Tag Archives: дијаманти

(ФОТО) Дијамантите на Кејт Мидлтон на погребот на принцот Филип носат тајна порака

На погребот на принцот Филип, Кејт Мидлтон се појавила со накит што носи скриена порака за солидарност. Кејт пристигнала во Виндзор, на погребот, со ѓердан, кој и припаѓал на кралицата Елизабета Втора, со дијамантски обетки и во црн костум. Тој ѓердан и обетки од истиот сет биле знак на солидарност …

Повеќе »

(ФОТО) Плажата на дијаманти на Исланд како да е од друга планета

Исландската плажа со црн песок и големи парчиња сјаен мраз стана една од најпосетуваните туристички атракции во оваа земја, и тоа со добра причина, бидејќи навистина изгледа како пејзаж од бајките. Локалните жители ја нарекуваат плажа со дијаманти (на исландски јазик Breiðamerkursandur), поради фактот што големите парчиња мраз распоредени на …

Повеќе »

(ФОТО) ПАРИ ИЛИ ЗДРАВЈЕ: Колку вреди богатството кога на крај сите завршуваме на исто место!

Трката по богатство е дел од нашето секојдневие…Да се има повеќе, да се биде побогат… Ако некој ве праша дали бирате пари или здравје што би избрале… Некој пари, други здравје, се’ зависи од потребите и афинитетите. Но, ниту едни пари на светот не купуваат ЖИВОТ! Смртта и заминувањето од …

Повеќе »

(ФОТО) Георгина конечно го покажала свршеничкиот прстен што го добила од Роналдо!

Свршеницата на еден од најдобрите фудбалери во светот, Кристиано Роналдо, Георгина Родригез, на социјалните медиуми се пофалила со огромен дијамантски прстен. Ова парче скапоцен накит блеснал на раката на свршеничката на Роналдо, а ова е и првпат јавно да се пофали. Таа исто така објави интересен опис кој ја придружуваше …

Повеќе »

(ФОТО) РЕШЕНИЕ НА ХОЛАНСКИ УМЕТНИК НАСТАНАТО ВО ПЕКИНГ: Дизајнирал кула која смогот го претвора во дијаманти!

Во Пекинг, еден од најзагадените градови во светот, постои кула која го „всмукува смогот“, го претвора во чист воздух,а потоа ги филтрира честичките од смог и ги претвора во дијаманти. Звучи како фикција, зарем не? Сепак, точно е – и има дијаманти од смог што го докажуваат тоа… Кулата потекнува …

Повеќе »

(ФОТО) Ова е најскапата елка на светот: Еве зошто вреди скоро 14. милиони евра!

Повеќето украси се опточени со најскапите скапоцени камења Најскапата новогодишна елка на светот, има украси во вредност од 13,95 милиони евра! Изложена е во фоајето на луксузниот хотел „Кемпински“ во Марбела, Шпанија, за да го означи почетокот на сезоната на празници, и е толку вредна заради неговите исклучително вредни украси. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Неверојатно откритие – ВИСТИНСКА РИЗНИЦА ПОД ЗЕМЈИНАТА ПОВРШИНА: Научниците пронашле стар резервоар на лава и дијаманти стари колку и Месечината!

Пронајден е стар резервоар на лава и ризница на дијаманти на околу 410 км под површината на Земјата. Таканаречените резервоари за лава се смета дека се стари колку и Месечината и се создадени пред 4,5 милијарди години. Нивното постоење е потврдено од страна на меѓународен тим истражувачи кои измериле хелиум …

Повеќе »

(ФОТО) „Мајкл Џексон ме силуваше кога имав 10. години а потоа се венчавме!“

„LEAVING Neverland“,документарецот за злоставување на момчиња, кој се случува на имотот „Neveland“, од страна на Мајкл Џексон, крева се ’повеќе прашина во светските медиуми. Џејмс Сафечук, еден од двајцата мажи кои во филмот тврдат дека биле жртви на силување на Мајкл Џексон, вели дека со пејачот после едно силување и …

Повеќе »

(ФОТО) Руско богатство: Џиновска дупка над која и хелихоптери не се осмелуваат да летаат!

Околу Мира се шират разни легенди, а според една од нив звуковите кои патуваат по подземните тунели претставуваат врска со подземјето… Големата дупка која изгледа како глетка од научно-фантастичните филмови се наоѓа во најслабо населениот дел на Русија, 8.050 километри источно од Москва. Мир или Мирни е светско чудо направено …

Повеќе »