Tag Archives: диета

(ФОТО) Опра Винфри се „стопила“, луѓето во неверување – Со ова мени ослабела преку 20 килограми

Познатата американска водителка Опра Винфри (68) во текот на својата долга кариера беше под будното око на јавноста и често истакнуваше дека секогаш имала проблеми со вишокот килограми.Иако пробала разни диети и успеала да ослабе, килограмите често се враќале. Неколку години решила да стави крај на „јо-јо ситуациите со килограми“ …

Повеќе »

Петта година по ред ова е најдобрата диета во светот

Престижната американска медиумска компанија US News & World Report го прогласи медитеранскиот начин на исхрана, односно медитеранската исхрана за најдобра во светот, еве зошто. Не се работи за преференцијален избор, бидејќи за целите на создавање листа на најдобри режими на исхрана во светот, група од 27 експерти испитале 40 диети …

Повеќе »

(ФОТО) Кога го исфрлила месото, нападите на ПСОРИЈАТИЧНИОТ АРТРИТИС стивнале: Ким Кардашијан строго се грижи за исхраната

Ријалити ѕвездата открила дека во еден момент не можела да ги движи рацете Ким Кардашијан зачекори во петтата деценија, но благодарение на здравата исхрана и вежбањето изгледа многу помладо. Таа следи неколку правила во нејзиниот живот. Од 2019 година, нејзината исхрана е претежно растителна, меѓу другото и за да ја …

Повеќе »

ДИЕТА ЗА ЗАМАСТЕН ЦРН ДРОБ: Внимателно погледнете кои намирници се дозволени, а кои НИКАКО НЕ СМЕАТ ДА БИДАТ ВО ВАШЕТО МЕНИ

Доколку на последниот лекарски преглед ви било кажано дека имате замастен црн дроб, треба да промените одредени навики во вашиот живот и да ја регулирате исхраната за да дојде до подобрување. Недостатокот на грижа за здравјето на црниот дроб често доведува до разни болести на овој витален орган. Деградацијата обично …

Повеќе »

(ФОТО/Мени) Диета на Наташа Беквалац – новосадската барбика

„Новосадската Барбика“ редовно тренира, но за да го задржи совршениот изглед следи посебна диета. Што е дозволено: сите видови месо (освен масно свинско, но може да се користи чисто свинско), млечни производи со што помалку јаглени хидрати (не претерувајте со храна како фета сирење, јогурт, кашкавал), зеленчук (се зелено: зелка, …

Повеќе »

Напиток против алергии, остеопороза а служи и како антибиотик, но не смее да се меша со 3 намирници

Кога повеќето луѓе мислат на кефир, мислат на јогурт, но малкумина од нив всушност знаат дека кефирот е одлична алатка која може да се користи за зајакнување на имунитетот и губење на тежината. Кефирот е млечен производ кој се добива со ферментација на млечен шеќер. За разлика од јогуртот, кефирските …

Повеќе »

(ФОТО) Линијата ја довела до совршенство: Елегантната и витка Колинда Грабар Китаровиќ седи на мостот во необична поза

Колинда Грабар Китаровиќ, предизвика големо внимание кога се појави на новиот мост Пељешац, кој ги поврзува полуостровот Пељешац и јужниот дел на Хрватска со остатокот од земјата. Колинда се појавила во елегантно издание, во виолетова боја, а на својот Инстаграм профил објави фотографија на која седи во зен поза на …

Повеќе »

(ФОТО) ТЕШКИ ПОСЛЕДИЦИ – КИМ КАРДАШИЈАН НАСТРАДАЛА ПОРАДИ СТРОГАТА ДИЕТА: Болеста на кожата ја уништила! „Не можев да ги мрдам рацете!“ Еве што јадела!

Реалната ѕвезда Ким Кардашијан, која вообичаено се храни со растителна храна, за Allure изјавила дека конзумирала месо поради строгата диета со која сакала да изгуби дури 15. килограми за да „влезе“ во иконскиот фустан на Мерлин Монро. Меѓутоа, поради ова таа добила хронична воспалителна болест на кожата, со која Ким …

Повеќе »

Џенифер Анистон го споделила најважното правило за витка линија

Од кога ја играше Рејчел Грин во „Пријатели“, Џенифер Анистон е позната како холивудска убавица. Како што старееше, таа само повеќе се фокусираше на своето здравје. Според интервјуто кое го дала за магазинот Shape, нејзиното мото е да најде рамнотежа помеѓу здравјето и уживањето. „Бидете добри со себе, но дозволете …

Повеќе »