Tag Archives: дијабетес

(ФОТО) Намалете го шеќерот во крвта со испивање на овие два напитоци

Една од најчестите и најопасни болеси на модерното време е дијабетес тип 2 која не бира ниту старосна група, ниту пол на луѓето кое ги напаѓа… Симптоми на болеста се замор и голем глад, а според некои истражување испивањето чај може да помогне во регилирањето на шеќерот во крвта. Така …

Повеќе »

(Рецепт) ВКУСНО И МНОГУ ЕФИКАСНО – Јогурт и куркума: Комбинација која го чува мозокот, крвните садови и витата линија ако ја внесувате на вистински начин!

Истражувањата покажале дека токму оваа комбинација помогнува при согорувањето на мастите од црниот дроб… Куркумата е зачин кој често се користи во азиската кујна и има многу позитивни ефекти врз телото. Во комбинација со јогурт, полесно се „поднесува” во телото, а притоа е одлична комбинација за губење на тежината! Овој …

Повеќе »

(ВИДЕО) Босанскиот „до болка отворен и директен“ доктор повторно го насмеа Балканот: “На работа најдобро би било да го задавите шефот, но немојте – но не трпете ниту стрес да не добиете мозочен удар”

Д-р Емир Солаковиќ ѝ стана познат на балканската јавност по брутално искрениот одговор на тоа што претставува здравиот живот. Тој во март оваа година, во интервју објаснил зошто се мали шансите босанскиот народ да биде здрав: “Нашиот народ нема теоретска шанса да биде здрав и потоа три дена пред смрт, …

Повеќе »

ВНИМАНИЕ! 4. прехрамбени навики кои ги убиваат луѓето ширум светот!

Наместо да се намалува со текот на времето, морталитетот поврзан со лошата исхрана драстично се зголеми во 21. век. Во светот, само во 2017 година, 11. милиони смртни случаи се поврзани со слаба исхрана Медицинското списание The Lancet објави ново шокантно тврдење дека дури една петтина од смртните случаи во …

Повеќе »

Делотворноста на ленот: Го јакне организмот,го чува срцето, ја чисти кожата!

Целите семки лен, свежи сомелени во сосовите, салати, супи од зеленчук, сарми и полнети пиперки, печења, житарки за појадок, јогурт, се повеќекратно корисни… Кога и ќе ви падне на памет, во лебот и другата храна ставајте лен и ленено масло. Целите семки лен, свежи сомелени во сосовите, салати, супи од …

Повеќе »

(Рецепт) РУСКА МЕДИЦИНА – Ослободете се од дијабетесот без лекови: Природен рецепт кој ја исфрлува болеста од вашето тело!

Ако редовно го користите овој природен лек, шеќерот во вашиот организам ќе биде под контрола… Дијабетесот се вбројува межу најчестите болести во светот, а одржувањето ан нормално ниво ан шеќер во крвта е прво и најважно правило за сите кои страдаат од оваа болест. Современата медицина, во повеќето случаи, успешно …

Повеќе »

Хуманоста на испит: Да и помогнеме на Симона да има нормален живот!

Симона Николова од Скопје, боледува од Фридрикова атаксија и дијабетес. Таа има потреба од 17.000 долари, средства кои се потребни за повторно лекување со пресадување на матични клетки во Пекинг, Кина. Симона веќе беше на еден третман и има напредок во своето здравје. Таа одново бара помош од сите добронамерни …

Повеќе »

(ВИДЕО) Револуција во медицината – Стручњак за метаболизам тврди: Дијабетесот може да биде излекуван за 5. минути!

Докторот после долгогодишни истражувања изнел тврдење дека дијабетесот не го предизвикуваат слатките во исхраната, туку недостаток на пет специфични минерали во организмот… Дијабетесот е многу сериозно заболување која може да има дури и фатални последици, а во денешно време е многу често. Со време оваа болест може да предизвика оштетување …

Повеќе »

(ФОТО) Дијабетичарите веќе го пијат секој ден: Чај кој го регулира шеќерот, килажата и уште 10. други болести

Листот од смоква одамна е познат по своите лековити својства – лекува бронхитис, брадавици, цироза на црн дроб, висок притисок, кожни проблеми и чирови. Но, новост е дека листот од смоква е исклучително добар и за дијабетес. Обично се користи сок од листот од смоква, кој се консумира веднаш по …

Повеќе »