Tag Archives: десерти

Покрај брзата храна овие ТРИ НАМИРНИЦИ постојано ни го креваат нивото на ЛОШИОТ ХОЛЕСТЕРОЛ!

Ако нивото на холестерол е постојано високо, може да ви се закани срцев удар … Холестеролот е друго нешто што треба да се има предвид при јадењето. Ако нивото на холестерол надминува одредени граници, имате исклучително висок ризик за разни болести, но и срцев удар… Одредени намирници предизвикуваат висок лош …

Повеќе »

7 навики на Французите на кои цел свет е љубоморен

Чист хедонизам, лесното уживање во храната и страсните бакнежи се само некои од навиките на списокот што Французите ги негувале долго време, а на кои им завидува и остатокот од светот. Во основата на убавината на патувањето е запознавање на други култури и оние мали навики и обичаи карактеристични за …

Повеќе »

(ФОТО) Пет најдобри и најбрзи десерти со ореви

Многумина не можат да замислат добар десерт без ореви. Еве неколку наши предлози: какао торта, совршени штанглички, домашна баклава, мафини за половина час, експресни браунси… Какао торта Потребно е: кора: 5 јајца, 25 лажици шеќер, 25 лажици масло, 25 лажици млеко, 25 лажици брашно, 5 лажици какао во прав, рендана …

Повеќе »

(ФОТО) 4. рецепти за слатко уживање без брашно

Пробајте: нежна ванила, чоколаден сон, рафаело топчиња и поинаква реформ торта… Чоколаден сон Потребно е: 9 јајца, 140. г шеќер, 160 г путер, 200 г. црно чоколадо, 200 г печени лешници, 50 г мелени бисквити, 4 лажици горко какао, 80 мл рум, 2 лажички прашок за печиво, 1/2 лажичка цимет, …

Повеќе »

(ФОТО) 33.Посни рецепти за јадења, салати, десерти, баклави… доколку ви требаат идеи за Велигденските пости

Колку и да сме подготвени за Велигденските пости, и воопшто за период кога постиме секогаш ни треба идеја плус за разбивање на монотонијата… Бомбици со маслинки Состојки: 500 г компири 100 г маргарин 100 г посен кашкавал сол, црн пипер маслинки сусам Подготовка:компирите сварете ги како за пире, испасирјте, додајте …

Повеќе »

(ФОТО) 4. рецепти за слатко уживање без брашно

Пробајте: нежна ванила, чоколаден сон, рафаело топчиња и поинаква реформ торта… Чоколаден сон Потребно е: 9 јајца, 140. г шеќер, 160 г путер, 200 г. црно чоколадо, 200 г печени лешници, 50 г мелени бисквити, 4 лажици горко какао, 80 мл рум, 2 лажички прашок за печиво, 1/2 лажичка цимет, …

Повеќе »

Откриена стриктната диета на Кејт Мидлтон: проверете дали би се хранеле како војвотката од Кембриџ!

И покрај трите бремености што ги имаше, Кејт Мидлтон успеа да ја зачува витата фигура, а после секоја од нив, таа во рекорден рок ја вратила својата линија. За разлика од нејзината сестра Пипа, војвотката од Кембриџ, не е склона да вежба, но неактивноста во оваа област, Кејт ја дополнува …

Повеќе »

(ФОТО) 23. Посни рецепти за јадења, салати, десерти… доколку сте одлучиле да постите за Голема Богородица!

Бомбици со маслинки Состојки: 500 г компири 100 г маргарин 100 г посен кашкавал сол, црн пипер маслинки сусам Подготовка:компирите сварете ги како за пире, испасирјте, додајте маргарин, рендан кашкавал, сол и црн пипер. Изладете па правете топчиња и во секоја ставајте по една маслинка без коска. Обликувајте ги топчињата …

Повеќе »

(ФОТО) 40. посни јадења и десерти:Постот не значи да не јадете вкусно!

40. Паприкаш со риба Потребно е: 1 кг. бела риба 5 – 6 компири, излупени и исечени за коцки 2 моркови, исечени на кругови 1/2 шоља грашок 2 главички кромид магдонос сол, црн пипер масло Подготовка:кромидот, исечкан, пропржете го на масло, додајте црвен пипер измешајте и намалете ја ринглата, додајте …

Повеќе »