Tag Archives: дијагноза

Ракот на панкреас има најниска стапка на преживување – 5. почетни симптоми лесно се забележуваат

Често, телото ни испраќа сигнали кои е добро да ги слушаме бидејќи можат да ни го спасат животот и да овозможат успешно лекување. Меѓу нив е и ракот на панкреасот, кој е рангиран меѓу оние со најниски стапки на преживување, така што откривањето на раните знаци е од витално значење. …

Повеќе »

(ФОТО) Били Ајлиш проговорила за синдромот кој и бил дијагностициран: „Многу е чудно“

МУЗИЧАРКАТА Били Ајлиш беше гостин во најновата епизода од шоуто на Нетфликс „My Next Guest Needs No Introduction“ (Мојот следен гостин не треба да го претставувам), чиј водител беше Дејвид Летерман. За време на шоуто, пејачката имаше тик, што го предизвикал разговорот за Туретов синдром, кој го има уште од …

Повеќе »

(ФОТО) ПРВИ ФОТОГРАФИИ ОД БРУС ВИЛИС ПО ВЕСТА ЗА ТЕШКАТА БОЛЕСТ: Неговата сопруга открила како се чувствува актерот, еден детаљ многумина ИЗРАДУВАЛ!

Откако се дозна дека актерот Брус Вилис се бори со афазија, поради која ја прекинува кариерата, неговите обожаватели се израдуваа со објавата на Инстаграм на која се гледа дека тој шета во природа со семејството и во исто време делува среќно. Помина една недела откако семејството на актерот ја објави …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПРЕД И ПОТОА – „ЌЕ УМРЕШ КАКО ТАТКО ТИ“: Ослабнала 30. килограми и го променила животот по предупредување на лекар

Ријалити ѕвездата се расплакала кога лекарите и рекле дека и се заканува опасност да ја добие истата болест која и била дијагностицирана на нејзиниот татко Лес Досон непосредно пред да умре од срцев удар. Шарлот Досон била предупредена дека е во опасност да умре од истата здравствена состојба која го …

Повеќе »

(ФОТО) „ИМАШ РАК, НЕИЗЛЕЧИВ“: Настасја пред породувањето открила ЛОША БОЛЕСТ, не и давале шанса, а потоа почнала борбата…

Настасја Кнежевиќ, мажена за Недимовиќ, е поранешна ватерполистка и судија од Бечеј. Храброста, талентот и бестрашноста на Настасија и ја донесоа честа да ги носи клупските дресови, репрезентативниот дрес со кој учествувала на шест европски првенства, Универзијадата, многу меѓународни турнири, а ватерполото дури и ја однело во Порторико, по што …

Повеќе »

„Тивок убиец“ на жените: Симптоми на опасна болест која повеќето не ја препознаваат

Симптомите на ракот на јајниците се многу неспецифични и се чини дека не укажуваат на овој тип на малигнитет. Бидејќи во повеќето случаи се открива во веќе напредна фаза, овој рак се нарекува и „тивок убиец“. Покрај редовните контроли кои никогаш не треба да се прескокнуваат, важно е да се …

Повеќе »

Хроничниот замор може да биде симптом на сериозна болест – како да го препознаете?

Научниците претпоставуваат дека некои од нас се родени со предиспозиции за развој на синдромот… Заморот после напорниот ден е нормален, но хроничниот замор кој трае со недели или месеци може да го наруши квалитетот на животот и да доведе до синдром на хроничен замор. Хроничниот замор, исто така, може да …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Емотивна реакција на девојка, после години болки, кога ја дознала дијагнозата

На социјалната мрежа TikTok, достапно е вирално видео од ординација, во кое девојката Јонела Мерсер (19) конечно дознава за дијагнозата на нејзината хронична болка, која ја мачи со години. Мерсер рекла дека од првата менструација се справува со силни болки. „Мојата болка отсекогаш се гледаше како тешка менструација“, рекла таа. …

Повеќе »

(ВИДЕО) На маж му отстраниле дел од тироидната жлезда откако луѓето забележале дека има јазол на вратот

Корисник на „Тикток“, претставувајќи се како Seattle Tech Bro, на 11. мај на својот профил на ТикТок објавил видео на кое зборува за финансиите, но корисниците забележале нешто друго, а тоа била грутка на неговиот врат. Во коментарите му дале до знаење дека тироидната жлезда му е отечена и дека …

Повеќе »