона, сите знаеме колку нашиот постојан престој дома ни го промени животот. Неактивноста и постојаното празнење на фрижидерот, исто така, влијаеја на нашата линија. Акумулираните масни наслаги од абдоменот …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОБЈАСНИЛА ЗОШТО – Не носи маска бидејќи не носи ниту гаќички:„Некои делови од телото мораат да дишат!“

Поради зголемувањето на бројот на заразени со корона вирусот, носењето заштитни маски се препорачува и надвор од домот. Сепак, има такви кои едноставно не сакаат да носат маски, и покрај фактот дека ризикуваат да се разболат. На Флорида обврската да носат маски била објавена во јавноста, а една жена привлекла …

Повеќе »

Дневник на мажот кој се борел со КОВИД-19: „Како да имав ИЗГОРЕНИЦИ НА ГРАДИТЕ, толку болеше. А дишењето? Е, тоа беше борба!“

Еден Канаѓанец (43) опишал пет неделна битка со корона вирусот и ги повикал сите да бидат внимателни и да останат дома. Дневникот за КОВИД-19 го објавил на „Имгур“ каде што напишал дека бил болен пет недели а последните два дена ги поминал во борба, кога му било најлошо, бил во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Еве како изгледаат белите дробови на македонски пациент заразен со коронавирус: Како да имаат стаклo!

„Тие пациенти толку тешко и плитко дишат, практично се гушат како риба на суво“ Екипата на “360 степени“ добила увид во резултатите од компјутерска томографија на кои може да се видат белите дробови на пациент од Македонија заразен со коронавирус. „Како да имаат срчи, како да имаат стакло во белите …

Повеќе »