Tag Archives: дијабетес

Конзумирањето на овие намирници го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести, дијабетес и карцином

Неодамнешните истражувања покажало дека конзумирањето на ореви може да има корисен ефект врз многу болести, што укажува на силна врска помеѓу внесот на ореви и здравјето. Истражувачите проучувале 29. претходно објавени студии во кои биле вклучени вкупно 819.000 учесници. Меѓу нив имало повеќе од 12.000 случаи на срцеви заболувања, 9.000 …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ – Излекувајте го дијабетес 2. во шест чекори: Едноставни, но ефикасни совети на рускиот стручњак Павел Евдокименко!

Дијабетес мелитус е комплексно ендокрино заболување. Заедно со хипергликемија, тоа е придружено со нарушување на сите видови метаболизам. Општо е прифатено дека станува збор за неизлечива болест. За да го отфрлиме ова мислење, предлагаме 6. чекори за успешно лекување на дијабетес тип 2 Иако лекарите и пациентите веруваат дека дијабетесот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Како пациентите со дијабет да се заштитат во време на корона вирусот?

Здружението на дијабетичари има снимено видеа со доктори од ендокринологија со препораки за сите пациенти со дијабет за време на корона. Познато е дека дијабетичарите се во високоризична група па со овие видеа, од Здружението се надеваат дека овие пациенти ќе добијат одговор на повеќе прашања кои веројатно ги мачат, …

Повеќе »

(Рецепт) ИСКУСТВА – ЕДНО ЈАЈЦЕ И ЛУТИ ПИПЕРЧИЊА ГО КОНТРОЛИРААТ ШЕЌЕРОТ ВО КРВТА! Јадете ги вака неколку дена и ќе се ПРЕПОРОДИТЕ!

Дијабетесот е многу честа болест. За да го спречите, треба да јадете здрава храна и да се ослободите од стресот и вознемиреноста. Ако веќе страдате од оваа болест, треба да знаете дека не е крај на светот, само треба да пиете лекови навреме и да јадете здраво. Не вреди да …

Повеќе »

(ФОТО) Ќерката на славната глумица минува низ тежок период – Трудната глумица проговорила за проблемите:Се разведувам и имам дијабетес!

Глумицата и блогерка, Ева Амури Мартино, ќерка на глумицата Сузан Сарандон, открила дека моментално минува низ најтешките моменти во животот. Имено трудната глумица признала дека се разведува, но и дека е болна од дијабетес. „Во последно време се повлеков, не сум била на социјалните мрежи затоа што сакав да им …

Повеќе »

ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ – БОЛЕСТИТЕ МОЖАТ ДА СЕ ПРЕПОЗНААТ И’ ПО МИРИСОТ: Луѓето со дијабетес мирисаат на АЦЕТОН, оние со болен црн дроб на СИРОВА РИБА!

Мирисот на телото и здивот можат да бидат знак на болест, тврдат научниците на две одделни студии на шведскиот институт Каролинска и американскиот центар за сетила, Монел. Здивот на луѓето со дијабетес мириса на ацетон, додека на оние со заболување на црниот дроб мириса на сирова риба. Повеќето луѓе не …

Повеќе »

(ФОТО) БАДЕМИТЕ СЕ ЗДРАВИ ЗА ОРГАНИЗМОТ: Ако ги јадете секој ден на вашето тело ќе му се случат овие 4. позитивни промени!

Можеби звучи како претерување, но јадењето бадеми во некои случаи може буквално да ви го спаси животот. Студијата на Американското здружение за срце откри дека премалку внесување јатки може да ја зголемат можноста за развој на срцеви заболувања. Сепак, спречувањето на срцеви заболувања не е единственото нешто каде што, на …

Повеќе »

(ФОТО) Популарниот пејач проговорил за болеста со која се бори веќе 14. години

На познатиот 27. годишен пејач,Ник Јонас пред 14. години му бил дијагностициран дијабетес Тип 1, а сега отворено проговорил како се справува со тоа. „Пред 14. години ми е дијагностициран дијабетес Тип 1. Ова искуство го промени мојот став кога станува збор за здравјето. Сега вежбам, се хранам калитетно и …

Повеќе »

(ФОТО) Набавете сусам за да си го подобрите здравјето: Со вкусни јадења до подобрување на коските, нервниот систем и здравјето на срцето како и контрола на шеќерот

Семките од сусам се крцкави со вкусен оревест вкус. Тие често се додаваат на леб и печива или вклучени во кулинарски презентации за подобрување на визуелниот изглед. Семе од сусам е семето Sesamum indum, растение кое расте од 90. до 150. см височина. Откако на гранките ќе тпаднат цветовите, се …

Повеќе »