Tag Archives: дијабетес

(ФОТО) Дијабетичарите веќе го пијат секој ден: Чај кој го регулира шеќерот, килажата и уште 10. други болести

Листот од смоква одамна е познат по своите лековити својства – лекува бронхитис, брадавици, цироза на црн дроб, висок притисок, кожни проблеми и чирови. Но, новост е дека листот од смоква е исклучително добар и за дијабетес. Обично се користи сок од листот од смоква, кој се консумира веднаш по …

Повеќе »

(ФОТО) Откриваме уште една причина зошто не смеете да го „прескокнувате“ појадокот!

Дури и ако само еднаш неделно го прескокнувате појадокот тоа за пест отсто го зголемува ризикот за развој на болести. Ако го прескокнете пет пати ризикот се зголемува на 55 отсто… Одамна е врежано мислењето дека појадокот е најважен брок во денот, а новото истражување тоа уште еднаш го потврдило. …

Повеќе »

Здравје: Сок и чај кои го регулираат притисокот!

Аронијата својата популарност ја здоби благодарение на тоа што ја подобрува циркулацијата, ги јакне крвните садови и го намалува ризикот од болести на срцето Доколку имате проблеми со крвната слика во исхраната внесете аронија и производи од ова овошје. Аронијата својата „популарност“ ја доби токму благодарение на тоа што ја …

Повеќе »

(Рецепт) Го намалува крвниот притисок, ги чува срцето и коските, го регулира варењето: Овој продукт е вистинско богатство за целиот организам!

Една шоља од оваа намирница исто така ви обезбедува 50% од дневните потреби на организмот за калиумот, 2% за витаминот А, 13% за витаминот Ц, 69% за железо, 55% за витаминот Б6 и 57% за магнезиум. Покрај тоа леблебијата содржи и витамин К, фолати, фосфор, цинк, бакар, манган, колин и …

Повеќе »

(ФОТО) Три шољи од овој чај, дневно, ќе ве заштитат од дијабетес!

Пиење три чаши црн чај дневно може да го намали ризикот од дијабетес, покажува најновото истражување. Црниот чај го има ефектот да се намалува шеќерот во крвта, што помага за спречување и контрола на дијабетес од втор тип. Во Велика Британија, болеста ја имаат околу 2,3 милиони луѓе. На глобално …

Повеќе »

(ФОТО) Хали Бери прошетала во секси фустан… но ги покрила стратешките места

„Јадам исклучиво свеж зеленчук, пилешко и риба, а од исхраната исфрлив црвено месо и овошје“ рекла оскаровката Бери на која со 19. години и бил дијагностициран дијабетес Глумицата Хали Бери (51) синоќа прошетала по црвениот тепих на доделувањето на 49. награди „NAACP Awards“, кои се доделуваат на најуспешните Афроамериканци на …

Повеќе »

(ФОТО) Мрачна тајна на Хали Бери: Својот изглед го должи на болеста!

Од доцните осумдесетти години на минатиот век глумицата се бори со свирепа болест… Jump up in this beach like… A post shared by Halle Berry (@halleberry) on Jul 17, 2017 at 5:26pm PDT Хали Бери е една од најценетите холивудски глумици, освоила бројни награди и најпозната е по со Оскарот …

Повеќе »