Tag Archives: џорџ мајкл

(ВИДЕО+ФОТО) Што прави денес златната петорка од славниот спот „Freedom” на Џорџ Мајкл?

Да постоеше Јутјуб во 90-тите години на минатиот век, Џорџ Мајкл ќе ги срушеше сите рекорди со спотот за песната „Freedom”, бидејќи беше обележан со врвни модели, стилски икони, кои го свртеа светот на модата наопаку. Пробивајќи се како поп-пејач, тој собра пет супермодели кои сите ги оставија без здив. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Оваа песна стасала на прво место на топ синглови 36. години откако е објавена

Песната Last Christmas на групата Wham! прв пат се нашла на врвот на британската топ листа на синглови, 36. години откако првпат била објавена. Овој божиќна класик минатата недела бил преслушан 9,2 милиони пати, соборувајќи го видеото на LadBaby, Don’t Stop Me Eating. Песна од Џорџ Мајкл и Ендру Ригли, …

Повеќе »

(ВИДЕО) 10. песни поради кои Џорџ Мајкл вечно ќе живее

Пред година и пол не напушти големиот музичар Џорџ Мајкл и зад себе остави песни со кои растевме и кои станаа класици на поп музиката. Многумина не знаат дека Џорџ Мајкл, роден на денешен ден пред 56. години, сам ги напишал и продуцирал своите најголеми хитови. Легендарниот британски музичар Џорџ …

Повеќе »

(ВИДЕО) Слушнете како Руската национална гарда ја изведува божиќната песна „Last Christmas” на Џорџ Мајкл

Хорот на Руската национална гарда го обработил хитот „Last Christmas” од групата „Вем“ од 1984. година. Песната ја напишал Џорџ Мајкл кој почина пред две години, токму на Божик. Еден од најголемите светски божиќни хитови доживеал многу изданија и обработка од познати изведувачи.

Повеќе »

(ФОТО) Дечкото на Џорџ Мајкл може „да заборави“ на милионската вила

Минатата година Sunday Mirror дознал дека Фади, од семејството на починатиот Џорџ Мајкл, добивал 250.000 фунти месечно „џепарлак“, а повеќето пари ги трошел на патувања во Австралија „Тажен е бидејќи мора да го напушти местото каде што тој и Џорџ минале многу убави моменти“ рекол пријател на фризерот Фадил Фази …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Една година без Џорџ Мајкл: Во тешка депресија поради криење на вистината

Џорџ Мајкл цел живот носел товар на тоа дека ги разочарал родителите, поради што се лекувал од депресија. Кога сфатил дека не е бисексуалец и дека го привлекуваат само мажи, почнал да се дрогира… „Може, мислам дека му нема помош. Син е, ладен и укочен“ викал во шок Фади Фавез …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Трогателен документарец за Џорџ Мајкл

Филмот освен што е хронологија на патувањето на Мајкл до сериозен музичар награден со Греми, со нескриена искреност раскажува за маките на пејачот. Искрен и потресен портрет за проблематичен гениј – така британски „Телеграф“ го почнува текстот за документарниот филм на Џорџ Мајкл насловен „Слобода“ што се емитуваше премиерно на …

Повеќе »

(ВИДЕО) После 27. години се појавиле досега невидени снимки од култниот видеоспот „Freedom” на Џорџ Мајкл

Обожавателите сè уште со нетрпение ја исчекуваат долгонајавената премиера на биографскиот документарен филм, на кој сè до својата изненадна смрт работеше легендарниот Џорџ Мајкл. Со цел да ги наградат за чекањето и верноста, авторите на документарецот објавиле и одамна снимени сцени од култниот видеоспот „Freedom”, кој за првпат ќе излезат …

Повеќе »

(ВИДЕО) Девет месеци, по неговата смрт, нова песна од Џорџ Мајкл

Џорџ Мајкл почина на 25. декември, минатата година, а музичката индустрија се’ уште не може да се опорави по загубата на оваа голема музичка легенда. Токму затоа многу негови соработници се уште ги преработуваат неговите песни, а една таква соработка се објави денес. Станува збор за ремикс на песната „Fantasy“ …

Повеќе »